2007’den aklımızda kalanlar

Adettendir. Her yeni yılın başında bir önceki yılın değerlendirmesi yapılır. Sonra da yeni yılın neler getireceği. Biz de adeti bozmayalım. 2007 yılı bilişim dünyasında nasıl bir iz bıraktı. İşte bizim aklımızda kalanlar:

-Vista, Leopard, Ubuntu, Pardus: 2007’de bu dört işletim sistemini konuştuk. Microsoft, Ocak ayının sonlarına doğru Vista işletim sistemini piyasaya sürdü. Vista işletim sisteminin üzerinde 2002 yılından beri çalışıyordu. Diğer taraftan Apple yılın son çeyreğinde Leopard’ı piyasaya sürdü. Açık kaynak kodlu işletim sistemlerinden Ubuntu, Dell marka bilgisayarlarda yüklü gelmeye başladı. Milli işletim sistemimiz Pardus ise yeni çıkan sürümleri ile daha sağlıklı bir yapıya bürünmeye başladı.

-3N: Orijinal adıyla 3G, yine olmadı. Üçüncü nesil cep telefonu alt yapısı ihalesi yapılmasına rağmen iptal edildi ve 2008’e kaldı. Bu yılı da ıskalarsak üzülmeyin. 2010’da 5G(!) geliyor nasılsa.

-Internet sansürü: Bu konuda Çin’in eline henüz kimse su dökemiyor ama biz de yıl içinde yaptıklarımızla arayı hızla kapatıyoruz diyebiliriz. Ne yaptık demeyin! Video paylaşım sitesi YouTube ile dünyanın en büyük blog ağlarından WordPress’i kendi mahkemelerimizden aldığımız kararlarla kendi insanımızı kapattırdık. Bu siteleri Türkiye’ye kapalı dünyaya açık hale getirdik. Yani bahçenin kapısı var duvarları yok.

-iPhone: Apple’ın merakla beklenen cep telefonuydu diyebiliriz. iPhone özellikle Amerika’da büyük ilgi gördü. 299 ve 399 dolarlık iki farklı modelle piyasaya sürülen iPhone SIM kilidi ile çıkmıştı. Fakat bilişim sektörünün haylaz çocukları tarafından çok kısa sürede hem yazılım hem de donanım olarak tüm kilitleri kırıldı. Kırılmış modelleri Avrupa ülkelerinde 1000 euro’dan satıldı.

-100 dolarlık PC: Uzun süredir üzerinde çalışılan 100 dolarlık PC projesi nihayet meyvesini verdi. AMD işlemci ve Linux işletim sitemi kullanılarak yapılan ve XO adı verilen PC maalesef 188 dolardan satışa sunulabildi. XO, Afrika ve Latin Amerika’da bir hayli ilgi gördü. İlgi üzerine Intel ile Microsoft’da hemen bu işe soyundular.

-Media Markt: Bu ülkede teknoloji mağazalarının yıllardır yer almasına rağmen Media Markt’ın girişi çok gürültülü oldu. Mağaza açılmadan gece yarısı kuyruğa girenler olduğunu hatırlıyorsunuzdur. İnsanlar mal mı alıyordu yoksa mağazayı mı yağmalıyordu? Takdir sizin.

-WiMax: Adından çok söz edildi. Mobil internet konusunda dengeleri değiştirecek teknoloji denen WiMax ile maalesef tanışamadık. Fakat söylenişi benzeyen bir ürün çıkaran Petrol Ofisi, arabası olanları bir hayli mutlu etmişe benziyor.

-Açık kaynak: Avrupa ülkeleri kaynak kodlarını gizlediği için Microsoft’a çeşitli davalar açtılar. Bununla da yetinmeyip açık kaynak kodlu işletim sistemlerine geçmeyi denediler. Özellikle Fransa, Almanya ve Hollanda özellikle devlet kurumlarında Windows işletim sistemi yerine Linux’a geçmek için çok uğraş verdi. İşletim sistemlerinde olmasa bile ofis programlarında OpenOffice ile kısmi bir başarı yakaladılar.

2007’den aklımızda kalanlar tabii ki bu kadar değil. Geri kalanları haftaya sizinle paylaşacağız.

(Bu yazının bir kısmı 6 Ocak 2008 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

You may also like
Gökte bulut, sen bunu unut
Bilimde tasarruf olmaz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: