Bilişim sektöründeki indirimin yansımaları

Hükümet, hem talebi canlandırmak ve stokları eritmek hem de gençlerin bilişimden en geniş şekilde yararlanabilmesi için bilgisayar, bilişim ve büro makinelerinden alınan yüzde 18 KDV’yi, 3 ay süreyle yüzde 8’e indirildiğini açıkladı.

Bu indirimin kamuoyuna duyurulmasında hep KDV indirimi öne çıkarıldığı için işin ÖTV kısmı unutuldu. Bir diğer detay ise tüm bilişim ürünlerinde bu indirimin geçerli olduğunun sanılmasıydı. Aslında doğru tüm bilişim ürünlerinde geçerli.

Fakat vatandaşlarımızın büyük bir kısmı tüketici elektroniği mağazalarında satılan tüm ürünleri bilişim ürünü sanıyor. Dolayısıyla bu yanlış algı mağazalarda bazı tartışmaları da gündeme getirdi.

Konuyu biraz daha açalım… Bir mağazanın önünden geçen herhangi bir vatandaşı çevirip “Bu mağazada satılan ürünler hangi sektörün ürünüdür diye sorsanız” genelde alacağınız cevap “bilişim” olacaktır.

Bu algı yine bu mağazalarda satılan cep telefonları ile LCD TV’lerin de bilişim sektörünün bir ürünü olarak kafalarda yer etmesinden kaynaklanıyor.

Oysa cep telefonu telekom, LCD TV de eskilerin deyimiyle beyaz eşya sektörünün bir ürünü. Tüm bu ürünler birbiriyle olan teknolojik geçişkenliklerinden dolayı aynı mağazalarda satılıyor. Aynı yerde satıldıkları için tüm bu mağazalara halk arasında tüketici elektroniği değil bilgisayar mağazası deniyor.

Peki bu indirimler hangi ürünlerde geçerli? KDV’denin yüzde 18’den 10’a inmesi tüm bilişim ürünlerinde geçerli. Fakat cep telefonlarında geçerli değil. Nitekim tüketici elektroniği mağazalarının en çok sattığı ürün gamı olan cep telefonlarında indirimin geçerli olmaması ve müşterideki bilgi eksikliği mağaza görevlileriyle hoş olmayan tartışmalara girmelerine sebep oluyor.

Unutmayın, cep telefonları hariç tüm ürünlerde KDV indirimi geçerli. Şayet LCD TV alacaksanız, KDV indiriminin yanı sıra yüzde 7 de ÖTV indirimiyle karşılaşacaksınız.

(Bu yazının bir kısmı 5 Nisan 2009 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

You may also like
Blackberry sever misiniz?
Cihazlarınızı çocuklarınıza verirken dikkatli olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: