Cep telefonumu dinliyorlar mı? « Musa Savaş

Arşivler

Cep telefonumu dinliyorlar mı?

Köşemizi takip edenler hatırlayacaktır. Geçtiğimiz yıl iki sayfa olan köşemizin bir kenarında ilginç elektronik oyuncakları tanıtıyorduk. Bu bağlamda zaman zaman cep telefonları da dahil çeşitli dinleme cihazlarını tanıtmıştık. Son dönemde gündemi oldukça meşgul eden Ergenekon isimli dava dolayısı ile telefon dinlemeleri konusu sıklıkla tartışılır oldu. Hatta bazı insanlarda bu durumun paranoyaya dönüştüğünü gözlemledim. Dolayısı ile böyle bir yazı yazmaya karar verdim. Fakat öncelikle şunu belirteyim. Yasadışı işlerle uğraşmıyorsanız, ülkenizi ve milletinizi her şeyin üstünde tutuyorsanız, işinizi dürüstçe yapıyorsanız, düzgün bir aile hayatınız varsa korkmanız için bir sebep yok. Bu durumda iseniz dinleyenler devlet görevlileri olsa ne olacak ki? Ben söyleyeyim hiçbir şey. Peki, kötü niyetli yasa dışı insanlar sizi dinliyorlarsa ne olur? Yukarıda saydığım kriterlere sahip olduğunuz sürece onlarda bir şey yapamaz. Gerçi insanın niyeti kötü olduktan sonra ne yapacağını hiç kimse kestiremez. Bunu akıldan çıkarmamak lazım. Fakat genel itibariyle dinlenmekten korkmamak lazım.

Dinleme nasıl yapılır? Diğer bir deyişle, sizi nasıl dinlerler? Çeşitli dinleme metotları ve şekilleri olmasına rağmen yazımızın konusu olan cep telefonu dinlemelerini anlatalım. Cep telefonu dinlemeleri üç yolla yapılır.

Birinci yöntem; dinlenecek kişiye hediye edilen cep telefonu sayesinde olur. Bu cep telefonu normal bir telefon gibi görünse de aslında bir “casus telefon”. Bu telefonlar sahip olduğu donanım ve yazılım sayesinde resmen casusluk yapıyor. İnternetten rahatlıkla bulabileceğiniz bu telefonlar 1000 ile 2500 dolar arasında fiyatlardan satılıyor. Bu telefonlar ile hediye ettiğiniz kişin gelen giden tüm telefonlarını dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca, hediye telefonu belirlenen bir numaradan arayarak onu bir mikrofon haline getirip, bulunduğu ortamı dinleyebiliyorsunuz. İsterseniz SMS yazışmalarının birer kopyasını siz de alabiliyorsunuz. Telefonun bulunduğu bölgeyi tespit edebiliyorsunuz. Bu yöntem gördüğüm kadarıyla kıskanç çiftler için en ideali.

İkinci yöntem; dinleme işlemi, dinlenecek kişinin cep telefonundan ayrı kaldığı bir zaman diliminde cep telefonuna 20 saniyede yüklenecek yazılımlarla yapılır. Bu yazılımlar yüklenerek kişin cep telefonu birinci yöntemde bahsettiğimiz casus telefonuna dönüşür. Tabii ki yükleyeceğiniz bu yazılımlar sahip oldukları özelliklere göre 100 ile 1000 dolarlık bir aralıkta satılıyor. Meraklıysanız internette arayarak bulabilirsiniz.

Üçüncü yöntem ise tam dudak uçuklatacak cinsten. İngilizcesi “Man in the Middle” olan bu yöntemde 20 bine ile 25 bin dolar arasında para verip bir baz istasyonu alınıyor. Sonra bu istasyon dinlenecek kişi ile ona en yakın baz istasyonu arasına konuşlandırılıyor. Tabii ki bu sayede sadece o kişi değil o bölgedeki herkes dinlenebiliyor. Bu yöntemin maliyetli olması sebebiyle kimler tarafından kullanılacağını tahmin etmeniz zor değil.

Dinleme yöntemleri kabaca böyle. Peki dinlenmeyi fark etme ve engelleme mümkün mü? Yaklaşık 100 dolara alabileceğiniz kalem şeklindeki bir dedektörle gizli kameraları, böcek tipi dinleme cihazlarını, kayıt cihazlarını ve cep telefonundan dinleme yayınlarını tespit etmeniz mümkün. Kalem şeklinde olduğu için her yere yanınızda götürerek kişisel korunmanızı sağlayabilirsiniz. Tabii ki daha profesyonel cihazlarda var. Onlarda sahip oldukları özelliklere göre fiyatları 1000 dolara kadar çıkabiliyor.

Son olarak şunu belirteyim. Yasal olarak dinleme yapılması mahkeme kararı ile oluyor. Dinleme yetkisi verilen kurumlar mahkemeden aldıkları kararla dinleme işlemini gerçekleştiriyorlar. Ayrıca bu kurumların Telekomünikasyon Kurumu altında 5651 sayılı kanun çerçevesinde kurulan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na söz konusu dinlemelerle ilgili bilgi vermesi gerekiyor.

(Bu yazının bir kısmı 27 Temmuz 2008 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

Bir Cevap Yazın