D-Smart hakkında

Gazetecilik zor bir meslektir. Çünkü bilgiler önce gaz ve toz bulutu halinde havada uçuşur. Siz oradan haberi koklar sonra üstüne gidersiniz. Bu haberlerden bazıları doğru çıkar. Bazıları ise eksik çıkar. Önemli olan doğru haberi koklayıp okurlara sunmaktır. Bazen her haberi iyi koklayamayabilirsiniz. Fakat o haberi yapmayacağınız anlamına gelmez. Sonuç olarak her meslek gibi gazetecilikte zor bir meslektir.

Geçen haftaki yazımızın başlığı “D-Smart’ta neler oluyor?” idi. Bazı söylemleri ve öngörüleri dile getirmiştik. D-Smart bir kısım firmanın yazdıklarımız karşısında yaptığı gibi kulağının üstüne yatmadı. Bize gayet kibar bir düzeltme yazısı gönderdi. Yayıncılık etiği gereği bu yazıyı hiç bir satırına dokunmadan bir cevap hakkı olarak buraya olduğu gibi alıyorum. Neticede zaman her şeyi gösterecektir.

“Sayın Musa Savaş,

Para Dergisi’nin 27 Mart – 2 Nisan 2011 tarihli sayısında yayınlanan yazınızda D-Smart’a yer verdiğiniz için size teşekkür ediyor, kamuoyunun doğru biçimde aydınlatılması bakımından bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Doğan Grubu ve D-Smart’la ilgili olarak yazınızda yer alan “D-Smart’ın artık Doğan Grubu’na ait olmadığı veya ortaklık yapısında değişiklik olduğu” yönündeki iddianız gerçeği yansıtmamaktadır. D-Smart, Doğan Yayın Holding A.Ş.’nin dolaylı iştiraki ve kuruluşudur. Yakın geçmişte de D-Smart, kendisi gibi bir Doğan Yayın Holding dolaylı iştiraki olan ve ses ve internet hizmetleri sunan Doğan Telekom (“Smile”) ile aynı organizasyon çatısı altında birleşmiş, bu yöndeki tüm bilgi ve gelişmeler de kamuoyu ile paylaşılmıştır.

D-Smart, Doğan TV Holding A.Ş. tarafından kiralanmış 5 adet transponder’ı ortak kullanmakta olup söz konusu uydu kapasitesinin üçüncü kişi veya firmalara devri veya satılması söz konusu değildir.  Özellikle belirtmek isteriz ki,  D-Smart uydu kapasitesi kullanımda son derece akıllı ve yenilikçi bir teknolojiye sahip olup,  diğer platformlar gibi zaten kendi kapasitelerine sahip kanallar için ayrıca bir kapasite ayırmak zorunda da değildir.

5 adet transponder’dan oluşan ve ortak kullanılan mevcut uydu kapasitesi, ihtiyacı karşıladığı gibi D-Smart’ın gelecek projeksiyonlarını da karşılayabilecek niteliktedir. Dolayısıyla, platformun büyümesi veya yeni kanallar taşıması ile ilgili olarak uydu kapasitesinden kaynaklanabilecek herhangi bir sorunu bulunmamaktadır.   Ulusal uydu şirketimiz olan Turksat ile 2013 yılında atılacak yeni uydular ile gelecekte de ortaya çıkabilecek yeni kanallar için kapasite sıkıntısı çekilmeyecektir.   D-Smart uydu kapasitesini yabancı şirketlerden almak yerine, ulusal uydu platformu olan Turksat ile işbirliği içinde çalışmaya devam edecektir.

Para Dergisi okurlarının doğru bilgilenmesi açısından sizinle paylaştığımız bu bilginin, okurlarınıza da ulaştırılmasını diler; önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyduğunuz her durumda bilgi ve görüşlerimize başvurmanızdan mutluluk duyacağımızı belirtiriz

Saygılarımızla”

D-Smart’tan gelen açıklama metni böyle. Biz de kendilerine ticari hayatlarında başarılar diliyoruz.

(Bu yazının bir kısmı 3 Nisan 2011 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

You may also like
Dizüstünüz patlar mı?
Ayrılıklar ayı

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: