Her hafta 16 bin dizüstü kayboluyor

Dizüstü bilgisayar hayatımızın vaz geçilmezlerinden oldu. Özellikle iş dünyası çalışanlarının neredeyse tamamı bu taşınabilen sevimli teknolojik cihazları kullanır oldu. Tüm dünyada geçtiğimiz yıl çeşitli kurum ve kuruluşların aldığı dizüstü bilgisayar adeti tam 63 milyon. Diğer bir deyişler şirketler çalışanları için 63 milyon dizüstü bilgisayar almış.

Profesyonel diye adlandırılan çalışanlar bu dizüstü bilgisayarlara sahip çıkabiliyorlar mı peki? İşte bu sorunun cevabı oldukça ilginç. Kendisi de bir dizüstü üreticisi olan Dell, bu sorunun cevabını merak etmiş ve Ponemon Institute’ye bir araştırma yaptırmış. Araştırma sonuçları herkesi şaşırtmış. Şöyle ki; ABD ve Avrupa havaalanlarında her yıl 800.000’den fazla dizüstü bilgisayar unutuluyor veya kayboluyor. İnanılır gibi değil! Daha inanılmazı ise kaybolan ve daha sonra bulunup kayıp eşya bürolarına teslim edilen dizüstü bilgisayarların sahipleri tarafından geri alınmaması. Bulunan dizüstü bilgisayarların geri alınmama oranı Avrupa havaalanlarında yüzde 57 iken Amerika havaalanlarında yüzde 67. Bunun altında yatan en önemli sebeplerin başında dizüstü bilgisayarların birçoğunun dış yüzeyinde herhangi bir kimlik etiketinin yer almaması geliyor.

En çok dizüstü bilgisayarın kaybolduğu ya da çalındığı havaalanları arasında haftada 1200’le Los Angeles, 1000’le Miami, 900’le Londra Heathrow ve JFK, 825’le Chicago O’Hare, 750’yle Amsterdam ve Newark Liberty, 733’le Paris Charles de Gaulle yer alıyor.

Araştırmanın detaylarında EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) verileri şu şekilde yer alıyor. Bu bölgede 8 havaalanı baz alınmış. Bunlar; Londra (LHR), Paris, Frankfurt, Madrid, Amsterdam, Londra (LGW), Münih ve Dubai. Bu havaalanlarında her hafta kaybolan dizüstü bilgisayar sayısı 3.300. Diğer taraftan böyle bir araştırmada bizim İstanbul Atatürk havaalanının olmamasına sevinelim mi üzülelim mi henüz karar veremedik. Fakat İstanbul’un olmamasının bu araştırma adına bir eksiklik olduğunu hemen belirtelim.

İnsanlık halidir kaybolur. Profesyoneldir kafası çok meşguldür unutur diyelim. Bu profesyoneller bilgisayarlarındaki verilerin bu tür durumlara karşı güvenliğini sağlamada ne kadar duyarlılar. Araştırmaya baktığımızda çıkan durum oldukça vahim. Araştırmaya katılan profesyonellerin neredeyse yarısının dizüstü bilgisayarlarındaki gizli bilgileri kaybolma ya da çalınmaya karşı korumak için herhangi bir önlem almadığı da ortaya çıktı. EMEA bölgesine baktığımızda profesyonellerin yüzde 42’sinin dizüstü bilgisayarlarında yer alan verileri yedeklemediklerini ve iş seyahati yapan profesyonellerin yüzde 55’inin de dizüstü bilgisayarlarının kaybolması ihtimaline karşın bu bilgisayarlardaki gizli bilgileri korumak için herhangi bir önlem almadıklarını gösteriyor. Bu gizli bilgiler müşteriler ve tüketicilerle ilgili bilgileri, işle ilgili gizli bilgileri veya yazılım kodları ve ürün özellikleri ile ilgili fikri mülkiyet haklarını içerebiliyor.

Bu araştırmayı görünce Dell hemen harekete geçmiş ve hareket halindeyken dizüstü bilgisayarlardaki bilgileri korumak için, bir dizi modüler varlık ve veri koruma hizmeti içeren Dell ProSupport Mobility Services’i (Mobilite Hizmetleri) devreye sokmuş. Öyle sanıyorum ki diğer dizüstü üreticileri de önümüzdeki günlerde benzer hizmetleri devreye sokacaklardır.

Yine de benim tavsiyem siz siz olun her ihtimale karşı hem verilerinizi yedekleyin hem de çeşitli yöntemlerle bilgisayarınızdaki veri dosyalarının güvenliğini sağlayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Bu yazının bir kısmı 24 Ağustos 2008 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

You may also like
Internet reklamları 20 milyar doları geçiyor
Yerli arama motoru

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: