İnternet bankacılığında Garanti Bankası lider « Musa Savaş

Arşivler

İnternet bankacılığında Garanti Bankası lider

İnterpromedya ile Birleşik Araştırmacılar’ın üçer aylık periyotlar halinde beraber gerçekleştirdiği “Teknoloji Omnibus” isimli araştırmanın Haziran sonuçları bir hayli ilgi çekici. Söz konusu kurumlar araştırmayı bu yılın Haziran ayında gerçekleştirmişler.

Araştırma toplam 16 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Konya, Kayseri, Manisa, Samsun, Trabzon) gerçekleştirildi. Türkiye’nin kentsel alanında yaşayan ve internet kullanıcısı tüketicilerin, internet kullanımı tutumları ölçülmeyi amaçlayan çalışma sonuçları oldukça ilginç.
15 yaş ve üzerinde toplam 1.300 birey ile yüzyüze görüşülmüş. Bireylerin cinsiyet ve eğitim durumlarının dağılımı ise şöyle: Yüzde 60’ı erkek, yüzde 40’ı kadın. Yüzde 34’ü üniversite, yüzde 24’ü ilköğretim, yüzde 42’si ise lise mezunu.

Görüşülen kişilerin yüzde 67’si internet kullanıyor. İnternet kullananların ise yüzde 45’i gün içinde bir defadan fazla internete giriyor. Buraya kadar her şey normal. Fakat internet kullandığını söyleyenlerin internet bankacılığını kullanma oranı ise yüzde 20. Evet yanlış okumadınız sadece yüzde 20. Bankaların bu sonuç hakkında ciddi çalışmalar yapması gerektiğini söylememize gerek olmadığını düşünüyoruz.

İnternet bankacılığını kullananlara hangi bankaları kullandıkları sorulmuş. Birinci yüzde 23,3 ile Garanti Bankası. İkinci sırada yüzde 19,9 ile İş Bankası, üçüncü ise yüzde 17,6 ile Yapı Kredi. Dördüncü sırada yüzde 16,3 ile Akbank yer alırken bize göre beşinci sıradaki Ziraat Bankası yüzde 9 ile bu araştırmanın en dikkat çekici sonucunu elde etmiştir. Bu sonucu Ziraat Bankası’nın son yıllarda içinde olduğu olumlu değişimin rakamlara yansıması olarak değerlendirebiliriz.

İnternet bankacılığını kullananların en çok hangi bankacılık işlemlerini yaptığına baktığımızda kredi kartı işlemlerini yüzde 23,4 ile ilk sırada görüyoruz. İkinci sırada 20,4 ile hesaplarla ilgili bilgi alma ve inceleme yer alırken üçüncü sırada yüzde 18,6 ile fatura ödemeleri yer alıyor. EFT ise yüzde 17,6 ile dördüncü sırada.

Bu araştırmanın sonuçlarından bir kısmını burada sizinle paylaştık. Teknoloji Omnibus araştırması, her 3 ayda bir düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Bankaların bu araştırmayı sıkı bir şekilde takip etmesini öneriyoruz.

(Bu yazının bir kısmı 5 Ağustos 2007 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

Bir Cevap Yazın