İnternete güven artıyor

Antivirüs ve içerik güvenliği alanlarında geliştirdiği ürünlerle tanınan Trend Micro firması, yılda iki defa “İnternet Güven Araştırması” isimi bir çalışma yaptırıyor. Bu çalışmada amaç, insanların interneti kullanırken kendilerini ne kadar güvende hissettiklerini ölçmek.

2007 yılının üçüncü çeyreği içinde yapılan araştırmaya göre kullanıcıların internete duydukları güven ABD ve Japonya’da artarken İngiltere, Fransa ve Almanya’da azaldı. 1500 kişinin katıldığı araştırmada ABD ve Japonya’daki güven yükselişi dünya ortalamasını da yukarı çekti. Dünya çapında internete güvenen kullanıcıların oranı yüzde 40,7’ye yükseldi.

Araştırma sonuçları, ABD’de interneti “çok güvenli” bulan kullanıcıların arttığını, 2007 yılının Şubat ayında yüzde 45 olan bu oranın araştırmanın yapıldığı tarihlerde yüzde 53’e ulaştığını gösteriyor. Gelecek altı ayda internetin daha da güvenli hale geleceğini düşünen Amerikalı kullanıcıların sayısında da artış söz konusu. Şubat ayında yüzde 26 olan bu oranın Ağustos ayında yüzde 32’ye ulaştığı dikkat çekiyor. ABD’de internet üzerinden bankacılık işlemleri yapan ve kamu alanlarında kablosuz internet erişiminden yararlanan kullanıcıların oranında da artış var.

Japonya’nın rakamları ise daha ümit verici. İnterneti güvenli bulan Japon kullanıcıların oranı Şubat ayına göre yüzde 18 artarken, virüs vakasıyla karşılaşan kullanıcıların oranının geçen altı aylık dönemde yüzde 17’den yüzde 13’e düştüğü görülüyor. Diğer bir deyişle Japonlar daha az zararlı yazılımla karşılaşıyor. Japonya’da, kullandıkları güvenlik yazılımının bilgisayarlarını kesinlikle koruduğunu düşünen kullanıcıların oranında da yüzde 15 artış söz konusu.

İngiltere, Fransa ve Almanya’daki kullanıcıların internete duydukları güvende ise azalma oldu. Bunun başlıca sebebi olarak, İngiltere’de son altı ayda bilgisayarında kötü amaçlı yazılım görülen kullanıcıların Şubat ayına göre yüzde 11 artışla yüzde 42’ye ulaşmasını söyleyebiliriz. Fakat buna rağmen ilginç bir gelişmede dikkat çekiyor. Bu da İngiltere’de internet üzerinden kredi kartı ile ödeme yapan ve kamu alanlarındaki kablosuz internet erişiminden yararlanan kullanıcıların oranında da artış olması.

Fransa’ya baktığımızda, güvenlik yazılımının bilgisayarlarını kesinlikle koruduğunu düşünen kullanıcıların oranının yüzde 46’ya gerilediğini görüyoruz. Bu antivirüs ve güvenlik yazılımı üreten firmaları üzerinde ciddi olarak düşünmeleri gereken bir durum.

Alman kullanıcılar ise internetin gelecek altı ayda daha da güvenli hale geleceğine inanmıyor. Bunu yüzde 18’e düşen güven oranı da açıkca gösteriyor.

Ülkemizde bu rakamlar nasıl diye sorarsanız güncel veri henüz veremeyeceğim. Fakat bizdeki sonuçların İngiltere ile benzer karakter göstereceğini düşünüyorum. Yani hem internete güvenmiyor olacağız hem de ödemlerimizi internetten fazlasıyla yapıyor olacağız.

Trend Micro bu yıl yaptıracağı çalışmalara ümit ederiz ülkemizi de dahil eder. Bu sayede karşılaştırmalı sonuçları daha iyi görebiliriz. Fakat sonuçlar ne olursa olsun sizler internete güvenmeye devam edin. Tabii ki tedbiri elden bırakmadan.

(Bu yazının bir kısmı 13 Ocak 2008 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

You may also like
10 bin dolar limitli Amex’i 10 dolara satıyorlar!
Nitelikli Bilişim İşsizleri Yetiştirme Programı

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: