Nihayet!

Geçtiğimiz günlerde televizyonda, Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamayı seyrettim. Çiçek, “Üç tane kanun tasarısı görüştük. Birincisi bankacılık kanununda değişiklik yapılması ile ilgili.

Diğer görüştüğümüz konu ise terör suçundan hüküm giyenlerin banka kuramayacağı hakkında. Son olarak da gelir vergisi kanununda bazı değişiklikler yapılmasına dair kanun tasarısını görüştük. Amaç ekonomide rekabet gücünü artırmak ve istihdamı teşvik etmek. Yeni kanunla vergi kaçağının önlenmesi amaçlanıyor.

Bunların amacı istihdamı teşvik etmek, kayıt dışılığı ortadan kaldırmak. İnternet iletişiminden alınan vergi de indirilecek? açıklamasını yaptı. Bu son cümleyi duyunca dudaklarımdan “Nasıl yani?” kelimeleri döküldü. Uzun zamandır alınmasını istediği oyuncağının nihayet alınacağını duyan çocuk nasıl sevinirse biz de öyle sevindik. Fakat birkaç dakika sonra gazeteci dürtülerim birçok sorunun kafamda uçuşmasına yol açtı.

Dayanamadım ve Ankara’da bu konuyla ilgisi olduğunu düşündüğüm ne kadar bürokrat varsa hepsini aradım. Detaylarla ilgili bir sürü sorum vardı. Eminim ki sizler de detayları merak ediyorsunuzdur. İşte en önemli detaylar: Bakanlar Kurulu, sabit ve mobil internetten alınan Özel İletişim Vergisi’ni (ÖİV) yüzde 5’e indirmeyi görüşmüş. Yapılan toplantı sonunda da kablolu ve kablosuz internet servis sağlayıcılığı hizmetinden alınan ÖİV’nin yüzde 5’e, diğer telekomünikasyon hizmetlerinden alınan ÖİV’nin ise yüzde 15’e düşürülmesi kararlaştırılmış.

Beklenen internet vergi indiriminin gerçekleşmek üzere olduğunu Hükümet Sözcüsü Bakan Cemil Çiçek müjdeledi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın daha önce duyurduğu vergi sayesinde hem sabit hem de mobil internet’te vergi yüzde 5’e düşecek.

Peki, bu indirim biz kullanıcılara nasıl yansıyacak? Fikir vermesi açısından bazı bilgiler vermek istiyorum. Bu yazının yazıldığı tarih itibari ile henüz hiçbir operatörden açıklama yapılmadığını belirtelim. Dolayısı ile vereceğimiz rakamlar bizim öngörülerimizdir.

ADSL bağlantı fiyatlarına 10 puan olarak yansıyabilecek indirim ile ÖİV yüzde 15’ten yüzde 5’e düşebilecek. Bu durumda TTNet’in tarifeleri şöyle olacak: Diğer yandan ÖİV indirimi mobil internette 20 puan.

Yani ÖİV yüzde 25’ten yüzde 5’e düşecek. Mobil operatörlerden Turkcell’in tarifelerini baz alarak yaptığımız hesaplamalar bize bu sonuçları verdi. Bu tarifelere de KDV dahil ve ÖİV hariç olduğunu ekleyelim.

(Bu yazının bir kısmı 1 Şubat 2009 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

You may also like
Cep telefonumu dinliyorlar mı?
Sanal (siber) savaş

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: