Nihayet fiyatlar düştü, internetimiz hızlandı « Musa Savaş

Arşivler

Nihayet fiyatlar düştü, internetimiz hızlandı

Bilişim 500 toplantısında Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany gazetecilerle sohbeti esnasında ipuçlarını vermişti. Gazetecilerde bu ipuçlarını gayet iyi değerlendirmişti. Neticesinde toplumda TTNet tarifelerinin ucuzlayacağına dair bir beklenti oluşmuştu. Telekomünikasyon Kurumu’nun onayından sonra yürürlüğe giren yeni tarifeler beklentileri şimdilik karşıladı.

Yeni indirimlerden sonra limitsiz ADSL fiyatlarında yüzde 50’ye varan oranlarda indirimler gerçekleşirken 256 ve 512 kilobitlik tarifeler hayatımızdan çıkarıldı. Yeni tarifenin en büyük yeniliği 1 ve 2 megabit tarifelerin yanına 4 megabit yeni bir tarife seçeneğinin eklenmesi. Böylece; 1 megabit limitsiz ADSL bağlantısı 49, 2 megabit 69, 4 megabit ise 89 YTL’ye son kullanıcıya ulaşır hale getirildi. Limitli paketleri tercih eden müşteriler için de mevcut 1 megabitlik paketlere alternatif olarak 2 kat hızlı, 2 megabit 6 GB lik yeni bir paket 49 YTL’den sunuldu.

Yeni tarifelerle TTNet limitsiz ADSL 4 kat hızlanınca eski abonelerde bir nevi ödüllendirilmiş oldu. 256 kilobit limitsiz tarife mevcut 49 YTL’lik ücretinde herhangi bir artış olmadan 1 megabite çıkarılırken; 512 limitsiz ADSL İnternet bağlantısının hızı 2 megabite getirildi ve aylık ücreti 79 YTL’den 69 YTL’ye indi.

Sizlerden gelen sorular içinde cevabı en çok merak edilenler eski abonelerden kimin nereye transfer olacağı ve yeni tarifelerin ne zaman yürürlüğe gireceği şeklindeydi. Şöyle anlatalım; TTNet müşterilerinin indirimli ücretleri 1 Ağustos 2007 tarihinden itibaren geçerli olmaya başladı. Yeni tarifeler ile paketler arası geçişler ise 6 Ağustos 2007 tarihinde otomatik olarak gerçekleştirildi. 256 kilobit müşterileri 1 megabit limitsiz tarifeye, 512 kilobit müşterileri 2 megabit limitsiz tarifeye ve 1 megabit limitsiz müşterileri ise 4 megabit limitsiz tarifeye transfer olacak. 2 megabit limitsiz müşterileri ise 4 megabit limitsiz tarifeye taşınacak. Aynı şekilde 1 megabit hızında 9 gigabyte limitli paket yine 1 megabit limitsiz pakete otomatik şekilde transfer olacak.

Bu yeni fiyatlar uzunca bir süre kullanıcıları mutlu edecektir. Bu sürenin ne kadar olacağını hep birlikte göreceğiz.

(Bu yazının bir kısmı 12 Ağustos 2007 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

Bir Cevap Yazın