Telefon faturalarını nasıl azaltırız?

Eminim ki sadece benim gibi evinden çalışan insanların derdi değil Türk Telekom telefon faturalarının yüksekliği. Herkesin derdi. Ev telefon faturam 85 YTL gelince ciddi arayışlara yöneldim. Sizleri bilemem ama benim için ciddi bir rakam. Son üç haftadır hem interneti karıştırdım hem de Telekom konusunda benden daha uzman olduğunu düşündüğüm arkadaşlara danıştım. Önüme iki alternatif çıktı.

Bunlardan ilki www.12voip.com adresindeki site. Siteye 10 euro ödeyip çeşitli üye seçeneklerinden birini tercih ediyorsunuz. Türkiye’nin her yeriyle dakikası 1 eurocent’den konuşuyorsunuz. Evet yanlış duymadınız 1 eurocent (0,0100 cent). Kurun 1,67 olduğunu düşünürseniz YTL karşılığı 0,0167 yenikuruşa denk geliyor. Şöyle söyleyeyim Türkiye’nin herhangi bir yerini arayıp bir saat (60 dakika) konuştuğunuzda ödediğiniz meblağ 1,67 YTL. Aynı görüşmeyi Türk Telekom üzerinden sadece şehir içi ve normal bir saatte yaptığımızdaysa ödeyeceğimiz tutar (şehir içi, standart hat, 0,068 YTL/dk.) 4,08 YTL. Gerisini varın siz hesap edin.

Yalnız şunları da belirtmek istiyorum. 12voip.com’un hizmetini kullanabilmeniz için bilgisayar gerekiyor. Çünkü tüm görüşmeleri bilgisayar üzerinden yapıyorsunuz. Diğer bir olumsuzluğu ise aradığınız yer ile problemsiz bir şekilde görüşme şansınız şimdilik yüzde 50. Çünkü ya sizin sesiniz az gidiyor veya karşı tarafın sesi az geliyor. Mikrofonunuzu ağzınıza sokmanız gerekebiliyor. Kısacası her iki aramanızdan biri maalesef tatmin edici olmuyor. Bu durum sizi biraz soğutuyor.

Karşıma çıkan ikinci çözüm ise www.1045.com.tr adresindeki site idi. Bakınca karşıma Millenicom isminde tanıdık bir firma çıktı. Burada üyelik falan yok. Bilgisayarda gerekmiyor. Baştan söyleyeyim tek eksiği şehir içi görüşme yapamamanız. Çünkü alternatif Telekom operatörlerinin şehir içi görüşme hizmeti yapabilmeleri ile ilgili yasal alt yapı hala düzenlenmedi. Fakat oldukça fazla şehirlerarası ve mobil operatör araması yapıyorsanız ideal bir hizmet. Kaldırıyorsunuz telefonun ahizesini önce 1045’i tuşluyorsunuz. Sonra da çeviriyorsunuz istediğiniz şehirlerarası veya GSM telefon numarasını. Şehirlerarasında dakikası 0,0700 yeni kuruştan görüşüyorsunuz. Aynı hizmet Türk Telekom’un Standart Hattında 0,0807 yeni kuruş. Yani size yüzde 13’lük bir indirim sağlıyor. GSM tarafında ise tüm operatörlerle (Turkcell, Avea, Vodafone) 0,2700 yeni kuruştan konuşuyorsunuz. Aynı operatörlerle Türk Telekom bizi Standart Hatta 0,3371 yeni kuruştan konuşturuyor. 1045’in bize sağladığı indirim yüzde 20’i.

1045’in milletlerarası aramalarda ise sağladığı indirimlerin yüzde 50’lere vardığını söylesem inanır mısınız?

Benim telefon faturalarını düşürmek için bulduğum çözümler şimdilik bunlar. Şayet sizlerin kullandığı başka çözümler varsa lütfen beni de haberdar edin.

(Bu yazının bir kısmı 14 Ekim 2007 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

You may also like
Her hafta 16 bin dizüstü kayboluyor
Geleceğin para birimi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: