Türk Telekom'da yeniden yapılanma başlıyor @UDHB @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @btkbasin « Musa Savaş

Arşivler

Türk Telekom'da yeniden yapılanma başlıyor @UDHB @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @btkbasin

turk-telekom_logoRami Aslan’ın ayrılması sonrasında Paul Doany’nin atanması ve geçtiğimiz hafta Şükrü Kutlu ile Cengiz Doğan’ın yeniden Türk Telekom’a dönmeleriyle başlayan süreç yeni bir döneme giriyor. Artık Paul Doany’nin ikinci döneminin yeniden yapılanması başlıyor. Ne zaman mı?

Bazı kaynaklar yarın (14 Ekim 2016) başlayacağını söylüyor. Fakat bana kalırsa 19 Ekim 2016 Çarşamba günü yapılacak olan Yönetim Kurulu toplantısından sonra başlar. Türk Telekom’u tanıyan tecrübeli isimler ise belli bir kademenin altının yarın başlayacağını, Yönetim Kurulu toplantısına kadar yukarıya doğru çıkılacağını ve nihayetinde Yönetim Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamayla her şeyin noktalanacağını söylüyorlar. El elden üstündür. Ne diyebilirim ki? Hangi yöntemin uygulanacağını yarın hep birlikte göreceğiz.

Üst düzey çalışanların hepsinde doğal olarak bir tedirginlik var. Herkes geleceğini merak ediyor. Bunun ortak sebeplerinden biri de Cengiz Doğan ve özellikle de Şükrü Kutlu’nun nasıl bir duygu temelinde hareket edeceği. Bir kısım yönetici Şükrü beyin şu anki durumu tabir-i caizse rövanş olarak göreceğini ve çok acımasız davranacağını söylerken, diğer bir kısım yönetici ise Sayın Kutlu’nun profesyonel bir yönetici olduğunu ve duyguları ile değil, kurumun çıkarlarına göre kararlar alacağını söylüyor. Bana sorarsanız, ben de Sayın Kutlu’nun profesyonelce davranacağını düşünüyorum. Nasılsa cevaplarımızı hep birlikte göreceğiz.

“Bugüne kadar Paul Doany neler yaptı?” sorusunu ise kısa ve en özet şekilde şöyle cevaplayalım. Sayın Doany bol bol Türk Telekom’un bir çok birimini gezdi. 20 kişilik gruplar halinde her seviyeden çalışnla görüştü. Bu görüşmelerde konuşmak isteyenlere konuşmaları için 5 dakika süre verdi. Tüm bunları hep Türkçe yaptı. 🙂 Bu esnada görüşmeler yapmadığı zamanlarda iki konu üzerinde çalıştı. Birincisi yeniden yapılanma. İkincisi bu yapılanmaya BTK tarafından gelebilecek uyarılar. Tüm bunlara zaten hazırlıklıydı ve bildiği konulardı. Nitekim Salı günü akşama her şeyi bitirmişti. Yani, demem o ki; Paul Doany’ye hayırlı olsun kahvesi için gitmek istiyorsanız randevu istemek için tam zamanı. 😉

Şimdi sizler benden isim kısaltmaları ile gidecekler, kalacaklar şeklinde listeler bekliyor olabilirsiniz. Sizlerden özür diliyorum ama bunu yapmayacağım. Çünkü bir iş yerinden ayrılmanın (o makama hakkınız olarak gelin veya hakkınız olmayarak gelin fark etmez) o insanın ruhunda yarattığı travmayı bilirim. Hele bir de daha size tebliği edilmeden isminizin bir yerlerde zikredildiğini duymak veya okumak… Yaşamayanlara söylüyorum, inanın katlanılır bir duygu değil. İnançlarınız zayıf ise intihara bile götürür insanı.

Kimseye etik dersi veriyor da değilim. Bundan 20 yıl önceki ben olsaydım “Önce gazeteciyim.” düşüncesi ile hareket eder, kimseyi düşünmez, sırf kendimi daha da parlatmak için o listeleri basardım. Fakat hayat o kadar çok şey öğretiyor ki insana… Öğrendiğim en temel şeyi izninizle sizinle paylaşmak istiyorum: “Önce insanım ve ‘keşke’ demeyeceğim bir hayat yaşamak isityorum.”

Not: Dün gece bu yazıyı yazabilmeyi çok istemiştim. Fakat gün boyu yaptığım yedi toplantıyı ve en sonuncusunun saat 23:00’de başlayıp gece 01:00’de bittiğini düşünürseniz, bana hak vereceksiniz diye düşünüyorum. Elimde olmayan sebeplerden kaynaklanan gecikme için affınıza sığınıyorum.

24 comments to Türk Telekom’da yeniden yapılanma başlıyor @UDHB @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @btkbasin

 • Siyami

  Musa Bey,
  Giden gelen isimler elbette önemli.Fakat daha önemlisi yapılanmanın nasıl olacağıdır.TT’de bölge müdürlüklerinin güçlendirileceği,bireysel,kurumsal birimlerin tekleştirileceği,satış kanallarının bölge müdürlükleri üzerinden yapılandırılacağı dedikodularının sizce gerçekleşme olasılığı bulunuyor mu ?

  Direktör ve grup müdürlerinin durumu belirtmiş olduğunuz tarihler parelelinde mi neticelenir acaba ?

  Ayrıca insani hassasiyetlerinizden dolayı sizi kutlarım.Pulitzer Ödülü’nü alan Kevin Carter’ı hatırlarsınız muhtemelen.Sizin insasi refleksine güzel bir örnek aslında.Bu ülkede vicdanı ile meslek icra edenlere selam olsun…Allah razı olsun…

 • Başak

  Beklemedeyiz.

 • Melih Bey

  14 Ekim diyenler haklı çıktı mı ? Yoksa hep birlikte 19 Ekim’i mi bekliyoruz ?

 • Musa Savaş

  Siyami’ye cevap: Teşekkür ederim. Allah sizlerden de razı olsun. Sorduğunuz soruların hepsine cevap vereceğim tabii ki. Fakat tam doğrulatmadan yazmayacağımı biliyorsunuz zaten. Pazartesi bu sorularınıza cevap vermeye başlayacağım. Sağlıklı ve mutlu hafta sonları diliyorum.

 • Musa Savaş

  Başak’a cevap: Çok beklettiğim için üzgünüm. Fakat doğrulatmadan yazmak istemiyorum. Pazartesi yazacağım desem bana kızmasınız değil mi? 🙂

 • Musa Savaş

  Melih’e cevap: Ben hâlâ 19 Ekim diyorum. 🙂 Farklı bir duyumu olan varsa buraya yazacaktır diye düşünüyorum. 😉

 • Melih Bey

  Musa Bey;muhtemelen teyit ettikten sonra sizde yazacaksınızdır.Haber kaynağı,muhataplardan biri olduğundan sizden de teyit alalım:) Kurumsal-Bireysel ayrımı ortadan kalktığından kurumsal daki direktörlerden mevcut birimlerindeki görevleri sona eriyor .Bu kişilerin nasıl görevlendirileceği veya görevlendirlmeyeceği henüz belli deği Bu direktörler; E.M. ,E.Ş, ve İ.C.

 • Musa Savaş

  Melih’e cevap: Kurumsal-Bireysel ayrımının kalkacağı doğru fakat bahsettiğiniz arkadaşların durumunu henüz bilmiyorum. Üzgünüm. 🙁 Pazartesi gününden itibaren aldığım bilgileri yazmaya başlayacağım.

 • Mustafa Alkaya

  Musa Bey;TT geçen dönem bazı il müdürleri gerçek dışı ve haksız olarak bazı mühendis ve birim müdürlerini düşük performans notu vererek onların işten atılmalarına ,tenzil-i rütbe ile rotasyona gitmelerini sağladı .Bunu kendi pozisyonlarını sağlama almak ,art niyetli v.b.sebeplerle yaparken kimse nedir bu demedi.Kul Hakkı yendi .Yirmi küsur yıl şirkete hizmet etmiş ve yetkin tecrübeli mühendis ,müdür henüz emekliliğini bile hakedemeden işten atıldı.Yeniden kuruma yönetici olarak geri dönen CEO Poul Doanny ve Şükrü Bey bunu bilir .Bu mağdurların durumları yeniden incelenerek ,yapılmış yanlışlık varsa düzeltilecek mi?Bunların iş tecrübelerinden ve işletme bilgisinden yararlanmayı düşünecekler mi?Örnek il Muğla .

 • mgyasar

  Melih’e cavap: Melih Bey’in yazmış olduğu isimlerle ilgili değişiklikler malesef doğru.:( Cuma’ya kadar açıklama olur.

 • Musa Savaş

  Mustafa’ya cevap: Paul Doany ile yapacağım ilk görüşmede bu yazdıklarınızı kendisine soracağım.

 • Muge

  Musa bey merhaba,Turk Telekomu ele gecıren haksız yere pek cok ınsanın ıssız kalmasına neden olan,turk telekomun her departmanında yuvalanan ulkercı grupla ılgılı bır calısma yapılacak mı?

 • Sadık Ayhanlar

  Tam 4 gündür yazacaklarınızı bekliyoruz.Umarım yuvarlak ifadeler değilde net ifadelerle sabahki yazınızı bizimle paylaşırsınız 🙂
  Sürekli mulak ifadeli yazılar yazsanız da bu konularla ilgili tek haber yapan kişi sizsiniz.. 5n 1k kurallarına uymayan yazılar olsa da emekleriniz için teşekkürler…..

 • Sema Hanım

  Merhaba,
  Musa bey yeni organizasyonla ilgili vereceğiniz bilgiler içerisinde Teknoloji tarafındaki direktörler vs. olacak mı?

 • Ahmed

  Muhtemelen, Bölge Müdürlükleri basta olmak üzere il müdürleri ve bölge Müdür Yardımcıları rotasyon ve değişiklikler olacak..Musa bey, siz ne dersiniz?

 • Kemal taşçı

  Dananın kuyruğu bu hafta kopacak galiba.

 • Songül Ataberk

  Musa Bey Merhaba; Şükrü Bey’in eski ekibinden B.A ‘nın VP olarak yarın atanabileceği konuşuluyor… Size gelen bir bilgi var mı?

 • Musa Savaş

  Müge’ye cevap: Verimsiz çalışan herkese ve her departmana dokunulacak. Bunu sadece ismini zikrettiğiniz grup özelinde değerlendirmeyin lütfen.

 • Musa Savaş

  Sadık’a cevap: Öncelikle ben teşekkür ediyorum. Yazılarım, yabancıların “insider” dediği, bizlerin ise “içeriden” diyerek adlandırdığımız yazılar olduğu için normal haber kurallarına uymak maalesef mümkün değil. O zaman tüm “derin gırtlakları” kaybederim değil mi? Muğlak dediğiniz ifadeler ise doğrulatmama rağmen her bilgiye yüzde 10 kadar tabir-i caizse “standart sapma” koymamdandır. 🙂

 • Musa Savaş

  Sema’ya cevap: Kendi sınırlarım içinde verebileceğim her bilgiyi sizle paylaşacağım.

 • Musa Savaş

  Ahmed’e cevap: Size katılıyorum. 🙂

 • Musa Savaş

  Kemal’e cevap: Evet. 🙂

 • Musa Savaş

  Songül’e cevap: Böyle bir bilgi bana da geldi. Fakat henüz doğrulatamadım.

 • Songül Ataberk

  Teşekkürler. Destek veya Satınalma olabileceği söyleniyor. Herkes birşey konuşuyor. En doğrusunu yarın akşam öğrenmiş olacağız.

Bir Cevap Yazın