Wikileaks, Facebook, Twitter Yeni Çağın Devrim Araçları mı?

Bugünlerde herkes sosyal ağları konuşuyor. Çocukların oyun oynadığı, aylaklık ve chat aracı olarak yorumlanan internetin devrim yaptığından konuşmaya başladık. Vay canına..

Peki tam olarak neler oluyor?

Şunu söyleyelim; dünya değişiyor. Dünya’yı değiştiren tek başına internet değil elbette. İnternet’ten önce bu kadar yıllık tecrübeler, birikimler, duygular, beklentiler var. Ancak bunları besleyen de internetin kendisi.

İnternet sadece son 15-20 yıldır hayatımızda. Ama her geçen gün gelişiyor. Önceleri sadece posta alıp verme, chat ve internet vardı. Bugün internet üzerinde tüm dünya var. Hatta işte son olaylarda görüldüğü gibidevrim bile internetle geliyor.

Wikileaks’te yayınlanan ve hükümet başkanı Zeynel Abidin Binali ve ailesi hakkındaki bazı bilgiler Tunus’luların birikmiş kızgınlıklarını suyun üzerine taşıdı. Tunus’luların bu öfkeyi boşaltmak için önce Twitter ve Facebook üzerinde iletişim yaptıkları anlaşıldı.

Derken, olay Mısır’a sıçradı ve yine Facebook ve Twitter’ın etkisi olduğu konuşuluyor.

Eskiden devrimi solcular yapardı. Şimdi kapitalizmin kalesi olan Amerika’nın anlı şanlı internet devleri devrimi oluşturuyor ve hatta destekliyor. Bu devrimi yapanlar ise gençler. Daha henüz, kapitalizmi korumanın kendileri için önemini farketmemiş gibiler.

Ama asıl ilginç olan, Twitter ve Facebook’taki olanakların tersine de kullanılabilir oluşu. Nitekim Mısır için bundan bahsediliyor. Önce interneti tamamen kapatan ve bu yolla protestocuların haberleşmesini engellemeye çalışan Mısır hükümeti, sonra birden interneti açtı ve gerek geleneksel medyayı, gerekse interneti bu sefer kendi yandaşlarını örgütlemek için kullandı.

Tabii internetin bir başka boyutu da, iletişim için Facebook ya da Twitter üzerinde gruplaşanları kolayca tespit edilir olmak. Ya da bir başka yol, dezenformasyon. Yani, aynı kaynakları yanlış yönlendirme için kullanmak.

Bütün bunlardan ne anladınız?

Özetle benim anlatmaya çalıştığım şu; yeni dünya düzeni artık önümüzde. Artık sadece eğlence ve oyun değil, ticaret de internetin üzerinde, savaşlar da. Dünya’yı yönetmek isteyenlerin internete hakim olmaları gerekiyor.

Daha şimdiden Çin’li askeri hacker’ların batılı dünyanın askeri kaynaklarını darmadağın ettiğini, Pentagon’un bilgisayarlarını (erişimi engellemek için) kapatılmak zorunda bıraktığını biliyoruz.

Sırası gelmişken, hemen geçen hafta ülkemizde bir siber saldırı tatbikatı yapıldığını ve bu tatbikatın başarıyla  sonuçlandığını da not edelim.

(Bu yazının bir kısmı 6 Şubat 2011 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

You may also like
İnternet Güvenliği pazarı beş yıl daha büyüyecek
Cep telefonumu dinliyorlar mı?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: