Yalın ADSL, olmasın Yalan ADSL

Yalın ADSL konusu, ADSL teknolojisi hayatımıza girdiği günden beri tartıştığımız bir konudur. Fakat yıl 2010 oldu hala bir sonuca bağlayamadık. Son gelişmelere bakılırsa bu yıl bir sonuca bağlanacak gibi görünüyor.

Önce bilgilerimizi bir tekrarlayalım. Yalın ADSL nedir? Şöyle cevaplayabiliriz. Herhangi bir sabit telefon aboneliği zorunluluğu olmadan sadece ADSL hizmeti almaya yalın ADSl denir. Yani size çekilen hattan ses taşınmayacak sadece veri taşınacak.

Bunun vatandaşa faydası nedir diye bakarsak pratikte iki ayrı fatura ödemekten kurtulacağını söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi bugünkü uygulamada ADSL hizmeti almak istediğimizde önce bir sabit hat almamız gerekiyor. Sonrada bu hat üzerinden ADSL hizmeti alabiliyoruz. Dolayısı ile almış olduğumuz o hattın tarifesinin gerektirdiği ücreti (hiç kullanmasak bile mevcut sabit ücreti) her ay Türk Telekom’a ödüyoruz. Diğer taraftanda ADSL faturasını ayrıca ödüyoruz. Yalın ADSL uygulanmaya başlandığında Türk Telekom’dan almak zorunda kaldığımız sabit hatta gerek kalmayacak. Bu da ADSL hizmeti aldığımız hattın maliyetinin düşmesi anlamına geliyor.

Her şey böyle olacak mı? Olacaksa ne zaman olacak? Bu sorularının cevabını bizde merak ediyoruz. İlerleyen zaman içinde nasıl gerçekleştiğini göreceğiz. Fakat edindiğimiz duyumlar ve olayların gidişatına baktığımızda Yalın ADSL bizler için Yalan ADSL olacak gibi görünüyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kamuoyunun görüşünü almak için bir taslak yayınladı. Bu taslakta Türk Telekom’un tekliflerini esas aldı. Türk Telekom tarafından teklif edilen “Yalın ADSL” ücreti “ADSL kullanım ücreti” ve “Yalın ADSL erişim ücreti” olarak iki ücretin toplanması ile elde edilmiş. Yani başka bir deyişle Türk Telekom, hattan aldığı sabit ücreti Yalın ADSL erişim ücreti adı altında Yalın ADSL faturasının içine sokmak istiyor. Bu istek aslında çok yersiz değil. Neticede hattan veride geçse o hat Türk Telekom’un hattı ve bir maliyeti var. Burada itiraz ettiğimiz nokta Yalın ADSL erişim ücreti için istenen meblağ. Bu meblağ 19,3 TL. Yani sizin Türk Telekom’a ödediğiniz sabit ücret biraz zamlanmış olarak yine size dönecek.

Tüm bunları rakamlarla anlatalım. Diyelim ki mevcut hattınız HesaplıHatt tarifesinden. Siz hiç konuşmasanızda vergiler dahil bu hat için 9,33 TL her ay ödemek zorundasınız. ADSL hattınızda 1Mbps limitsiz olsun. Bunun ücreti de 45,31 TL. Sizin aylık toplam ödemeniz 54,64 TL. Yalın ADSL’e geçtiğinizde 9,33 TL’lik Türk Telekom ödemesini yapmayacaksınız. Fakat 45,31 TL’lik ADSL faturanıza Yalın ADSL erişim ücreti olarak 19,3 TL eklenecek. Yani toplam faturanız 64,61 TL olacak. Aylık toplam ödemeniz 10 TL artacak. Bunun adını ben koyamıyorum. Size bırakıyorum.

Tüm bunları niye yazdım. BTK, bunlar tartışılsın diye taslağı yayınladı. Bizde tartışalım istedim. Şu an yürürlüğe girmiş bir şey yok. Neticede Yalın ADSL ücret ve koşulları BTK tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Eminim ki BTK’nın yetkilileri bu konuları tartışırken Yalın ADSL erişim ücretinin diğer ülkelerde nasıl uygulandığını inceleyeceklerdir. Bu rakamın ortalama 5 TL civarında olduğunu  onlarda göreceklerdir.

BTK yetkilileri gayet iyi biliyordur. Fakat ben yine de yazayım. Yalın ADSL hizmeti AB ülkelerinde zorunlu. AB ülkeleri içinde bu işi başarıyla yapanlar olduğu gibi eline yüzüne bulaştıranlarda var. BTK’nın bu işi 2010 yılı içinde başarıyla sonuçlandıracağına olan inancımı koruyorum.

(Bu yazının bir kısmı 7 Şubat 2010 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

You may also like
4G ile bu yıl tanışacak mıyız?
Büyük adamsın George Orwell

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: