Bilişim Haftası

3 Şubat 2011 0 Yazar: Musa Savaş

Bizlerin kısaca “Bilişim Haftası” olarak adlandırdığı Mayıs ayının ilk haftasının gerçek ismi Bilim ve Teknoloji Haftası’dır (TTK’nın 66 sayılı, 30.04.1998 tarihli kararıyla eklenen hafta). Bu haftayı daha ziyade eğitim kurumları çeşitli etkinliklerle kutlarlar. Eğitim kurumları haricindeki kurum ve kuruluşlar bu haftayı çoğu zaman hatırlamazlar bile.

Ülkemizin güzide eğitim kurumlarından biri olan Kadir Has Üniversitesi’de Bilişim Teknolojileri Şenliği adı altında bu haftayı hakkıyla kutlamaya çalışanlardan biri. Bu yıl Bilişim Teknolojileri Şenliği’nin altıncısını düzenlediler. Tüm bu çalışmaları takdire şayan. Fakat bu yıl dağıttıkları ödüllere alanlara bakınca bir hayli şaşırdık.

14 kategoride “En İyi” ödülü ve iki kategoride de “Onur Ödülü” vermişler. Bunlara bir şey dediğimiz yok. Kafama takılansa sadece bir  kategoride verilen ödül. Bu kategori ve alan şöyle: “Bilişim Konusunda En İyi TV Programı: Silikon Vadisi – TV8”

Neden kafama takıldığını anlatayım. Her şeyden önce bu program bir yıl önce yayından kalktı. Evet, yanlış okumadınız. 29.04.2007 tarihinde TV8’de yayınlanan 124. bölümünden sonra bu programı herhangi bir TV kanalında ne duydum ne de gördüm. Bu program ilk olarak SKYTÜRK kanalında yayınlanmıştı. Uzunca bir süre bu kanalda yayınlandı. Bu kanal ile kardeş yayın kuruluşu olan Show TV’de söz konusu programı hafta sonları yayınlıyordu. Son birkaç bölümü ise TV8’de yayınlandı. Yukarıda bahsettiğim tarihte de son bölümü yayınlandı.

Bir yıl önce yayından kalkmış bir programa ödül vermek ne kadar sağlıklı bir durumdur? Kadir Has Üniversitesi’nin 2008 Yılının En Has Bilişimcilerini belirleyen karar vericileri bu hataları ile ne kadar çok kuruma ve kişiye zarar verdiklerini tahmin edebiliyorlar mı? Öncelikle Kadir Has Üniversitesi’ne zarar veriyorlar. Böyle güzide bir eğitim kurumuna bunu yapmaya hakları yok. İkinci olarak diğer kategorilerde ödül alan tüm kişi ve kurumları da tartışılır hale getiriyorlar. İnsanlar “Demek ki bu ödüller ahbap çavuş ilişkisi ile veriliyor!” düşüncesine sahip oluyorlar.

Bilişim ile ilgili TV’lerde ne var diye soracak olursanız, hemen cevap vereyim. Her şey 2001 yılında Samanyolu TV’de yayınlanan Megabyte programı ile başladı. Megabyte 2004 yılına kadar yayınlandı. Silikon Vadisi ise SKYTÜRK’te yayınlanmaya başladı ve 2007 Nisan’ında TV8’de sona erdi. Bunlar iz bırakan akılda kalan yayınlar. Şu sıralar ise TV’lerde devam eden iki tane bilişim programı var. Bir tanesi TRT2’de üç yıldır aralıksız yayınlanan Bilişim Rüzgarı isimli program. Diğeri ise bir yıldır Samanyolu Haber TV’de yayınlanan Bilişim Dünyası isimli program. Atladığım, gözümden kaçan bir program varsa siz okurlarımın bana hatırlatacağından eminim.

Medya enstürmanlarının tartışmasız bir numarası olan TV’lerin toplum hayatına etkilerini hepimiz biliyoruz. Dileğimiz ve temennimiz bu tür programların TV’lerde daha fazla yer bulabilmesi.

(Bu yazının bir kısmı 18 Mayıs 2008 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)