Tag Archives: Apple

Teknoloji savaşının ekonomi cephesi

Bilişim dünyasında yılda iki kere yayınlanan bir liste var. İsmi, “En Hızlı 500 Bilim Bilgisayarı” listesi. Bu yılın Haziran ayında açıklanan Süper Bilgisayar listesinde bir sürpriz oldu. Çin, ilk defa ABD’yi geçti. Çinli süper bilgisayarın ismi Sunway TaihuLight. Hızı, 93 petaflop/s.

DEVAMINI OKU

Bir rövanşın kurbanı: Apple

Geçtiğimiz günlerde AB’den (Avrupa Birliği) Apple için ilginç bir karar çıktı. Kararı, Brüksel’de bir basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager açıkladı: “AB Komisyonu Apple’ın İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamalarının yasa dışı olduğu kararını verdi. Apple’a İrlanda’da yirmi yıldan fazladır uygulanan vergi avantajı şirketin yükünü hafifletti ama bu düşük vergilerden faydalanma yasa dışı bulundu. Apple,13 milyar avroyu faiziyle birlikte geri ödemeli.”

DEVAMINI OKU

Dünyanın siber güvenlik merkezi olmalıyız

Geçtiğimiz hafta ülkemizde siber güvenlik konusunda uluslararası bir zirve yapıldı. Locard Global Cyber Security Summit adıyla gerçekleştirlen zirvenin konuk ülkesi İspanya idi. Dolayısıyla ağırlıklı İspanya’dan olmak üzere bir çok ülkeden çok değerli konuşmacılar vardı. Kimlerin gelip neler konuştuğunu zirvenin internet sitesinden (www.locard.org) bakabilirsiniz. Sizlere zirveden aldığım bazı notları ve nasıl bir sonuç çıkardığımı yazacağım.

DEVAMINI OKU

Tablet pazarı nereye gidiyor?

Tabletler hayatımıza bir girdi pir girdi. Fakat şimdilerde eski popülerlikleri yok gibi görünüyor. Nitekim küresel tablet pazarında büyük bir hayal kırıklığı var. 2015 yılının dördüncü çeyrek sonuçlarını henüz öğrenemedik ama üçüncü çeyreğinde, dünya genelinde tablet satışı yüzde 12.6 oranında azaldı.

DEVAMINI OKU

Sculley, Generali destekli Obi WorldPhone ile rövanşı alabilecek mi?

Teknoloji gazetecileri son zamanlarda mesailerinin büyük bir kısmını yeni çıkan cep telefonlarını incelemekle geçiriyorlar. En önemli soru acaba bu telefonun neresi farklı? Sizlerde bu kadar telefonun neresi farklı derseniz; “Aslında yok birbirimizden farkımız ama biz Osmanlı Bankasıyız” esprisini yaşı yetenler için hatırlatalım. Bugün pazarı iOS işletim sistemini kullanan iPhone ile Android işletim sistemini kullanan bir kaç telefon markası kontrol ediyor.

DEVAMINI OKU

Gelecek yıl cep telefonları daha hızlı olacak

Cep telefonu artık olmazsa olmazımız. Herkesin vücudunun bir parçası durumunda. Herhalde harici bir uzuv vücutla ancak böyle bütünleşebilirdi. 15 yıl öncesi ile günümüzdeki telefonlar arasında gerek görünüm gerekse de teknoloji açısından farklılık devasa boyutlarda. Bugün her biri birer taşınabilir bilgisayara dönüşen ve akıllı dediğimiz cep telefonlarını ile ilgili iki temel şikayet var. Birincisi pil ömrü. Neredeyse her gün en az bir kez şarj edilmeye ihtiyaç duyan bu telefonlar enerji oburlukları yüzünden kullanıcılarının canını sıkıyor. İkinci şikayet ise hızlarının kullanıcıyı tatmin etmemesi. Bu telefonlar için yazılan uygulamaların gittikçe daha komplike olması ve yazılımların mevcut donanımları teknik olarak daha üst seviyelere zorlaması yüzünden maalesef hızları düşüyor. Bu duruma bir de kullanıcıların uygulama açlığı eklenince akıllı telefonlar ne yapsın?

DEVAMINI OKU

Navigasyonun geleceği

Teknolojide geleceğin en büyük rekabet alanlarından biri harita uygulamaları, diğer bir deyişle yön bulma yani dilimize yerleşmiş şekliyle navigasyon olacak. Bu konuda hafızamızı tazeleyip geçmişe bakarsak daha iki yıl önce Google ve Apple arasında harita rekabeti yaşanmış ve Apple harita yazılım ekibinin işine son vermişti. Çünkü gerek iş amaçlı gerekse de turizm amaçlı geziler arttıkça trafiğin karmaşası insanları bu tür uygulamaları kullanmaya yönlendiriyor. Bu yönlenme artık sadece bir navigasyon uygulaması kullanmak şeklinde değil, kullanıcıya zaman kazandıracak uygun ulaşım yollarını gösterecek uygulamaları kullanma şeklinde olmaya başladı.

Tüm bunlara aralarındaki uçurum her ne kadar büyük olsa da dünyanın önde gelen arama motorları Google ve Yandex’in ülkemizdeki rekabeti de eklenince bu konunun ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılıyor. Bu konuda işin ülkemiz açısından güzel tarafı ise her ikisini de yerli harita yazılımcılarından hizmet alması.

Bu alanın gelecekte neden önemli olacağını şöyle anlatalım. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinde sürücüsüz araç testleri bir hayli arttı. Önümüzdeki yıllardan itibaren çok sayıda sürücüsüz araç örneğini trafikte görmeye başlayacağız. Aynı şekilde insansız hava taşıtları da yer trafiği ile birlikte hava trafiğinde aktif olacak. Bütün bunlar gelişmiş harita ve navigasyon yazılımlarına ihtiyaç duyacak. Araç üreticilerinin hem araç güvenliği, hem güvenli iletişim platformu (araç kullanırken telefonla konuşma ve SMS yazma, okuma) için araç içi entegre görüntü sistemlerine telefon yeteneklerini kazandırması yetmeyecek. Ayrıca harita ve navigasyon sistemleri de bu bağlantı yeteneğini kullanarak, trafikte, otoparkta, yakıtta, aramada başta olmak üzere yeni yetkinlikler kazandıracak. Ulaşacağı noktada mevcut otoparkların doluluk oranlarını, fiyatlarını görmelerini, gerekirse rezervasyon yapmalarını sağlayacak. Yol üzerinde kendi fiyat aralıklarına yakın yakıt istasyonlarını canlı, güncel fiyat bilgileri ile filtreleyebilmesini önerecek. Bütün restoranlar, mağazalar da buna dahil olacak.Yerel arama yaparak, bulunduğu yere yakın yeme içme, otomotivle ilgili veya banka vb. gibi yerlerin yanında, içeriklerine göre, mesela istediği filmi gösteren sinemalar gibi sorgulamalar elinize gelecek. Yani sözün özü trafiksiz daha hızlı ulaşım rotalarını kullanmalarını sağlayacak. Tüm bu teknolojik gelişmelerin asıl rekabet alanı ise üç boyutlu haritalar üzerinde olacak.

Türkiye’de bu uygulamalar hemen hayata geçebilir durumda fakat bilgi ve fırsatlar otomatik güncellenebilir bir yasal yapıda değil. Google 25 otomotiv şirketi ile halen işbirliğini yürütüyor.

Bu konuda dünya devlerine hizmet veren, internet ve mobil uygulamalar için harita ve navigasyon yazılımını denince akla ilk gelen en yetkin şirketlerin başında Başarsoft geliyor.

Başarsoft harita ve yazılım hizmetini bir adım öteye götürmüş. Bunu okul ve işyeri servislerinde görüyoruz. Google, Yandex gibi dünya devleri ile çalışan Başarsoft’un son 4 yıldır yol, piyasa gibi bütün şartları dikkate alarak geliştirdiği servis yönetim yazılımı olan Rotaban, işletmelere hem taşımacılık maliyetlerini kontrol edebilmeyi, hem de verilen hizmeti tüm çalışanlara adil bir şekilde sunmayı hedefliyor.

Başarsoft mühendisleri tarafından tasarlanan Rotaban’ı, personel taşıma hizmeti alan kurumsal firmalar için rota hesaplama, optimize etme, görselleştirme ve yönetim sistemi olarak ifade edebiliriz. Rotaban’ın amacı; kurumlar için personellerin araçlara göre dağılım planlamasını oluşturmak, bu araçların belirlenen kriterler doğrultusunda optimuma en yakın rotalarını, kendine özel altyapısı sayesinde hızlı bir şekilde hesaplamak, görselleştirmek ve servis hizmeti sisteminin sürdürülebilir bir yönetimini sağlamak.

Hep söylerim. Yerli markalarımıza yeterki sahip çıkalım. İnanın bana arkası fazlasıyla gelecektir.

(Bu yazının bir kısmı 15 Mart 2015 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

Neden Samsung kullanmıyorum?

Cep telefonlarının ülkemizdeki satış fiyatları uzun zamandır aklıma takılan bir konuydu. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında araştırmaya başlamıştım. Fakat bir türlü yazıya dökmek gündem yoğunluğundan mümkün olmadı. Gerçi bugünlerde de bilişim sektörünün gündemi oldukça yoğun. Her şey toz duman. Ümit ederim tüm hengame bir an önce sona erer de tüm taşlar yeniden yerine oturur.

Ülkemizde en çok satan cep telefonu diyince insanların aklına iki marka geliyor. Birisi Samsung’un Android tabanlı telefonları diğeri Apple’ın iPhone’u. Ne hikmetse bu telefonlar ülkemizde başlangıçta oldukça pahalı fiyatlardan piyasaya sunuluyor. İlerleyen süreçte her ne kadar fiyatları biraz gerilese de yine de yüksek kalıyor.

Samsung’un Galaxy S4’ünü ele alalım. Bu telefon ile ilgili sayfamızdaki tabloya baktığınızda maliyet detayını göreceksiniz. Bu telefonun maliyeti 236 dolar. Bunu ürettiğinizde diğer bir deyişle montajladığınızda maliyeti 244 dolara çıkıyor. Ülkemiz para cinsinden bu maliyetin karşılığı 500 ile 550 TL arasında. Yani bir Samsung telefonun tabir-i caizse en baba maliyeti 550 TL. Ülkemize 2.000 TL civarında satış fiyatıyla giren bu telefon şu sıralar e-ticaret sitelerinde 1.200 ile 1.600 TL arasında satılıyor. Maliyeti ile satış fiyatı arasındaki farkın hâlâ yüzde 100’den fazla olması nedense bana çok anlamlı gelmiyor. Gelemiyor.

samsung-maliyet

Ya Apple’ın yaptığına ne demeli? Maliyeti 199 dolar olan iPhone 5s ülkemizde 3.000 TL’nin üzerinde bir satış fiyatıyla pazara girmişti. Halen fiyatı 2.000 TL’nin üzerinde. Yani şöyle söyleyelim 450 TL maliyetli telefon ülkemizde 2.000 TL’ye satılıyor. Kimse bana ürün kalitesinden pazarlama stratejisinden bahsetmesin. Her ne kadar bir tarafım BTK’yı suçlasa da serbest piyasa ekonomisine inanan biri olarak ben bunu tamamen biz tüketicilerin cahilliğine bağlıyorum. Sizce başka bir açıklaması var mı?

Rakamlar bu kadar çıplak ve net bir şekilde ortada. Bunlar benim uydurmalarım değil. Yararlandığım kaynakları isteyene gönderebilirim. Birisi çıkıp bana bunları izah ederse çok sevinirim. O birisi de umaraım bu firmaların ülkemizdeki yetkilileri olur.  Bu yetkililerin yerel satış fiyatlarının belirlenmesinde etkili olduğunu düşünüyorum. Umarım “merkez böyle istiyor” şeklinde bir açıklamayla karşıma gelmezler. Çok kızgınım onlara, çok. Bir insan ülkesinin sömürülmesine nasıl olurda kendisini alet ettirir.

Biz tüketicilere de bir çift sözüm var tabii ki. Dünyada bireyler cep telefonlarını iki yılda bir değiştiriyorlar. Bizde ise bu altı aydan daha yeni yeni dokuz aylara çıkış durumda. Aylık konuşma süresinde dünyada kimse elimize su dökemiyor. Ne yapıyoruz biz? İyi miyiz? Derdimiz nedir? Bu sorularıma cevap verecek birisi var mı?

samsung-donanim

Sonuç olarak şunları söyleyebilirim. Cep telefonu alırken ihtiyacınızı giderecek bir cep telefonu alın. Bunun içinse öncelikle ihtiyacınızın ne olduğun belirleyin. Sırf hava atmak veya toplumsal prestij diye pahalı telefon almayın. Elinizde 3.000 TL’lik cep telefonu ile belediye otobüsünde konuşmanın nasıl bir tatmini vardır ben bilmiyorum. Denemeyi de düşünmüyorum.

Şunu da unutmadan belirtmek istiyorum. Mobil operatörler, bu konularda sizde daha duyarlı olun. İnsanlara tarifeye ek cep telefonu kampanyası yaparken ne olur fiyat konusunda sıkı pazarlık yapın. Bu ülkenin kıt kaynaklarının yurt dışına çıkmasına aracılık etmeyin. Demiyorum ki pahalı telefonları portföyünüzde bulundurmayın. Fakat bunlara abonelerinizin sahip olması konusunda daha sıkı kriterler getirin.

Umarım cep telefonu satın alması ve kullanması konusunda daha duyarlı bir toplum oluruz.

(Bu yazının bir kısmı 30 Mart 2014 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

En Hızlı Kim? Samsung’u Benchmark Hilesine İten Neden Nedir?

Cep telefonu pazarında en hızlı kim? Ey pazar payı yarışı, ey rekabet, meğer nelere kadirmişsiniz. Etik değerleri ve gelenekleri ile tanıdığımız doğu milletlerini bile yoldan çıkarıyormuşsun.

Apple’ın tedarikçisi iken tablet pazarına Galaxy markası ile giren, daha sonra cep telefonuna yönelen Samsung bugün cep telefonu pazarının lideri konumunda. Firma Apple ile uzun süre ve pek çok ülkede aynı anda karşılıklı davalaşmalar yaşadıktan sonra yeni versiyonunu geçen yıl ABD’de şaşalı bir törenle tanıtmıştı.

Bugün Apple ve Samsung, biri iOS, diğeri Android işletim sistemi ile pazarın 2 lideri konumundalar. Samsung biraz daha önde, çünkü  Apple ilk 4 versiyonla yakaladığı heyecanı artık oluşturamıyor. Çok farklı değişiklikler getiremiyor.

Samsung ise yenilikler yapmasının yanısıra performans konusunda da iddialı. Fakat bir de bakıyoruz. İddiası aslında hileliymiş. Mart ayında pazara sürdüğü Samsung Galaxy S4’ün Geekbench 2 gibi bazı benchmark testlerinde aldığı skorlar son derece yüksekti ve iPhone 5, LG Nexus 4 ve HTC One gibi akıllı telefon cihazlardan çok daha iyi bir performansa sahip olduğu söyleniyordu. Ancak Samsung’un bu testlere yönelik özel kodlar yazdığı ve cihazın söz konusu testlerde maksimum performansa çıkacak, bunun dışındaki sıradan günlük kullanımda ise daha düşük performansla çalışacak şekilde tasarlandığı ortaya çıktı.

İlk olarak bir forum sitesinde yapılan bir paylaşımla ortaya çıkan, sonrasında ise bir ürün inceleme sitesinin yaptığı derinlemesine inceleme ile daha da pekiştirilen bu iddiaya göre Samsung, sadece benchmark testlerinde cihazın ekstra performans sağlamasına yönelik özel kodlar yazmış. Bu kodların işletim sistemi destek dosyaları içinde TwDVFSApp.apk adlı dosyada net bir biçimde görülebildiği söyleniyor. Böylece Samsung Galaxy S4’ün GPU’su, normalde örneğin 480Mhz’de çalışırken benchmark testlerinden birisine (AnTuTu ve GLBenchmark gibi) tabi tutulduğunda bir anda 532MHz’de çalışmaya başlıyormuş. Benzer bir biçimde CPU’nun da benchmark testlerinde ekstra performans verecek şekilde tasarlandığı saptanmış.

Bu sonuçlar, Samsung’un benchmark testlerinde bilerek ve isteyerek hile yaptığını ortaya koyuyor. Analistler, benzer bir durumun özellikle 90’larda pek çok bilgisayar sistemi için geçerli olduğunu ve benchmark testlerinde hile yapmanın o dönemde sıradanlaştığına dikkat çekmekteler.

Samsung olayın duyulması sonrasında bir açıklama yaptı  ve “Normal koşullar altında, Galaxy S4 533 MHz’e kadar performansla çalışır. Status barının olmadığı, video player, kamera, tarayıcı gibi tam ekran uygulamalarda daha yüksek performans gerekir. Galaxy S4 için maksimum GPU frekansları kullanılan uygulamaya göre değişir. Benchmark sonuçlarını değiştirmek amacımız yok.” dedi. Ama bu açıklamada yazılımdaki ilgili satırlarla ilgili bir detay bulunmuyor. Adeta açıklama yapmak için açıklama yapmış durumundalar.

Diğer yandan günümüzde sadece benchmark testleri son tüketiciye hiçbir şey ifade etmiyor ve tüketiciler bir cihaz satın alırken, o cihazın GPU, CPU rakamlarına değil önce tasarımına ve kullanıcı deneyimine göz atıyorlar. Dolayısıyla Samsung’un kimin aklına uyduğu ve niye böyle bir hileye başvurduğunu kestirmek zor. İlerleyen zaman içinde Samsung’un daha tatmin edici açıklamalar yapacağını ümit ediyoruz. Hatta bekliyoruz.

(Bu yazının bir kısmı 18 Ağustos 2013 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

Steve Jobs’un başarısının sırrı

Başlığa aldanmayın. Bu yazı size Jobs ile ilgili bir şeyler anlatmayacak. Başlığımızdaki cümle Haziran ayı spam raporuna göre e-postalarda en sık rastlanan başlık oldu. Spam raporunu hazırlayansa Kaspersky Lab. Bu rapora göre istenmeyen e-postalarda en sık rastlanılan başlıklar “Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un başarısın sırrı” ve “Apple ürünlerinde büyük indirimler” şeklindeydi.

Bu rapora göre istenmeyen e-posta trafiği Haziran ayında, yüzde 1.4 puan artış göstererek, ortalamada %71.1’e ulaştı. E-postaların %1.8’inde, bir önceki aya göre yüzde 1 puan düşüşle, zararlı eklentiler bulundu.

Rapor, spam üreticilerinin Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un ismini etkin bir şekilde kullandıklarını gözler önüne sermesi açısından önemliydi. Haziran ayındaki istenmeyen e-postaların başlığı, alıcıları ünlü iş adamının başarısının sırrını öğrenmeye davet ederken, mesajın içeriğinde ücretsiz eğitim seansları için bir reklam bulunuyordu. Mesajı düzenleyenler, katılımcılara sadece 1,5 saatte hobilerini nasıl karlı bir işe dönüştürebileceklerini öğretmeyi taahhüt ediyordu. Steve Jobs’ın ismi de dikkat çekmek için kullanılmıştı.

Apple’da şok indirim

Bu da diğer önemli bir başlıktı ve bu başlığı taşıyan istenmeyen e-postalar da Apple ürünlerinde inanılmaz indirimler teklif ediliyordu. Dolandırıcılar, e-postanın daha güvenilir görünmesi için “Kimden” alanına şirketin adını yazdılar; ancak kullanılan e-posta adresinin Apple firması ile bir ilgisi yoktu. Bu e-postaları oluşturanlar, ürünlerin sınırlı sayıda olduğuna ve alıcıların acele etmesi gerektiğine özellikle vurgu yaptılar. Bu aldatmaca ile yapılmak istenen, kullanıcıların karar almalarını hızlandırarak, ürünlerin siparişi için bağlantıyı hemen tıklamalarını sağlamaktı.

Spam üreticileri tarafından kullanılan bir diğer sahtekarlık da ABD üniversitelerine kayıt ve online eğitim teklifleri oldu. Bu e-postalarda, başvuru formlarının bulunduğu sayfaya yönlendiren bağlantılar bulunuyordu. İlginç olansa her e-postada bulunan web adreslerinin birbirinden farklı olması ve bu adreslerin e-postanın gönderildiği gün oluşturulmuş olmasıydı. Büyük olasılıkla bu toplu e-postaları gönderenler, kullanıcı verilerini bu şekilde toplamak istediler.

Çıkarmamız gereken sonuç

Kaspersky Lab’in hazırladığı bu spam raporu haksız kazanç sağlamak isteyenlerin neler yapabileceğini Apple firması özelinde bize gayet net bir şekilde gösterdi. Çıkarmamız gereken ders ise fırsat sunan her e-postaya balıklama atlamamamız gerektiğidir. Bu tür e-postalardan ilgimizi çeken olursa gelen e-postayı önce detaylıca inceleyelim. Yani verilen linklerin asıl bağlantılarına bakalım. Olmadı ilgili firmayı arayıp soralım. Hiçbir şey yapamıyorsanız internetten adı geçen firmayı bulup sitesindeki ilgili e-postaya size geleni gönderip sorun. Olmadı telefon edin.

İnternet dediğimiz dünyada gerçek dünyanın bir izdüşümüdür. Neticede yeni bir dünya olduğu için hala yasal boşluklar bulunmakta ve bu boşluklar yeni mağduriyetlere sebebiyet vermektedir. Bu yasal boşluklar giderilene kadar biz bireysel kullanıcılara büyük sorumluluklar düşmektedir. En büyük sorumluluğumuzda kendimizi ve yakın çevremizi bu tür tehlikelerden haberdar etmektir. Kimse üzülmek istemez.

(Bu yazının bir kısmı 4 Ağustos 2013 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU
1 2 3
EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish