Etiket: Apple

Teknoloji savaşının ekonomi cephesi

Bilişim dünyasında yılda iki kere yayınlanan bir liste var. İsmi, “En Hızlı 500 Bilim Bilgisayarı” listesi. Bu yılın Haziran ayında açıklanan Süper Bilgisayar listesinde bir sürpriz oldu. Çin, ilk defa ABD’yi geçti. Çinli süper bilgisayarın ismi Sunway TaihuLight. Hızı, 93 petaflop/s.

Yazar: Musa Savaş 16 Haziran 2020 0

Bir rövanşın kurbanı: Apple

Geçtiğimiz günlerde AB’den (Avrupa Birliği) Apple için ilginç bir karar çıktı. Kararı, Brüksel’de bir basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager açıkladı: “AB Komisyonu Apple’ın İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamalarının yasa dışı olduğu kararını verdi. Apple’a İrlanda’da yirmi yıldan fazladır uygulanan vergi avantajı şirketin yükünü hafifletti ama bu düşük vergilerden faydalanma yasa dışı…

Yazar: Musa Savaş 22 Mayıs 2020 0

Dünyanın siber güvenlik merkezi olmalıyız

Geçtiğimiz hafta ülkemizde siber güvenlik konusunda uluslararası bir zirve yapıldı. Locard Global Cyber Security Summit adıyla gerçekleştirlen zirvenin konuk ülkesi İspanya idi. Dolayısıyla ağırlıklı İspanya’dan olmak üzere bir çok ülkeden çok değerli konuşmacılar vardı. Kimlerin gelip neler konuştuğunu zirvenin internet sitesinden (www.locard.org) bakabilirsiniz. Sizlere zirveden aldığım bazı notları ve nasıl bir sonuç çıkardığımı yazacağım.

Yazar: Musa Savaş 14 Nisan 2020 0

Tablet pazarı nereye gidiyor?

Tabletler hayatımıza bir girdi pir girdi. Fakat şimdilerde eski popülerlikleri yok gibi görünüyor. Nitekim küresel tablet pazarında büyük bir hayal kırıklığı var. 2015 yılının dördüncü çeyrek sonuçlarını henüz öğrenemedik ama üçüncü çeyreğinde, dünya genelinde tablet satışı yüzde 12.6 oranında azaldı.

Yazar: Musa Savaş 26 Eylül 2019 0

Sculley, Generali destekli Obi WorldPhone ile rövanşı alabilecek mi?

Teknoloji gazetecileri son zamanlarda mesailerinin büyük bir kısmını yeni çıkan cep telefonlarını incelemekle geçiriyorlar. En önemli soru acaba bu telefonun neresi farklı? Sizlerde bu kadar telefonun neresi farklı derseniz; “Aslında yok birbirimizden farkımız ama biz Osmanlı Bankasıyız” esprisini yaşı yetenler için hatırlatalım. Bugün pazarı iOS işletim sistemini kullanan iPhone ile Android işletim sistemini kullanan bir…

Yazar: Musa Savaş 2 Ekim 2018 0