Tag Archives: Siber Güvenlik

Hacker’lar Euro 2016’da da boş durmuyor

Euro 2016 başladı ve grup maçları bitti bile. Biz ülkece şanssız bir başlangıç yaptık. Son maçımızda toparlasakta önceki kayıplarımız bir üst tura çıkmamızı engelledi. Ne diyelim? Sağlık olsun. Önümüzdeki maçlara bakalım.

DEVAMINI OKU

Kuşak farklılığını avantaja çevirin

Çetin Ünsalan, Musa Savaş

26 Aralık 2018 Çarşamba günü ST Endüstri Radyo’da Çetin Ünsalan’ın Reel Piyasalar isimli programına konuk olduk. Reel Sektör ile bilişim konusundaki tecrübelerimi paylaştım. Bilişim Medyası Derneği Başkanı olarak özellikle, kuşak farklılıklarının teknolojiyi takip açısından avantaja nasıl dönüştürülebileceğini anlatmaya çalıştım.

DEVAMINI OKU

Bilişim sektörüne yeni düzenlemeler geliyor

Bilişim sektörünü ilgilendiren en önemli kanunlardan biri olan 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanununda; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yeni değişiklikler yapılıyor. Daha doğrusu yapıldı. 🙂 Şu sıralar son kontrolleri yapılıyor.

DEVAMINI OKU

İlginç bir Vodafone tesadüfü

15 Aralık 2017 Cuma günü ikindi namazına müteakip uğurladığımız Mustafa Akgül hocamızın cenazesi için İstanbul’dan gelen siber güvenlikçi bir arkadaşım (ki kendisini 21 yıldır tanırım) Yüksek Hızlı Trende yaşadığı bir olaydan söz etti.

DEVAMINI OKU

Bilişim Trendleri Nereye Doğru?

Günümüz bilişim trendleri dediğimizde aklınıza neler geliyor. İlk gelenler “mobilite, büyük veri ve bulut” değil mi? Doğru. Günümüz trendleri bunlar. Fakat bunlar çok yakın bir gelecekte biraz evrilecek. Daha bütünleşik bir hâl alacaklar. Neler mi gelecek? Siber dünya ile gerçek dünyayı birbirine bağlayan yeni teknolojiler hayatımıza girecek. Karar vermeyi ölçümlere bağlayan bir dünya gelecek. Güvenlik teknolojileri yenilenecek. Tüm bu değişimlere ayak uydurmak için Bilgi İşlem Departmanlarına yine büyük iş düşecek.

DEVAMINI OKU

Teknoloji savaşının ekonomi cephesi @ParaDergisi

Bu haftaki dergimizde (Para, 6-12 Kasım 2016), teknoloji savaşlarının ekonomi cephesinde neler olduğunu yazdım. Bir tarafta sessiz ve derinden gitse de yaptığı teknoloji firmaları satın almalarıyla dikkatleri çeken Çin. Diğer tarafta teknolojik üstünlüğünü Çin’e kaptırma korkusu yaşayan ABD ve arada kalan Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği. Dolayısıyla devreye giren istihbarat savaşları ve siyasi manevralar… Ve… Ülkemizdeki durum.

DEVAMINI OKU

Siber risklere hazırlıklı olmalıyız @ParaDergisi

Bu haftaki dergimizde (Para, 23-29 Ekim 2016), ülkemizin siber risklere ne kadar hazırlıklı olduğunu yazdım. Türkiye’nin 15 Temmuz ve sonrasında yaşadığı süreç gösterdi ki özellikle havaalanları ve iletişim altyapılarını korumak bir ülke için darbe girişimi sırasında milli egemenliği etkileyecek bir boyuta bile ulaşabiliyor…

DEVAMINI OKU

Dünyanın siber güvenlik merkezi olmalıyız @Locardorg

Bu haftaki dergimizde (Para, 29 Mayıs – 4 Haziran 2016), ülkemizde gerçekleştirilen ve dünya markası olmaya aday 2016 Locard Cyber Security Summit dolayısıyla ülkemizin neden siber güvenlik merkezi olması gerektiğini yazdım. Nitekim bizde, bu etkinliğin bizlere hem ne gösterdiğini hem de gelecekte hayatımıza neleri getireceğini görmeye çalıştık.

DEVAMINI OKU

Devlet siber savaşa ne kadar hazır?

Hiç hazır değil demeye dilimiz varmıyor fakat gerçek bu. Maalesef ülkemizin kamu kurumları siber savaşa hiç hazır değil. Bu konuya yaklaşım tarzlarını değiştirmezlerse 20 yıldan önce de hazır olamayacaklar gibi görünüyor.

Siber savaşın artık bir ihtimal değil düpedüz bir tehdit olduğunu devlet anladı. Nitekim Ekim ayının son haftası yapılan Milli Güvenlik Kurulu’nun bildirisinde ilk kez siber tehdit kavramından bahsedildi. Aynı zamanlarda yenilenen ve hepimizin Kırmızı Kitap diye bildiği Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne de bu kavram girdi.

Devlet, siber tehditlere karşı önlem alınması için “Ulusal Sanal Ortam Güvenlik Politikası” adı altında geniş kapsamlı bir proje hayata geçirdi. Projenin hayata geçmesiyle problemlerde teker teker ortaya çıkmaya başladı. Bu problemlerden ilki kamu ile siber dünyada süreçlerin hızlarında ortaya çıktı. Kamunun, hepimizin bildiği gibi hantal bir yapısı var. Siber dünya ise o kadar hızlı ki. Yani bir bakıma kaplumbağa ve tavşan yarışı gibi.

Bu problemler ilk olarak “Siber Güvenlik 2010” tatbikatının iki kez ertelenmesi ile ortaya çıktı. Bu tatbikatın planlanması için ilk toplantı 2010 yılının Nisan ayında yapıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi, Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü koordinasyonunda bir araya gelen 30’dan fazla kamu kurumu ve bilişim şirketi (Bakanlıklar, Merkez Bankası, BDDK, SPK, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türksat AŞ ve GSM operatörleri) Ulusal Bilgi Güvenliği Tatbikatı – Siber Güvenlik 2010’un 4-9 Ekim tarihlerinde yapılmasını kararlaştırdılar.

Eylül ayı başında bu kurumlar tekrar bir araya geldiler ve kamu kurumlarının geçen süre içinde (yaklaşık 5 ay) siber savaş tatbikatına yeterince hazırlanamadığı gerekçesiyle tatbikatın iki hafta ertelenmesine karar verdiler. 18-22 Ekim tarihine ertelenen tatbikat aynı gerekçeyle bu tarihte de yapılmadı. Yeni tarih Ocak 2011. Bu tarihe yetişecek mi dersiniz? Ben yetişmesini temenni ediyorum fakat hiç ümidim yok.

Devleti yönetenler böyle hayati bir konuda gereken iradeyi gösteirken bürokrasi neden gerekli hazırlığı yapamıyor? Bizce bunun tek nedeni, böyle hayati bir konunun klasik bürokratik süreçler içerisinde halledilmeye çalışılmasıdır. Bürokrasi bu işte hızlı yol almak istiyorsa rutinin dışına çıkmaları ve esnek bir yapı kurmalıdır. Beyaz şapkalı yerli hackerlarla işbirliğine gitmekten çekinmemeliler. Yetenekli insanlarla çalışmalılar ve bunları devlet memuru olmaya zorlamamalılar.

Enerji koridoru haline gelmeye başlayan ülkemiz için siber güvenlik olmazsa olmaz bir konudur. Çünkü siber terörün öncelikli hedefleri enerji ağları ve mali sistemlerdir. Her iki konuda da başarılı çalışmaları olan ülkemizin siber bir felakete maruz kalmaması için bürokrasinin bir an önce tüm problemleri çözmesi gerekiyor. Yoksa yaşanacak bir felaket sonrasında kimse hesap dahi veremez.

Siber güvenlik ile ilgili bilgi almak için TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitisü bünyesinde faaliyet gösteren Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi’ni (TR-BOME) 262-648 15 27 ve 312-427 73 66 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz. Unutmadan söyleyeyim lütfen mesai saatlerinde arayın. Diğer zamanlarda söz konusu ekibimiz çalışmıyormuş.

(Bu yazının bir kısmı 28 Kasım 2010 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU
EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish