Tag Archives: Facebook

Türkiye’nin dahi çocuklarını onlar yetiştirecek

Ülkemizin stratejik konumu ve son yıllarda yaşanan terör eylemleri ülke olarak geleceğimize daha sıkı sarılmamıza neden olmalı. Çocuklarımızı silahlarla ve şiddet içerikli bilgisayar oyunlarıyla değil, teknolojiyle üretecekleri yazılımları kullanarak yetiştirmemiz gerekiyor. Keza şimdiki çocukların çoğu ya bilinçsiz bir şekilde bilgisayar oyunları oynuyor ya da sosyal medya bağımlısı olmuş durumda. Ancak dijital bir dünyada söz sahibi olabilmemiz için çocuklarımızın oynadığı oyunları dikkatli seçmemiz gerekiyor. Çünkü çocuğunuzun önüne koyduğunuz her oyun, ülkemizin geleceğini şekillendiriyor.

DEVAMINI OKU

Eğlence ve Medya Sektörünün Geleceği

Dünyadaki hemen hemen tüm sektörlerler gittikçe karmaşık ve rekabetçi bir hale geldi. Bir de bunlara genç tüketicilerin taleplerinin o pazara girmeye çalışan yeni oyunculara fırsatlar sunması her şeyi daha da karmaşık hale getiriyor.

DEVAMINI OKU

Mobil Dünya Kongresi 2016 neler getirecek?

Mobil iletişim sektörü yani bizlerin deyimiyle cep telefoncular için Avrupa’da iki önemli etkinlik yapılıyor. Berlin IFA Fuarı ve Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress – MWC). Dünya genelinden yaklaşık 4 bin gazetecinin akredite olduğu 22-25 Şubat 2016 tarihleri arasında Barselona’da (İspanya) yapılan Mobil Dünya Kongresini sizler için gittik gördük. Bilmeyenler için söyleyelim, Mobil Dünya Kongresi, fuar ve konferanslardan oluşan kendi alanında trend belirleyici bir etkinlik. Nitekim bizde, bu etkinliğin bizlere burada ne gösterdiğinden ziyade gelecekte hayatımıza nelerin gireceğini görmeye çalışan gözlerle baktık herşeye. Çıkardığımız sonuçlar yani trendler şöyle.

DEVAMINI OKU

2016’nın Bilişim Teknolojileri

Geçmişi herkes yaşadı gördü. Adettendir, biz bilişim teknolojileri penceresinden geleceğe bakalım. Herkesin merak ettiği şey 2016’da bilişim teknolojileri neleri ön palana çıkaracak?

Bilişim teknolojileri alanındaki eğilimleri yani moda tabiriyle trendleri söylemeden önce size ana trendlerden söz edeceğim. Bu da nereden çıktı demeyin. Ana trendler bir iki yıllık değildir. Onlar en az 10 yıllık bir geleceği biçimleyen trendlerdir. Yıl bazlı trendleri iyi anlayabilmek ve yakalayabilmek için önce bu ana trendleri bilmek lazım.

DEVAMINI OKU

Kişisel veriler konusunda ABD ne kadar güvenli?

Geçen hafta Avrupa Birliği Adalet Divanı (EJC) çok önemli bir karara imza attı. EJC, 2000 yılında imzalanan “Safe Harbour” yani “Güvenli Liman” olarak adlandırılan ve AB vatandaşlarının kişisel verilerinin ABD’li firmalar (Örneğin: Microsoft, Facebook ya da Google) tarafından işlenmesine izin veren anlaşmanın artık geçersiz olduğuna karar verdi.

DEVAMINI OKU

Çağımızın putları… 

Kur’an’ı Kerim’de Araplara ait üç putun ismi özellikle veriliyor. Lat, Uzza, Menat (Necm 19-20). Ve… Bu putlar hâlâ yaşıyor.

Unutmadan…

Sizi tanıştırayım: Çağımızın putlarından: (A)sosyal medya. Ve… Çocukları: Facebook, Twitter, Instagram.

Ben mi?..

Aşk Okulu’nun sahibi ya da müdürü olsam, (a)sosyal medya kullananı okula kaydetmem.

DEVAMINI OKU

Sosyal Medya kullanımında madalyonun iki yüzü

Kullansınlar veya kullanmasınlar artık sosyal medya denince tüm insanların kafasında oluşmuş olumlu veya olumsuz bir şeyler var. Gerçek olansa sosyal medyanında herşey gibi hem iyi hem de kötü amaçlarla kullanımı mümkün. İşte madaolyonun bu iki yüzüne kısaca değineceğiz. Hatta kötü yüzüyle ilgili hiç detaya girmeyeceğiz.

Detaya girmeyeceğimiz için önce kötü yüzünden bahsedelim. Hiç uzağa gitmeden hemen içinde bulunduğumuz coğrafyadan örnek verelim. Bildiğiniz gibi cevremizdeki bazı ülkelerde çeşitli terör örgütleri var ve bunlar sosyal medya araçlarını oldukça etkin kullanıyorlar. Örnek vererek propaganda yapar duruma düşmeyelim. Sizler zaten geleneksel medya araçlarına da konu olan bu haberleri okuyorsunuz. Kötü kullanım reklam açısında başarılı olsa da içerik açısından hoş karşılanmıyor. Bu tartışma hep sürecek görünüyor.

Sosyal medyanın iyi yüzünden bahsedelim. Bunu çoğaltalım ki iyilik çoğalsın. Çünkü şimdi yazacaklarımız hiç tartışılmayacak şeyler. Çünkü somut örneklerle anlatacağız.

Tsunami’yi herkes duymuştur. Genelde deprem sonrası büyük denizlere kıyısı olan ülkelerde görülen dev dalgalar. Örneğin geçtiğimiz günlerde Alaska’da meydana gelen 8.0 şiddetindeki deprem, doğal olarak Tsunami uyarısına neden oldu. Bu uyarı eskiden ses çıkaran dış mekan cihazlarla yapılıyordu. Bugüne kadarki geleneksel yöntem buydu. Fakat Avustralya, Kanada gibi yerlerde ayrıca telefon, faks, e-posta ve sosyal medya üzerinde bir yapılanma planlanmış ve bu yapılanma üzerinden Tsunami gibi afet/felaket uyarıları çok daha verimli bir şekilde yapılıyor.

Nitekim artık Alaska Tsunami Uyarı Sistemi sismik aktivite tespit ettiğinde, Tsunami riski altında olan bölgedeki oturanlara otomatik bir mesaj gönderiyor. Bunula da yetinmiyor, aynı zamanda “öncelikli bildirim” listesinde olanlara yani bölgenin yerel idarecileri, bölgesel afet koordinasyon yönetimi, ambulanslar ve medya kuruluşları da bu mesajı alıyorlar.

Tüm bunların yanısıra Twitter hesabı ve internet sitesi üzerinden de mesajlar aktarılıyor, bilgilendirme yapılıyor. Tsunami tehlikesi içeren bölgeleri gösteren bir harita oluşturuluyor.

Tüm dünyada benzer afetleri önceden öngörüp sadece yetkililere değil tüm ilgililere haber veren sistemler üzerinde çalışılıyor. Bu yapılırken de haber verme anlamında sosyal medya önemli bir açılım oluşturuyor.

Yukarıda bahsettiğimiz örneği gördünüz. Yani sosyal medya kamunun yararı için verimli bir şekilde kullanılıyor. Bu konuda ülkemizde de benzer çalışmalar var mı? Bilmiyoruz. Umarız vardır. Yoksa da ülkemizde de benzer yapıların oluşturulması için yetkililerin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini söylememize herhalde gerek yoktur.

(Bu yazının bir kısmı 3 Ağustos 2014 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

Para ödemiyorsanız, kişisel verilerinizi kim korur?

Çağın moda deyişlerinden birisi bu “para ödemiyorsanız, ürün sizsiniz” ya da tersinden bakarsak; “para ödemiyorsanız, kişisel verilerinizin gizliliğini unutun.”

Bunları neden belirtiyorum. Tüm dünya için yeni çağın en önemli kanunlarından birisi konusunda hükümetimizin en sonunda harekete geçtiği gözüküyor.

Kişisel verilerin anlamı, Avrupa Birliğinde 1980’lerde farkında varılmış. Tabi ki bilişim teknolojilerinin kullanımının artması sonucunda, 28 ocak 1981’de “Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tâbi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunmasına İlişkin Sözleşme” imzalanmış. Güzel haber Türkiye’de bu sözleşmeye o gün imza koyanlar arasında.

Kötü haber ise, o günden bu yana geçen 33 yılda, bu sözleşmeye imza atan Avrupa ülkeleri arasında, “Kişisel Verilerin Korunması” konusunda bir kanun yapamayan tek ülke de biziz. Yani Türkiye Cumhuriyeti.

Gerçi 1996’lardan bu yana kanun hazırlığı var. Çeşitli tarihlerde hazırlanan kanun teklifleri meclise kadar gelmiş. Hatta şu anda 23. dönemden kalma bir teklif orada halen duruyor.

Fakat geçen pazartesi hükümet sözcüsü Bülent Arınç, bu konudaki kanunun bakanlar kurulunda imzaya açıldığını söyledi. Önemli bir gelişme, internet kanunun konuşulduğu günümüzde, kişilerin korunması açısından asıl önemli adım bu.

Neden önemli; bilişim ve arkasından internet teknolojileri hayatlarımızı rahatlattı. Arkadaşlarımızla Facebook ya da Instagram üzerinden haberleşiyor, resimlerimizi paylaşıyor, düşüncelerimiz söylüyor ve hatta FourSquare ile nereye gittiğimizi, ne kadar kaldığımızı filan gösteriyoruz.

İş hayatında da benzer bir durum söz konusu;  ajandaya toplantılarımızı kaydediyor, maillerimizle en gizli ticari sırlarımızı, tekliflerimizi gönderiyor, video konferanslarda yine ticari sırlarımızı konuşuyoruz. Geçen hafta bahsettiğimiz Edward Snowden, tam da ilginç bir konuya dikkatleri çekti; NSA sadece kişileri takip etmiyormuş, yanısıra ticari sırları da çalıyormuş. Bunu başka bir yazımızda tekrar inceleyeceğiz.

Fakat kişisel veriler tarafına bakarsak, olay daha önemli. Bugünlerde gündemde olan diğer bir kelime “big data” yani “büyük veri”. Büyük veriyi bilişimciler “donanım-yazılım-servis satışı” tarafıyla konuşuyor, pazarlamacılar ise “reklama/PR’a yönelik analizler” anlamında inceliyor.

Bu big data’nın bir de kişisel veriler tarafı var.  Cep telefonu ve internet, sayesinde, bir değişim var. Firmalar artık TV’lerdeki kitlesel reklamlar/pazarlama dünyasından, mobil ya da sabit internet üzerinden kişisel reklama/pazarlamaya inmeye başladı.

Bu konudaki “araç” ise, sizin parasız kullandığınız araçlar üzerinde yaptığınız hareketler. Yani internette saç ile ilgili sitelere ya da konulara ilgi gösteriyorsanız, size kellik reklamı gösteriyor, ya da daha incesi, falan arabaya bakıyorsanız, size o arabanın ederi düzeyindeki arabaların reklamlarını göstermeye başlıyorlar.

Bu bir açıdan nefis bir olay; Yani lüzümsuz reklamlar yerine ilgilendiğiniz konulardaki reklamları görüyorsunuz ama bir yandan da acaba kişisel verileriniz kimlerin elinde? Mesela baktığınız seks sitelerini birileri sizin için bir yere kaydedip, sonra kullanmayı hedefliyor mu?

Bir köşe yazısında anlatılamayacak kadar derin bir konu; Sadece şöyle bitirelim; internet kullanıcıları olarak nereye ne kadar veri bıraktığınızı farkında olun. Diğer taraftan hükümete de seslenelim; bir an once şu “Kişisel Verilerin Korunması” kanununu lütfen çıkarınız.

(Bu yazının bir kısmı 23 Şubat 2014 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

Yerel seçimler yaklaşırken ABD’den bir örnek; sosyal medya politikacılar için hayati mi?

blasioYerel seçimler yaklaşırken, yeni yılla birlikte göreve başlayan New York’un yeni belediye başkanı Bill de Blasio’nun bizim politikacılarımıza vereceği önemli bir ders var. Sosyal medya artık işin olmazsa olmazı.

Neden derseniz; gelin olaya beraber bakalım…

Bill de Blasio belediye başkanı seçilmek için hayli şaşırtıcı bir insan. Bundan 40-50 hatta 20-30 sene önce “anarşist sayılabilecek”, “karısı lezbiyen”, “üstelik zenci”, çocukları da -benden duymuş olmayın ama- anarşiste benzeyen birisi New York Belediye Başkanı olabilir mi diye sorsaydınız, hem de yüzde 73’ün oylarını alarak. Cevap büyük bir çoğunlukla “hayır” olurdu herhalde.

Çünkü, Blasio 1980’lerde Nikaragua’ya gidip ABD’nin desteklediği rejime karşı Sandinista Gerillalarına yiyecek ve ilaç desteği verdi, ikinci yılını dolduran Wall Street İşgalcileri ile birlikte çalıştı, hatta bir bölgesel hastanenin kapatılmasını engelleme protestosu nedeniyle tutuklandı. 1 Ocak 2014 itibariyle New York Belediye Başkanı olan Blasio, kendinden önceki belediye başkanı varlıklı Bloomberg’in aksine orta gelir düzeyindeki bir ailenin çocuğu.

Blasio’nun seçilmesi, adeta imkansız olayların bir araya gelmesiyle ortaya çıkmış.

Bir sene önce belediye başkanlığı için aday adayı olduğunda, Demokrat Parti’den 9 aday adayı daha vardı. Zorlukla kayıt oldu. Kendisini destekleyenler yüzde 10’un altındaydı. Gazeteler kendisinden önceleri pek bahsetmedi. Zaten yukarda bahsettiğim üzere sakıncalı diye düşünülebilecek bir geçmişe (solcu) sahipti. Çok az personeli ve çok az da parası vardı. Bu nedenle reklamlarını da, seçimin sonuna sakladı.

Buna karşın, rakiplerinin büyük adları ve çok paraları vardı. Gazeteler her adımlarını haber yapıyordu. Seçimlerde iş ciddiye binince, gazeteler Blasio’nun negatif kabul edilen yönlerini, ön sayfalarından vermeye başladılar. Bunun da Blasio’nun sonunu getirmesi beklendi. Ama öyle olmadı. Çünkü artık sosyal medya çağındayız. Kendini anlatmak mümkün.

Blasio, digital alanı en güçlü kullanan adaydı. Öyle ki HKStrategies tarafından yaratılan Digital Engagement Index’ine bakarsanız, bu alanı kullanma yeteneğinde en yakın adaya 2 kat fark atmış. Diğer adaylardan Quinn en şanslı sayılan adaydı ve o da sosyal medyada aktifti. Ancak verdiği mesajların oy verenlere ulaşmadığı, yayılmadığı görüldü.

Catsimatidis ise daha çok Facebook ağırlıklı çalıştı. Thompson ve Lhota zayıf bir digital varlık gösterisi içindeydi. Sadece emailleri kullandılar. Veiner ise güçlü tweetler attı. Tweetleri yayıldı ama araları açık ve sayıları azdı. Veiner zaten TV reklamlarına ağırlık vermişti.

Digital Engagement Index yaratıcısı ve Hill+Knowton Strategies Teknoloji yöneticisi Joe Handler konu hakkında şöyle diyor. “Blasio’nun oğlu Dante’nin çalışmaları viral halde yayıldı. Blasio bu emekler sayesinde digital bir şehri temsil edebilecek kişi olarak gözüktü. “

Merak edenler için indeksi aşağıda veriyoruz. Bu rakamlar 100 üzerinden hesaplanıyor ve adayların sosyal medya üzerinde mesajlarının yayılma oranına bakılıyor.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Siyasileri uyarıyoruz. Sosyal medya artık siyasetinde bir tamamlayıcısı oldu. Bizden söylemesi.

(Bu yazının bir kısmı 5 Ocak 2014 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

Yeni normaller

Normal nedir? Neye normal deriz? Şimdi size sözlükten alıntı yapmayacağım. Hepimizin kelimelere dökemesekte bir normal algısı vardır.

Kişisel mahremiyet konusundaki normalimiz nedir? Tartışmanın bir anlamı var mı? Tabii ki kişisel mahremiyet insanın özelidir ve saygı duyulmalıdır. Kişisel mahremiyeti ihlal eden devlette olsa hoş değildir. Şöyle bir düşünün yıllar önce ne normaldi ne değildi?

90’lı yıllarda her evde televizyon ve telefon normaldi. Fakat 80’li yıllarda bunlar normal bir durum değildi. 2000’li yıllarda internet ve erişimi gayet normalken daha öncesinde bir lükstü.

Tüm bunları niye yazıyorum? Biz ve bizden eski kuşaklar için izlenebilir olmak hala bir tabu. Bizler hâlâ internet dünyasının sosyal araçlarında (Facebook, Twitter, Forusquare, vb.) bir iz bırakacağımız zaman defalarca düşünüyoruz. Bunları kullanmanın normal bir davranış olduğunu içselleştirmeye çalışıyoruz. Çünkü hâlâ bunlarda iz bırakmayı normal kabul edemiyoruz. Yeni kuşak gençlere bakın. Bu araçları korkusuzca kullanıyorlar. Onlar için gayet normal bir olay. İşte bu ve benzeri olayları yeni normaller diye adlandırmak gerekiyor.

Bizlerde böylemi kabul etmeliyiz veya bu yeni normaller aslında birer saatli bomba mı? Aslına bakarsanız bunlar birer saatli bomba. Nitekim internet dünyasında yaptığınız her hareket iz bıraktığı için yarın birgün ortamın veya içinde bulunduğunuz topluluğun ortak psikolojisiyle hareket ederek bıraktığınız izler bir anda dünyanızı karartabileceğini hiç düşündünüz mü?

Hatta şaka yollu yaptığınız bazı paylaşımlar yüzünden suçlanabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Bence düşünün. O yüzden sizlere tavsiyem gerçek hayatta söylemeye veya yapmaya cesaret edemeyeceğiniz hiç birşeyi internet ortamında da yapmayın. Aksi takdirde öyle şeylerle karşılaşırsınızki, inanın bana tahmin bile edemezsiniz.

Zararlı kodlar

Android işletim sistemli akıllı telefonların pazar payları hızla artıyor. Dolayısıyla da hacker’ların ilgi alanına girmiş durumda. Android’ler için zararlı kod üretiminde bir hayhli artış var.  Bunlara dur demeye çalışan güvenlik yazılımı firmalarıda boş durmuyor tabii ki. Nitekim bunlardan biri olan Symantec bir rapor hazırlamış. Bu rapor, Android uygulamaları pazarının yılın ilk yarısına ilişkin mevcut güvenlik riskleri hakkında bir analiz.

Analiz, malware ve diğer zararlı kod yazılımlarının agresif reklam içerikleri kullanan uygulamalarla bağlantıya geçmeleri sonucu, Android cihazlar üzerinde yarattıkları etkileri ortaya koyuyor. Reklam içerikleri, hedeflerine ulaşmak için uygulama kullanıcılarının bilgilerini topluyor, bu bilgileri dışarı sızdırabiliyor veya bildirimler panosunda reklam göstermek, ikon/simge oluşturmak veya internet tarayıcınızdaki yer imlerini değiştirmek gibi rahatsız edici eylemlere de neden olabiliyor. Terminolojide bu tür zararlı içerikler ‘agresif reklam içerikleri’ olarak adlandırılıyor.

Güvenlik firmaları bu yılın ortasında 65 adet reklam içeriği tespit etti ve bunların yüzde 50’si agresif olarak sınıflandırıldı. Agresif reklam içeriklerini kullanan uygulamaların oranı 2010’dan beri her gün artarak, 2013’ün ilk yarısında yüzde 23’e yükseldi. Doğası gereği daha çok Fotoğrafçılık, Oyunlar ve Eğlence kategorilerinde bulunan zararlı kod yazılımlarına kullanıcılar en fazla, Kişiselleştirme, Hizmetler & Demo ve Yarış Oyunları kategorilerinden uygulama indirirken rastlıyorlar.

Zararlı kod yazılımlarının hacmi, tahmin edildiği gibi istikrarlı bir artışla büyüyor. Bilinen zararlı kod yazılım örneklerinin sayısı (madware ve grayware hariç) Haziran 2013’de 275,000’e yaklaştı ve Haziran 2012’den bu yana dört katına çıkarak bir rekor kırdı.

Tüm bunlar ne demek? Kısaca telefonunuza her uygulamayı indirmeyin demek. Hele çocuklarınızın eline veripte rastgele uygulama indirmelerine hiç imkan tanımayın demek. Bilinçli olun demek. Başka sçze gerek var mı?

(Bu yazının bir kısmı 3 Kasım 2013 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU
1 2 3 4
EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish