Teknoloji savaşının ekonomi cephesi

Bilişim dünyasında yılda iki kere yayınlanan bir liste var. İsmi, “En Hızlı 500 Bilim Bilgisayarı” listesi. Bu yılın Haziran ayında açıklanan Süper Bilgisayar listesinde bir sürpriz oldu. Çin, ilk defa ABD’yi geçti. Çinli süper bilgisayarın ismi Sunway TaihuLight. Hızı, 93 petaflop/s.

Devamını oku…

e-otoyol çok uzak mı?

Ramazan Bayramı öncesindeyiz. Çocukken bayramları iple çekerdik ve bayramları bayram tadında yaşardık. Şimdiki çocuklarda aynı duygular içinde mi bilmiyorum. Kendi adıma tek bildiğim, bayram dendiğinde, aklıma trafik kazaları ve acı sonuçları geliyor. Gerçi son 10 yılda karayollarına yapılan yatırımlarla toplam trafik kazalarında istatistiksel bir iyileşme sağlandı. Buna rağmen maalesef dini bayramlarımız geldiğinde, hele birde dokuz günü kapsayacak bir tatilde söz konusu olduğunda, maalesef yollardaki hiç bir iyileştirme işe yaramıyor. Görüne o ki artık sürücü kalitemizi iyileştirmemiz gerekiyor. Sürücüler insan olduğuna göre problemimiz gelip insan kaltesinde düğümleniyor.

Devamını oku…

CeBIT 2016’ı izlenimleri

Yıllardır dünyanın en büyük bilişim fuarı olarak kabul edilen CeBIT 2016’yı sizler için gittik, gezdik. Gördüklerimizi sizinle paylaşalım istedik. Dünyanın en büyük bilgisayar fuarı iken zamanla bilgi teknolojilerindeki yeniliklerin buluşma noktası haline gelen Almanya’nın Hannover kentindeki CeBIT fuarı ilk kez bundan 30 yıl önce ziyarete açılmıştı. Yine bu süreç içinde fuarın yanısıra konferansları da yoğunlaştıran CeBIT son dört yıldır ciddi bir değişim yaşıyor. Artık ne sadece bir fuar, ne de bir konferanslar bütünü. Her ikisini de bünyesinde barındıran dev bir etkinlik. Etkinlikte, ekonomik hayatın dijitalleşmesini hızlandıran gelişmeler artık daha fazla öne çıkıyor. Kısacası CeBIT çok değişti. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve video oyunları artık Las Vegas, Barcelona ve Berlin’deki etkinliklerde tanıtılıyor.

Devamını oku…

YAPDER’den Yatırım ve Tanıtım Toplantısı

Dijital dönüşüm artık tüm dünyanın gündeminde. Bu konuda yaptıkları çalışmalarla adından söz ettiren bir yer var: Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti. Dijital Devrimin şekillenmesine büyük katkılar sunan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinin bir Yatırım ve Ticaret Merkezi olarak sunduğu fırsatlar konulu seminer 27 Aralık 2018 günü Kadir Has Üniversitesi’nin Cibali Kampüsü’nde yapıldı.

Devamını oku…

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish