Tag Archives: Almanya

YAPDER’den Yatırım ve Tanıtım Toplantısı

Dijital dönüşüm artık tüm dünyanın gündeminde. Bu konuda yaptıkları çalışmalarla adından söz ettiren bir yer var: Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti. Dijital Devrimin şekillenmesine büyük katkılar sunan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinin bir Yatırım ve Ticaret Merkezi olarak sunduğu fırsatlar konulu seminer 27 Aralık 2018 günü Kadir Has Üniversitesi’nin Cibali Kampüsü’nde yapıldı.

DEVAMINI OKU

Çağrı Merkezlerinin yükselişi

Geçen hafta ilginç bir toplantıda Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD) ve IMI Conferences işbirliği ile yapılan sektörel araştırma yayınlandı. Sektörün derneği ÇMD bir hayli aktif, sektörün sorunları ile uğraşıyor, bir yandan da sektörel rakamları takip ediyor. Çünkü Çağrı Merkezleri sektörü bugün ekonominin adeta görünmeyen gücü halinde. Sadece kendi yarattığı iş hacmi nedeniyle değil yanısıra Anadolu’ya verdiği nefes anlamında. Ancak sektörün teşviklerdeki değişimler başta olmak üzere dertleri de bulunuyor tabii.

DEVAMINI OKU

IFA 2015’te dikkatimizi çekenler

Berlin’de (Almanya) yapılan ve alanında dünyanın en büyüğü olan Tüketici Elektroniği Fuarı (IFA) bu yılda oldukça iddialıydı. 250 binden fazla ziyaretçi beklenen fuara 1645 firma katıldı. Bir günde gezmenin imkansız olduğu fuarda yine bir çok ürün tüketiciye burada tanıtıldı. Ön plana çıkansa cep telefonları oldu. Her yıl katılan bildiğimiz büyük Türk markaları da fuardaydılar.

DEVAMINI OKU

Netaş’ın ZTE’ye satışında son durum (11 Haziran 2017) @UDHB @NetasTR @btkbasin

Bu konuyla ilgili son yazımızda şöyle demiştik: “Uzatmadan söyleyeyim. Bu beşinci haftanın sonu ve altıncı haftanın başı Netaş ve ZTE için çok önemli. Neden mi? ZTE’nin CEO’su yani bir numarası 9 Haziran 2017 tarihinde Türkiye’ye geliyor. Gerek ZTE, gerekse de Netaş cephesinde, gelen CEO’nun ülkemizde karar vericiler nezdinde en üst düzey görüşmeler yapabilmesi için hummalı bir telefon ve ön görüşme trafiği var. Diğer bir deyişle en üst düzey randevular alınmaya çalışılıyor. Sonrası mı? Hep beraber takipte olacağız.”

DEVAMINI OKU

Netaş’ın ZTE’ye satışında son durum (3 Haziran 2017) @UDHB @NetasTR @btkbasin

Tam dört ay oldu. Dile kolay dört ay kendi siteme bir şey yazmamak… Bir gazeteci için bir şeyleri bildiğin halde yazmamak ne zordur tahmin bile edemezsiniz. Fakat daha öncede dediğim gibi. Önce insanım, sonra gazeteci. Öyle haberler vardır ki zamanından önce paylaşırsanız olacak şey de olmayabilir. Milletimin ve ülkemin menfaatine olacak haber değeri taşıyan bir gelişmeyi (ben diyeyim işler tersine dönmesin diye, siz diyin nazar değmesin diye) vaktinden önce yazmamak için büyük çaba sarfettim.

DEVAMINI OKU

Netaş’ın ZTE’ye satışıyla ilgili imzalar ne zaman atılacak? (29 Ocak 2017) @UDHB @NetasTR @btkbasin

ZTE’nin Netaş hisselerini almasıyla ilgili son imzaların bu hafta (30 Ocak – 5 Şubat 2017) atılacağını yazmıştık. Fakat edindiğim son bilgilere göre bu imza töreni biraz gecikecek. Rüyamda görmedim. 🙂

Sebep olarak; siz diyin Çin’deki yılbaşı tatili bekleniyor, bir başkası desin hâlâ SPK’dan gelmeyen sözleşme onayı bekleniyor veya bambaşka biri desinki Çin Rekabet Kurumu’nun onayı bekleniyor… vs. vs.

DEVAMINI OKU

Netaş’ın ZTE’ye satışıyla ilgili imzalar ne zaman atılacak? @UDHB @NetasTR @btkbasin

Bu rüyalar yüzünden kaliteli uyku uyuyamıyorum. 🙂 Yine rüya gördüm. 🙂 Gördüklerimi yazıp hemen yatayım en iyisi. 😉

İlgili herkesin bildiği gibi Netaş’ın satış hikayesinde geldiğimiz noktada önümüzde iki soru duruyor. İlk soru “İmzalar ne zaman atılacak?” şeklinde. Diğer soru da “Satıldığı halde Netaş’ın hisse fiyatları neden yukarı doğru hareket etmiyor?” diye soruluyor.

DEVAMINI OKU

Netaş’ın satışına onay çıktı @UDHB @NetasTR @btkbasin

Netaş’ın satışına Rekabet Kurumu’ndan onay çıktı. 🙂 Sitemizi takip edenler zaten biliyor fakat bilmeyenler için söylüyorum: Ben demiştim. 😉 Delil isteyenler için 25 Aralık 2016 tarihinde yazdığım bu yazıyı gösteriyorum.

DEVAMINI OKU

Netaş’ın satışına onay ne zaman çıkacak? @UDHB @NetasTR @btkbasin

Uzun uzadıya bir şey yazmayacağım. Netaş’ın ZTE’ye satışının Rekabet Kurumu’ndaki onayı bu hafta çıkar. Nereden mi biliyorum? Rüyamda gördüm. 😉 Sizler için hayra yorumladım. Ya çıkmazsa? Son tarihin 10 Ocak 2017 olduğunu siz de biliyorsunuz. 🙂

Not: Yukarıda yer alan bilgiler Musa Savaş tarafından gazetecilik saiki ile genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler Musa Savaş’ın kişisel gözlem ve görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, sizlerin alım-satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Yukarıda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Musa Savaş sorumlu tutulamaz. Ayrıca yazının altına yapılacak yorumlar yazanı bağlar, Musa Savaş sorumlu tutulamaz.

DEVAMINI OKU

Netaş’ın satış açıklamasının analizi @UDHB @NetasTR @btkbasin @memetsimsek

Netaş’ın ZTE’ye satış konusu nihayet açıklandı. KAP’a açıklama 6 Aralık 2016 sabah saat 3:20’de yapıldı. Öğleye doğru ise medya kuruluşlarına basın bülteni gönderildi. Gönderilen basın bülteninde en özet haliyle şunlar yazıyordu: “Çok uluslu bilişim çözüm ve sistemleri üreticisi olan ZTE, Netaş’ın, One Equity Partners’ın yönettiği bir portföy şirketi olan OEP Turkey Tech B.V’n portföyünde bulunan yüzde 48.04 hissesini, bağlı şirketi ZTE Cooperatief U.A. kanalıyla satın almak üzere bir anlaşmaya vardı. Toplam bedeli 101.280.539 Amerikan Doları’na denk gelen işlem, Rekabet Kurumu’nun onayına sunulacak.”

Şimdi analizimize başlayalım. Öncelikle, “TSK Vakfı, savunma sanayi projeleri geliştiren bu şirketin satışa çıkan payını neden almadı?” sorusunun cevabı üzerinde birlikte düşünelim. Benim düşüncem şudur ki; TSK Vakfı eğer satın almış olsaydı Netaş’ı borsadan çıkarmak zorunda kalabilecekti. Çünkü, borsadaki her hisse senedi gibi Netaş’ta spekülasyona açıktı. Hatta ekstra açıktı. Yaşanabilecekler ve arkasından doğacak dedikodular yıpratıcı olacaktı. TSK Vakfı, benim düşünceme göre saydığım bu sebeplerden dolayı uğraşmak istemedi. Yoksa üretilen “Vakfın parası yok.” gibi dedikodulara itibar etmeyin. TSK Vakfı istediği zaman bu şirketi her şeyi ile satın alacak maddi ve maddi olmayan tüm kaynaklara ve ilişkilere sahip.

“Neden bu kadar uzadı?” sorusunun cevabı ise uluslararası politakada gizli. Ülkemizin son yıllarda yaşadığı gerek yerel, gerekse de uluslarası problemler hepimizin malumu. Özellikle uluslarası politikada dünyada oluşmaya başlayan yeni ekonomik ve/veya askeri birliktelikler söz konusu. Tüm dünyada sessiz ve derinden giden bir Çin gerçeği var. Çin, teknoloji tarafında özellikle Avrupa’da bir çok yüksek teknoloji şirketi satın aldı ve almaya devam ediyor. Sadece Almanya’da bu yılın ilk 10 ayında yüksek teknoloji şirketlerini almak için 11 milyar Euro ödedi. ABD istihbaratının Almanya’yı uyarması üzerine bazı satın almalar hâlâ askıda. Ülkemizde de benzer bir durum vardı. Her şey biraz da bu yüzden uzuyordu. Nitekim, uluslararası politikamızın özellikle ticari anlamda Rusya-Çin birliğine doğru kayması ve bunun resmen deklere edilmesi, bu satışın açıklanmasının önündeki engeli de kaldırmış oldu.

Benim rüyalarıma girsin diye sabah saat 3:20’de açıklama yapılmadı tabii ki. 🙂 Hong Kong ve Shenzhen borsalarına kote olan ZTE düşünülerek bu açıklama yapıldı. Arada beş saat zaman farkı olduğunu dikkate alırsanız Çin saati ile 8:20’ye denk geliyor. Yani söz konusu Çin borsaları açılmadan 40 dakika öncesi. Durum budur. Önünde arkasında başka bir şey aramayın.

Şimdi gelelim Rekabet Kurumu safhasına. Bu satışın gerçekleşebilmesi için Rekabet Kurumu’nun onayı gerekiyor. Dolayısıyla “Rekabet Kurumu’ndan karar ne kadar zamanda ve nasıl çıkar?” sorusunun cevabını verelim. Yanlış bilmiyorsam (doğrusunu bilenler lütfen yazsın) 15 ile 30 gün arası bir zaman söz konusu. Rekabet Kurumu bu süre içinde kararını vermek zorunda. “Peki, o zaman yeni yıla kalır mı?” sorusu geliyor aklımıza değil mi? Bence kalmaz. Çünkü karar vericiler bu satış rakamının, ülkemizin 2016 yılı bilançosuna yazılmasını arzu edeceklerdir. “Rekabet Kurumu bu satışı onaylayacak mı?” diyorsanız, şöyle cevap verelim. Uluslararası politikamızda son deklere edilen çizgide bir değişiklik planlanmıyorsa bu satış reddedilmeyecektir.

Son olarak; siz sevgili küçük yatırımcılara bir şey söylemek istiyorum. Ne kadar önemli fakat bir o kadar da zor bir şirketin hissesi ile duygusal bağ kurduğunuzu umarım bu süreçte görmüşsünüzdür. Ben borsada küçük yatırımcı olan herkese söylediğimi izninizle siz Netaş küçük yatırımcılarına da söylemek istiyorum: “Sizin yatırım yaptığınız veya yapmayı planladığınız meblağ sizin tek nakit varlığınız ise tavsiyem borsa değildir. Memleketim diye söylemiyorum 🙂 gidin Mustafakemalpaşa’da (Bursa) arsa alın. Belli mi olur belki imar geçer. ;)”

Not: Yukarıda yer alan bilgiler Musa Savaş tarafından gazetecilik saiki ile genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler Musa Savaş’ın kişisel gözlem ve görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, sizlerin alım-satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Yukarıda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Musa Savaş sorumlu tutulamaz. Ayrıca yazının altına yapılacak yorumlar yazanı bağlar, Musa Savaş sorumlu tutulamaz.

DEVAMINI OKU
1 2
EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish