Tag Archives: BMD

Kuşak farklılığını avantaja çevirin

Çetin Ünsalan, Musa Savaş

26 Aralık 2018 Çarşamba günü ST Endüstri Radyo’da Çetin Ünsalan’ın Reel Piyasalar isimli programına konuk olduk. Reel Sektör ile bilişim konusundaki tecrübelerimi paylaştım. Bilişim Medyası Derneği Başkanı olarak özellikle, kuşak farklılıklarının teknolojiyi takip açısından avantaja nasıl dönüştürülebileceğini anlatmaya çalıştım.

DEVAMINI OKU

YAPDER’den Yatırım ve Tanıtım Toplantısı

Dijital dönüşüm artık tüm dünyanın gündeminde. Bu konuda yaptıkları çalışmalarla adından söz ettiren bir yer var: Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti. Dijital Devrimin şekillenmesine büyük katkılar sunan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinin bir Yatırım ve Ticaret Merkezi olarak sunduğu fırsatlar konulu seminer 27 Aralık 2018 günü Kadir Has Üniversitesi’nin Cibali Kampüsü’nde yapıldı.

DEVAMINI OKU

Endüstri 4.0 ve sonrası #gelecek50 @cemkivircik

Bilişim Medyası Derneği (BMD) Başkan Yardımcısı Cem Kıvırcık, ‘Bilişimciler ve Bilişim Grubu’ tarafından düzenlenen ‘Gelecek 5.0 Zirvesi’ panellerinden ‘Endüstri 4.0 ve Sonrası’ başlıklı panelin moderatörlüğünü yapıyor.

Panelistler: Mustafa Gayır (İstanbullines Lojistik ve Denizcilik, Bilgi Sistemleri ve Dijital Pazarlama Müdürü), Ulaş Cantepe (Baktat Gıda, Bilgi Teknolojileri Müdürü), Ömer Çolakoğlu (Isısan Bilgi Teknolojileri Müdürü), Ömür Benek (THY Proje/Portföy Yöneticisi).

DEVAMINI OKU

Süreyya Ciliv’in yeni işi ne olacak?

Turkcell eski CEO’su Süreyya Ciliv ile herşeyi ile haber olmaya devam ediyor. Bilişim Muhabirleri Derneği geçtiğimiz günlerde kendisine ülkemiz bilişim sektörüne yaptığı katkılardan dolayı bir teşekkür plaketi verdi. Dernek başkanı olarak o plaketi Süreyya beye takdim etmekte bize düştü. Süreyya beyin son 18 yılına baktığımızda bunun ilk üç yılı Microsoft Türkiye, devamında yedi yıl Microsoft Amerika ve son sekiz yılda Turkcell olmak üzere ülkemiz bilişim sektörünün uluslararası platformdaki yüzü olduğunu görüyoruz. Temennimiz ülkemizde kalması ve bilişim alanında hizmete devam etmesidir.

Dernek üyesi gazetecilerle neler konuştuğunu medyada okumuşsunuzdur. Fakat biz bir de kendi gözümüzden sizin için özetleyelim dedik. Turkcell eski Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in sohbetindeki en etkileyici cümleler şunlar oldu: “Bütün birikimimi, tecrübemi kullanarak milletimize, insanımıza ve insanlığa nasıl faydalı işler yaparım ona bakacağım. Birinci hedefim hiç para olmadı, aynı yolda da devam edeceğim. Ben Ankara’da orta halli bir ailenin çocuğuydum. ABD’de cebimde 25 cent olmadığı günler oldu.” Liseyi bitirdiğinde Türkiye’de bilgisayar mühendisliği bölümü olmadığı için devlet bursuyla yurtdışına gittiğini hatırlatan Ciliv, kendi tecrübesinden öğrendiği kadarıyla Türk insanına fırsat verildiğinde çok başarılı olduğunu söyledi.

Sektöre ilişkin değerlendirmelerinde hızlı internetin Türkiye için çok önemli olduğuna işaret eden Ciliv, şunları söyledi: “Kitap, kütüphane ne kadar önemliyse, internet ondan daha önemli bir hale geldi. En büyük kütüphaneden, çok daha fazla bilgiye akıllı telefonlardan ulaşılabiliyor. İnternet önemli ama hız yoksa internet yok. Çok şükür Türkiye 3G’ye geçti. Ondan sonra internet hızında Diyarbakır mobil internete ulaşma hızında Paris’ten 3,5 kat hızlı çıktı. Bunlar Türk insanı uzun zamandır ilk defa teknolojiye ulaşma konusunda dezavantajlı değil avantajlı konuma geldi.”

Süreyya Ciliv, Turkcell’de çalıştığı dönemi hayatının en önemli ve en mutlu dönemi olduğunu dile getirerek, “8 yıldan daha fazla bir zamandır Turkcell’deydim. Turkcell yolculuğu benim için çok önemli bir yolculuk, hayatımın çok önemli bir dönemi” dedi.

Süreyya Ciliv, bundan sonraki yol haritasına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “Önümüzdeki aylarda bu konuyu daha çok konuşuruz fakat bugünkü cevabım şu; sadece Türkiye’de değil, dünyada teknoloji devrimi yüzünden muazzam fırsatlar var. Bilgisayarlar her yerde, her yerden internete erişim ve sonsuz bulut kapasitesi bir araya gelince muazzam bir yeni dünya oluştu. İş dünyası bunun bugün yüzde 10’unu bile kullanmıyor ve muazzam fırsatlar var. Bende, bilgiyle, ilimle, fenle, teknolojiyle, girişimle, inovasyonla, başta Türk insanı olmak üzere insanlığa nasıl faydalı işler yapabilirim buna bakacağım. Türkiye’ye yeni geldiğimde, bana gelen ‘Yurtdışı bırakılıp Türkiye’ye gelinir mi’ tepkilerine çok şaşırmıştım. Bütün birikimimi, tecrübemi kullanarak milletimize, insanımıza ve insanlığa nasıl faydalı işler yaparım ona bakacağım. Birinci hedefim hiç para olmadı, aynı yolda da devam edeceğim.”

Kendisinin bundan sonraki iş hayatında da başarılı olacağından kuşkumuz yok. Diğer taraftan bizler gazeteciyiz. İstesekde, istemesek de haberlerimize konu olanlarla ile ilgili bir çok bilgiye ulaşıyoruz. Sizlerle en doğru bilgiyi paylaşmak istiyoruz. Fakat kulis haberi denen haberlerde en doğruyu yakalamak zordur. Bu cümlemi aklınızda tutarak şimdi paylaşacağım kulis bilgilerini okuyun.

Süreyya bey yeni hayatında siyasete şimdilik girmeyecek görünüyor. Aday adayları belli oldu fakat Süreyya Ciliv adını biz görmedik duymadık. Gören duyan varsa bizimle paylaşsın. Süreyya bey iş dünyasında kalmaya devam edecek. Fakat bu yeni işi bilişim sektöründe olmayacak. Bize gelen ilk bilgi Coca Cola Türkiye’ye CEO olacak şeklindeydi. Fakat sonradan bunun boyutu değişti. Coca Cola Türkiye’nin de bağlı olduğu ülkemizin önde gelen gruplarından biri olan Anadolu Grubunun CEO’su olacağı bilgisi geldi. Bunlar gerçekleşir mi veya hangisi gerçekleşir bunu yaşayarak göreceğiz. Süreyya beyle ilgili bizde ki bilgi şimdilik budur.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim. Süreyya Ciliv ülkemizin popüler değerlerinden biri olduğu için onunla ilgili her şey haber olmaya devam edecek görünüyor. Bizler de gazeteci olduğumuza göre bu haberleri takip etmeye devam edeceğiz.

(Bu yazının bir kısmı 15 Şubat 2015 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

Nargilede büyük işbirliği… :) 

BMD (Bilişim Muhabirleri Derneği) Başkanı Musa Savaş ve OYUNDER (Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayıncıları Derneği) Başkanı Tansu Kendirli bir araya gelerek hangi alanlarda işbirliği yapabileceklerini tartıştılar.

İlk toplantıda bazı başlıkları belirleyen Başkanlar bir sonraki toplantıyı üyelerinde katılımıyla,  yine nargile içerek 😉  daha geniş kapsamlı yapma konusunda mutabık kaldılar. 

DEVAMINI OKU

İletişim ve Medya İlişkileri Yönetiminde Mesleki İlkeler kabul edildi

Rehber niteliğinde hazırlanan ilkeler, 28 Temmuz 2016 Perşembe günü, tarafların katılımıyla gerçekleştirilen bir imza töreniyle taahhüt niteliği kazandı.

DEVAMINI OKU

BMD Spor Kulübü’ne yeni teknik direktör…

Ridvan_Dilmen_ve_Musa_SavasTürkiye Süper liginde fırtına gibi esen BMD Spor, liglere verilen devre arasında yeni Teknik Direktörüne kavuştu. Futbolculuk kariyerinde, milli takımda dahil sayısız başarıları olan ve bir zamanlar Fenerbahçe’nin Teknik Direktörlüğünü yapan Rıdvan Dilmen BMD’ye “Evet” dedi.

BMD_Sporİmza töreninden sonra BMD Spor’un Antalya’daki tesislerini gezen ve futbolcularla tanışan Rıdvan Dilmen:”Hayretler içindeyim. BMD Spor’da böyle bir alt yapı beklemiyordum. Futbolcuların hepsi çok azimli. Taraftarlarımıza şampiyonluk yaşatmak için gecemizi gündüzümüze katacağız. Bizi sevenler müsterih olsun.” dedi. Tesis gezisinden sonra bir açıklama yapan BMD Başkanı Musa Savaş: “Bu BMD için küçük, fakat Türk futbolu için büyük bir adım. 2 Milyon Uruguay Pezatasına anlaştığımız hocamızın bizi Süper Ligde şampiyon yapacağına inanıyoruz. Hocamızın bize vereceği rapor doğrultusunda da transferlerimizi yapacağız” dedi.

(Bu asparagas haber, ismi geçenlerin hoşgörüsüne sığınılarak hazırlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

TBD Kurultayının yeni yüzü

6-9 Kasım tarihleri arasında Ankara’da “Sayısal Gündem 2020” başlığıyla gerçekleştirilen, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Bilişim Kurultayı, bir rekor kırarak 10 bakanlığın desteğini aldı. Kamudan aldığı bu güçlü destekle Bilişim Kurultayı kapsamında Avrupa Birliği Komisyonunun bilişim-telekom hedeflerini Türkiye’ye taşıyacak paneller ve çalıştaylar gerçekleştirildi. TBD, TBV, Tübisad ve Tesid’in de üye olduğu Dijital Türkiye Platformu’nun başlattığı çalışma geçen yıl “uzmanlık” başvuruları almış ve bu yıl da, Ekim ayında yayınlanan “durum raporu” uzantısında çalışmalarını sürdürüyor.

Kurultayın bu yılki dikkat çeken taraflarından biri ise Ankara’da ilk defa gerçekleştirilen bilişim fuarı oldu. Kurultayla aynı binada ve aynı zamanda yapılan CITEX furarı da bilişim sektörünün en büyük müşterisi olan Ankara için bir ilkti. Kamu firmaları ağırlıklı fuarda dikkat çeken ürünler e-sandık, Pardus ve kömür madenlerinde kullanılan teknolojilerdi.

Açılışta yer alan Peter Levin, bir zamanlar Obama’nın teknoloji danışmanı olarak bilinen bir kişiydi. BTK Başkanı Tayfun Acarer ise bilişim sektörünün tüm etkinliklerine destek vermesiyle, bilişim sektörünün teşekkürlerini aldı.

Kurultayın önemli panellerinden birisi STK’larla, siyasetçileri biraraya getiren paneldi. Bilişim Muhabirleri Derneği olarak bizlerinde katıldığı panel karşılıklı olarak, işbirliklerinin ve iletişimin arttırılması şeklinde bir fikir ile tamamlandı.

Kurultayın ağırlıklı konularından birisi “siber güvenlik”ti. Siber güvenlikte yaşın öneminin olmadığını 14 yaşındaki siber güvenlikçi Emrah Gül herkese gösterdi. Emrah henüz çok genç ve bilgi düzeyi de daha sınırlı olmasına karşın, bu konulara duyduğu merak ve verdiği cevaplarla ilgili odağı oldu, bir de ufak sunum yaptı. Diğer bir genç ise 12 yaşındaki iOS Programcısıydı. Bu gençler bize gösterdi ki; artık gençler bilişime küçük yaşta gönül vermeye başlıyorlar ve üretici olabiliyorlar.

Kurultayın önemli bir bileşeni ise uzmanlarıydı. Ülkemizde ilk defa bilişim konusunda “bilinçli uzman çalışması” başlatılıyor. TBD’nin geçen yılki kurultayında çağrı yaptığı “uzman”lar, bu kurultaya damgalarını vurdular ve çeşitli çalıştaylarda bilgilerini konuşturdular. Önümüzdeki yıllarda, bu uzmanların etkisini göreceğiz. Zaten TBD Başkanı Turhan Menteş de bunu “Türkiye bilişim tarihi artık değişecek” ifadesiyle belirtti.

Menteşin belirttiği bir konu da, “Bilişime Katkı Endeksi” oldu. Bilişim Yayınları ile ortak yapılacak olan bu çalışma, ülkemizde faaliyet gösteren firmalar açısından ak koyun-kara koyunun ortaya çıkacağı bir değerlendirme olacak gibi görünüyor.

(Bu yazının bir kısmı 30 Kasım 2014 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

Süreyya Ciliv’e bilişim muhabirlerinden teşekkür plaketi

Turkcell eski Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Bütün birikimimi, tecrübemi kullanarak milletimize, insanımıza ve insanlığa nasıl faydalı işler yaparım ona bakacağım. Birinci hedefim hiç para olmadı, aynı yolda da devam edeceğim. Ben Ankara’da orta halli bir ailenin çocuğuydum. ABD’de cebimde 25 cent olmadığı günler oldu” dedi.

Geçtiğimiz günlerde 8 yıldır sürdürdüğü Turkcell Genel Müdürlüğü görevinden ayrılan Ciliv, Bilişim Muhabirleri Derneği (BMD) üyeleriyle biraraya geldi. BMD Başkanı Musa Savaş’ın sektöre olan katkılarından dolayı plaket takdim ettiği Ciliv, daha sonra gazetecilerle sohbet etti.

Süreyya Ciliv, Turkcell’de çalıştığı dönemi hayatının en önemli ve en mutlu dönemi olduğunu dile getirerek, “8 yıldan daha fazla bir zamandır Turkcell’deydim. Turkcell yolculuğu benim için çok önemli bir yolculuk, hayatımın çok önemli bir dönemi” dedi.

Sektöre ilişkin değerlendirmelerinde hızlı internetin Türkiye için çok önemli olduğuna işaret eden Ciliv, şunları söyledi: “Kitap, kütüphane ne kadar önemliyse, internet ondan daha önemli bir hale geldi. En büyük kütüphaneden, çok daha fazla bilgiye akıllı telefonlardan ulaşılabiliyor. İnternet önemli ama hız yoksa internet yok. Çok şükür Türkiye 3G’ye geçti. Ondan sonra internet hızında Diyarbakır mobil internete ulaşma hızında Paris’ten 3,5 kat hızlı çıktı. Bunlar Türk insanı uzun zamandır ilk defa teknolojiye ulaşma konusunda dezavantajlı değil avantajlı konuma geldi.”

Turkcell’in fibere yatırım yaptığı zamanlarda, mobil şirketin fibere yatırımının bazı çevreler tarafından sorgulandığını hatırlatan Ciliv, “Turkcell burada da öncülük yaptı. Bu yatırımlar sayesinde Türkiye evlerde bin megabit hızına ulaşan dünyadaki 7 ülkeden dördüncüsü” ifadelerini kullandı.

Liseyi bitirdiğinde Türkiye’de bilgisayar mühendisliği bölümü olmadığı için devlet bursuyla yurtdışına gittiğini hatırlatan Ciliv, kendi tecrübesinden öğrendiği kadarıyla Türk insanına fırsat verildiğinde çok başarılı olduğunu söyledi.

Süreyya Ciliv, Turkcell’de gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinin kendisi için ayrı bir anlam taşıdığına işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün Türkiye’nin dört bir yanında insanların bilgiye ulaşabiliyor olması beni çok mutlu ediyor. Çocukların okumasına yönelik sosyal projelerin yanında geleceği yazanlar gibi eğitim imkanlarını hayata geçirmek beni gururlandırdı. Türk insanıyla takım olup beraberce nasıl insanımıza faydalı işler yaparız diye çalıştık. 8 yılı baaşrılı bir dönem olarak görüyorum. Bir dönemi çok başarılı kapattığımızı düşünüyorum. Basın olamadan hiç bir şey olmuyor, katkılarınızdan dolayı size de çok teşekkür ediyorum. Benim gönül koyduğum hedeflere takımızın ulaşmasında basın olarak sizlerinde çok büyük katkılarınız oldu.”

“Bilmediğim işe girmem, ne yapacağımı yakında konuşuruz”

Türkiye’ye 4G’nin geleceği dönemi “çok heyecanlı bir dönem” olarak nitelendiren Ciliv, “Teknolojinin şekillendirdiği yeni bir dünya geliyor. Ve bu yeni dünya bütün sektörleri etkileyecek” öngörüsünü paylaştı. Ciliv, şunları kaydetti: “İş adamlarının bu yeni dünyayı iyi okuması gerek. Geleceği iyi okumak, ona göre pozisyon almak Turkcell’deki başarımızın en önemli sebebi. Turkcell’deki en büyük başarımız hep 5 sene sonrasını görmek için emek sarfetmek ve ona yönelik çalışmak oldu. Geçmiş geçmiştir. Artık ona bir şey yapamayız. Ama geleceği değiştirebilmek kendi elimizde.

Benim kişisel filozofim, odaklı hareket etmek, bildiğim işlere yönelmek, bilmediğim işlerden uzakta durmak. Bildiğim işlerde odaklanarak takım halinde başarıyı yakalamak. Ne yapacağımı önümüzdeki aylarda daha rahat konuşuruz. Birinci hedefim hiçbir zaman para olmadı, aynı yolda da devam edeceğim. Ben Ankara’da orta halli bir ailenin çocuğuydum. Öğrencilik yıllarımda bütün paramın 25 cent olduğu günler oldu. Çok çalışarak bugünlere geldim.”

“Para benim için hiçbir zaman birinci hedef olmadı”

Süreyya Ciliv, paranın kendisi için hiç bir zaman birinci hedef olmadığını, bu durumun bundan sonrada böyle devam edeceğini söyledi.

Yoğun çalışma hayatında çocuklarına vakit ayıramamaktan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Ciliv, “Çocuklarımın hiçbirinin mezuniyet törenine gidemedim. Ailemden hep uzaktaydım ama Turkcell hayatımın en mutlu 8 yılı oldu. Gece gündüz çalıştım, ülkenin gurur duyacağı işler yaptım, binlerce mesaj aldım. Çok mutluyum. Çok uzun zamandır oğlumun yüzme yarışlarını seyredemedim. Şimdi ABD’ye onun üniversite yüzme yarışlarını izlemeye gidiyorum” bilgisini paylaştı.

Süreyya Ciliv, bundan sonraki yol haritasına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “Önümüzdeki aylarda bu konuyu daha çok konuşuruz fakat bugünkü cevabım şu; sadece Türkiye’de değil, dünyada teknoloji devrimi yüzünden muazzam fırsatlar var. Bilgisayarlar her yerde, her yerden internete erişim ve sonsuz bulut kapasitesi bir araya gelince muazzam bir yeni dünya oluştu. İş dünyası bunun bugün yüzde 10’unu bile kullanmıyor ve muazzam fırsatlar var. Bende, bilgiyle, ilimle, fenle, teknolojiyle, girişimle, inovasyonla, başta Türk insanı olmak üzere insanlığa nasıl faydalı işler yapabilirim buna bakacağım. Türkiye’ye yeni geldiğimde, bana gelen ‘Yurtdışı bırakılıp Türkiye’ye gelinir mi’ tepkilerine çok şaşırmıştım. Bütün birikimimi, tecrübemi kullanarak milletimize, insanımıza ve insanlığa nasıl faydalı işler yaparım ona bakacağım. Birinci hedefim hiç para olmadı, aynı yolda da devam edeceğim.”

“Bu fakir, insanını, vatanını milletini çok severek gece gündüz çalıştı”

Görev süresi boyunca gazetecilerle yakın mesai yapan Ciliv, bilişim ve basın sektörüne yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine şu yorumlarda bulundu: “Hiç bir zaman karamsar olmayın, hiç bir zaman içinizde başka bir insana karşı negatif enerji gelişmesine izin vermeyin. Enerjinizi negatif olaylara değil, tamamen geleceğe ve pozitif olaylara odaklayın. Geleceği şekillendirmek bizim elimizde. Ben Ankarada’da orta halli bir ailenin çocuğu olarak, ilkokuldan itibaren yatılı okumuş biriyim. Bilgisayarların herkesin cebinde olduğu bu dönem tam haber yapma zamanı. Kanal sayısı benim çocukluğumda birken şimdi 300’e geldi. Sonsuz kanalla, yeni dünyayı işinize adapte etmek çok önemli.”

Süreyya Ciliv, yaşamının bundan sonrası için alternatifi çok olsa da, kısıtlı zamanda insanlığa nasıl maksimum katkıda bulunacağının önemli olduğunu dile getirerek, “Tecrübeli bir iş adamıyım, yurtiçi ve yurtdışı tecrübelerim var fakat dünyada artık uzmanlaşma zamanı. Ben yine iş dünyası, teknoloji dünyası odaklı hareket etmeyi planlıyorum. İçinde bulunduğum bir konum vardı, ben kendi isteğimle burada bir değişim yapmak istiyorum, bundan daha iyisini yapabileceğine inanıyorum” diyerek bu kararı aldım, bu cesareti gösterdim” dedi.

Türkiye’ye geldiği için çok mutlu olduğunu, ‘iyiki gelmişim’ dediğini aktaran Ciliv, “78 milyon insanın takım olarak bilgiye ulaşmasına katkıda bulunduk. Bu takımın parçası olduğum için mutluyum, bunu tarih bu şekilde yazacak. Bilgi toplumu olmak önemli. Türkiye’nin 2023 hedeflerine yaptığımız yatırımlarla katkı sağladık. Buradan çıktığımda sağa bakarken soldan geçen bir kamyon üstümden geçerse gözüm arkada kalmayacak. Çünkü bu fakir, insanını, vatanını milletini çok severek gece gündüz çalıştı ve bütün Türkiye’nin saygı duyduğu işler yaptık, bu yüzden çok mutluyum” diye konuştu.

Not: Arkadaşlarımın hazırladığı bu güzel haberi olduğu gibi buraya alıyorum. Kızmayacaklarına eminim. 😉

DEVAMINI OKU

Öznesi insan, yüklemi teknoloji olan yazılım

Bu yazımda alanım olmadığı halde biraz İK (İnsan Kaynakları) konusuna gireceğim desem de inanmayın. Aslında değineceğim konu İK yazılımları. Yazılım olunca doğrudan alanıma giriyor. Türkiye’nin ilk İK yazılımcısı ile karşılaştım geçenlerde. Böyle deyince birkaç nesil öncesinden söz ediyormuşuz gibi oldu. Türkiye şunun şurasında ne kadar zamandır yazılım üretiyor diyesi geliyor insanın… Belki bizim yaş grubundakiler için dün kadar yakın olduğu için. Fakat dile kolay, 20 yılı aşkın süredir yazılım üreten şirketlerimiz var. Türkiye’de şirketlerin kapanma yaş ortalamasına göre 20 yıldan fazla bir geçmiş, oldukça önemli bir başarı demek. Hele ki yazılım gibi soyut, özellikle şirketlere faydası hala anlatılmaya çalışılan ve hala çoğunlukla oyun, eğlence, iletişim amaçlarıyla kullanılıp iş verimliliğini artırma amacıyla yeterince kullanılamayan bir ürün olan yazılımın üreticisi olarak 20 yıldan fazla ayakta kalabilmek ülkemiz ticari koşullarında büyük başarı…

Yazılımın en niş alanlarından birini kendine kulvar seçmiş Kadri Demir, Poldy İK Yönetim Yazılımları’nı kurarak… Kendi deyimiyle “Türkiye’de bordro hesabını doğru yapan şirket bile az” iken, Poldy İK otomasyon çözümleriyle önemli bir açığı kapatıyor. Kullanıcılarının yarısından fazlasının yabancı şirketler olması ise, hem bir ironi, hem de göğsümüzü kabartıyor…

Poldy Kurucusu Kadri Demir, “Ne yazık ki ülkemizde insan kaynakları bölümleri çalışanların işe girerken ve çıkarken gördükleri bir bölüm. Bunu değiştirmeliyiz. İnsan kaynağını daha etkin yönetmenin, yönlendirmenin ve performans odaklı yöntemlerin arayışı içinde olmalıyız. Teknoloji işte bu noktada İK yönetimine yardımcı oluyor. Çalışanlarla ilgili ne kadar çok bilgi toplayabilir ve bunlardan ne kadar anlamlı sonuçlar çıkarabilirseniz, İK politikanız da o kadar mükemmel olur.” diyor. Yani çalışanla İK’nın iletişimini artırmak için teknolojiyi köprü yapıyor… Öznesi insansa, yüklemi teknoloji olsun ki yapı sağlıklı işlesin diyor… Teknolojinin soğuk değil, sıcak yanını gösteriyor. Bugün birçok şirket bırakın çalışanının doğum gününü kutlamak kadar sıradan bir olayı, sahip olduğu yeteneklerin farkında değil. Birçok sektörde eleman sirkülasyonu had safhalarda, plaza çalışanları mutsuz… Peki teknoloji bu işe çare olabilir mi? Kadri Demir’e göre evet: Yetenek yönetimi, performans yönetimi ve bilgiye dayalı İK süreçleri ile evet!

Nitekim artık performans yönetimi tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline geliyor. Yeni iş kanununa göre 30 kişiden fazla çalışanı olan şirketlerin iş güvence kapsamında çalışanları ile ilgili eğitim ve performans değerlendirme süreçlerini takip etmeleri gerekiyor. Yani 30’dan fazla çalışanı olan şirketler, altı ayını doldurmuş personelini performans düşüklüğünü belgelemeden işten çıkaramayacak… Zorunluluk hem piyasa koşulları, hem de yasal olarak oluşmuş durumda, özetle.

Ülkemizde pek çok sektörde olduğu gibi (bana kalırsa hemen hepsinden fazla) yazılım sektöründe fırsat var. Bilgi çağının şirketleri ne yazık ki bilgiden yararlanamıyor. Bazen bilgi yumağının içinde kayboluyor, bazen de ona hiç sahip olamıyor. Bu döngüden çıkış yollarından biri hatta temel taşı, daha fazla 20 yıllık yazılım markaları yaratmaktan geçiyor…

Birazda bizden yani BMD’den (Bilişim Muhabirleri Derneği) bahsetmek istiyorum. Dernek başkanı olmanın ayrıcalığını bu sayfamda kullanmak istiyorum. Derneğimiz geçtiğimiz hafta 11-14 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılan Cebit Bilişim Eurasia Fuarının konferansları içinde organize ettiği bir “Medya ve Mobil Ekonomi Zirvesi” ile yer aldı. Dört panelden oluşan zirveyi ilk kez gerçekleştirmemize rağmen oldukça başarılıydı. Zirvemize BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) her türlü desteği verdi. Bu bağlamda başta BTK Başkanı Tayfun Acarer olmak üzere katkı sağlayan tüm BTK çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Ayrıca Cebit fuarını organize eden Hannover Fairs Türkiye ile konferansları organiz eden Semor ve özellikle de Nezih Kuleyin, böyle bir etkinlik konusunda acemi olan bizlere yapıcı ve yol gösterici davranarak gösterdikleri sabırdan dolayı BMD adına teşekkür ediyorum.

(Bu yazının bir kısmı 21 Eylül 2014 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU
1 2
EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish