Tag Archives: Turkcell

Vodefone Türkiye’de Head of IT kim olacak?

Vodefone Türkiye, hepinizin bildiği gibi ülkemizdeki üç mobil operatörden biri. Son yıllarda Türk Telekom ve Turkcell sürekli bir şeyler yapıp tüketici ile iletişimini hiç koparmazken Vodafone’u nihayet yıllardır devam eden İstanbul Maratonun’da dün sponsor olarak gördük. Yani bir nevi sahneye çıktı ve milleti köprüden koşturdu. İnsanımızın sağlığını düşündüğü için kendisine teşekkür ederiz. Fakat bu faaliyetini saymazsak son yıllarda büyük bir sessizliğe gömüldüğünü söyleyebiliriz. Öyle bir sessizlik ki Eylül’ün son haftası yaşadığımız deprem sonrası bir geçmiş olsun mesajı bile yayınlamadı.

DEVAMINI OKU

Türk Telekom’un yeni sahibi kim olur?

Hakkında yazmamak için kendimi çok zorladığım, dayanamayıp yazdığımda ise cümlelerime çok dikkat ettiğim, ülkemizin güzide markası Türk Telekom. Yine bir yazımızın konususun. Seni ülkemiz ve benim için değerli yapan iki şey var. Birincisi isminde “Türk” var, yani bu millete aitsin, ikincisi 82 milyona bir şekilde dokunuyorsun.

DEVAMINI OKU

Operatörler ve deprem

17 Ağustos 1999 depremini yaşamış ve ikinci günden itibaren depremin etkilediği tüm coğrafyayı bizzat giderek görmüş biri olarak şunu söyleyebilirim: Depremi hafife almayacaksın.

DEVAMINI OKU

4,5G ihalesi nihayet yapıldı

Hepimizin 4,5G ihalesi diye bildiği ihale nihayet yapıldı. Milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. Tüm bu süreçleri başından beri hazırlayan, yürüten, sonuçlandıran ve içinde kâh oyuncu kâh da düzenleyici olarak rol alan herkese bu ülkenin bir vatandaşı olarak kendi adıma teşekkür ediyorum. Diğer taraftan bu ülkenin milletine ve toprağına aşık bir gazetecisi olarak, bazı cümlelerim kimilerinin canını acıtak olsa da izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

DEVAMINI OKU

Bilişimin 500 incisi açıklandı

M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından yapılan ve artık gelenekselleşen Bilişim 500 araştırmasının bu yıl 16.’sı gerçekleştirildi. Araştırmayı Bilişim 100 olduğu dönemlerden beri bildiğim için bu tören benim için biraz da bilişim sektörünün kat ettiği uzun ve meşakkatli yolu hatırlatan nostalji yolculuğu gibiydi. Araştırmanın ortaya koyduğu ve o günlerde sektör olarak hayal dahi etmediğimiz büyüme rakamlarına bakınca bilişim sektörü olarak Türkiye’de hiç de azımsanmayacak bir gelişme yaşandığını daha net gördüm…

DEVAMINI OKU

4G ihalesi ertelendi

Sonuç cümlemiz: 4G ihalesi ertelendi. 4G nedir? Neden ertelendi? Şartname değişecek mi? Gerçekten yapılacak mı? Tekrar ertelenebilir mi?.. vb. üretilen bir çok sorunun cevabını vermeyeceğim. Tüm bunlarla ilgili birçok paylaşımı internet sitelerinde ve sosyal medya araçlarında zaten görebiliyorsunuz. Burada tekrar etmem çok da anlamlı değil diye düşünüyorum.

DEVAMINI OKU

Kaan Terzioğlu’nun 600 günü @UDHB @btkbasin @Turkcell @Kaan_Terzioglu

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, görevine 1 Nisan 2015 tarihinde başladı. Bir tarafın bakış açısıyla Turkcell’de birtakım işlerin rayına oturduğu, krizlerin göreli olarak daha az yaşandığı bir dönemde göreve geldi. Fakat diğer bir tarafın bakış açısıyla da nihai karar vericilerin, yani devletin Turkcell üzerindeki etkisinin arttığı bir dönemde geldi. Turkcell CEO’luk görevi için ismi geçenler devlete çok yakın isimlerden oluşmasına rağmen Kaan Terzioğlu’nun ismi, (devlete yakın bağlantılarına rağmen) hemen her kesimden konuyla ilgilenenler tarafından memnuniyetle karşılandı.

DEVAMINI OKU

Süreyya Ciliv’in yeni işi ne olacak?

Turkcell eski CEO’su Süreyya Ciliv ile herşeyi ile haber olmaya devam ediyor. Bilişim Muhabirleri Derneği geçtiğimiz günlerde kendisine ülkemiz bilişim sektörüne yaptığı katkılardan dolayı bir teşekkür plaketi verdi. Dernek başkanı olarak o plaketi Süreyya beye takdim etmekte bize düştü. Süreyya beyin son 18 yılına baktığımızda bunun ilk üç yılı Microsoft Türkiye, devamında yedi yıl Microsoft Amerika ve son sekiz yılda Turkcell olmak üzere ülkemiz bilişim sektörünün uluslararası platformdaki yüzü olduğunu görüyoruz. Temennimiz ülkemizde kalması ve bilişim alanında hizmete devam etmesidir.

Dernek üyesi gazetecilerle neler konuştuğunu medyada okumuşsunuzdur. Fakat biz bir de kendi gözümüzden sizin için özetleyelim dedik. Turkcell eski Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in sohbetindeki en etkileyici cümleler şunlar oldu: “Bütün birikimimi, tecrübemi kullanarak milletimize, insanımıza ve insanlığa nasıl faydalı işler yaparım ona bakacağım. Birinci hedefim hiç para olmadı, aynı yolda da devam edeceğim. Ben Ankara’da orta halli bir ailenin çocuğuydum. ABD’de cebimde 25 cent olmadığı günler oldu.” Liseyi bitirdiğinde Türkiye’de bilgisayar mühendisliği bölümü olmadığı için devlet bursuyla yurtdışına gittiğini hatırlatan Ciliv, kendi tecrübesinden öğrendiği kadarıyla Türk insanına fırsat verildiğinde çok başarılı olduğunu söyledi.

Sektöre ilişkin değerlendirmelerinde hızlı internetin Türkiye için çok önemli olduğuna işaret eden Ciliv, şunları söyledi: “Kitap, kütüphane ne kadar önemliyse, internet ondan daha önemli bir hale geldi. En büyük kütüphaneden, çok daha fazla bilgiye akıllı telefonlardan ulaşılabiliyor. İnternet önemli ama hız yoksa internet yok. Çok şükür Türkiye 3G’ye geçti. Ondan sonra internet hızında Diyarbakır mobil internete ulaşma hızında Paris’ten 3,5 kat hızlı çıktı. Bunlar Türk insanı uzun zamandır ilk defa teknolojiye ulaşma konusunda dezavantajlı değil avantajlı konuma geldi.”

Süreyya Ciliv, Turkcell’de çalıştığı dönemi hayatının en önemli ve en mutlu dönemi olduğunu dile getirerek, “8 yıldan daha fazla bir zamandır Turkcell’deydim. Turkcell yolculuğu benim için çok önemli bir yolculuk, hayatımın çok önemli bir dönemi” dedi.

Süreyya Ciliv, bundan sonraki yol haritasına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “Önümüzdeki aylarda bu konuyu daha çok konuşuruz fakat bugünkü cevabım şu; sadece Türkiye’de değil, dünyada teknoloji devrimi yüzünden muazzam fırsatlar var. Bilgisayarlar her yerde, her yerden internete erişim ve sonsuz bulut kapasitesi bir araya gelince muazzam bir yeni dünya oluştu. İş dünyası bunun bugün yüzde 10’unu bile kullanmıyor ve muazzam fırsatlar var. Bende, bilgiyle, ilimle, fenle, teknolojiyle, girişimle, inovasyonla, başta Türk insanı olmak üzere insanlığa nasıl faydalı işler yapabilirim buna bakacağım. Türkiye’ye yeni geldiğimde, bana gelen ‘Yurtdışı bırakılıp Türkiye’ye gelinir mi’ tepkilerine çok şaşırmıştım. Bütün birikimimi, tecrübemi kullanarak milletimize, insanımıza ve insanlığa nasıl faydalı işler yaparım ona bakacağım. Birinci hedefim hiç para olmadı, aynı yolda da devam edeceğim.”

Kendisinin bundan sonraki iş hayatında da başarılı olacağından kuşkumuz yok. Diğer taraftan bizler gazeteciyiz. İstesekde, istemesek de haberlerimize konu olanlarla ile ilgili bir çok bilgiye ulaşıyoruz. Sizlerle en doğru bilgiyi paylaşmak istiyoruz. Fakat kulis haberi denen haberlerde en doğruyu yakalamak zordur. Bu cümlemi aklınızda tutarak şimdi paylaşacağım kulis bilgilerini okuyun.

Süreyya bey yeni hayatında siyasete şimdilik girmeyecek görünüyor. Aday adayları belli oldu fakat Süreyya Ciliv adını biz görmedik duymadık. Gören duyan varsa bizimle paylaşsın. Süreyya bey iş dünyasında kalmaya devam edecek. Fakat bu yeni işi bilişim sektöründe olmayacak. Bize gelen ilk bilgi Coca Cola Türkiye’ye CEO olacak şeklindeydi. Fakat sonradan bunun boyutu değişti. Coca Cola Türkiye’nin de bağlı olduğu ülkemizin önde gelen gruplarından biri olan Anadolu Grubunun CEO’su olacağı bilgisi geldi. Bunlar gerçekleşir mi veya hangisi gerçekleşir bunu yaşayarak göreceğiz. Süreyya beyle ilgili bizde ki bilgi şimdilik budur.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim. Süreyya Ciliv ülkemizin popüler değerlerinden biri olduğu için onunla ilgili her şey haber olmaya devam edecek görünüyor. Bizler de gazeteci olduğumuza göre bu haberleri takip etmeye devam edeceğiz.

(Bu yazının bir kısmı 15 Şubat 2015 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

Turkcell’in yeni CEO’su kim olacak?

Öncelikle bu işin hikayesini anlatmak istiyorum. Ocak ayının ilk haftası Ankara’da yaptığım bazı görüşmelerde aldığım bilgiler, 28 Ocak 2015’de Turkcell’de yapılacak olan Yönetim Kurulu toplantısında sekiz yıldır CEO’luk görevini sürdüren Süreyya Ciliv ile yolların ayrılacağı şeklindeydi. Bunu da 5 Ocak 2015 tarihli “Bir bilmecem var…” başlıklı küçük ve de espirili bir yazıyla kendi internet sitemde (www.musasavas.com.tr) sizlerle paylaşmıştım. Dergimizde paylaşmayı istemiştim fakat günlerden Pazartesiydi, dergimiz haftalıktı ve Pazar günleri çıkıyordu. Yani bir hafta vardı. O yüzden kendi internet sitemde değerlendirmeyi uygun görmüştüm. Konumuza dönersek. Süreyya bey ile ilgili aldığım bu bilgi şaşırdığım bir haber değildi. Çünkü son dört yıldır her yıl sonunda her şeyi bilen(!) biz gazeteciler 😉 tarafından Süreyya Ciliv gönderiliyordu. Her bozuk saatte günde iki defa doğru zamanı gösterdiğine göre, bu gazeteciler yanılıyor olamazdı.

Ben bu bilgilerin doğruluk derecesini kuvvetlendirmek için görüşmeler yapmaya başlayınca birileri(?) bana Turkcell Yönetim Kurulu toplantısının 30 Ocak 2015’e ertelendiğini iletti. Gerekçe olarakta, Turkcell’in hem Amerika hem Türkiye borsalarında işlem gördüğünü ve CEO’luk gibi bir değişim haberinin hafta içi duyurulması halinde riskli olacağını söyledi. Dolayısıyla borsaların kapandığı saatte ve hafta sonunu da içerecek şekilde verilmesinin ekonomik olarak herkes açısından daha uygun olduğunu da ekledi. Bir iktisatçı olarak baktığımda mantıklıydı. Fakat şimdi görüyorum ki tarihsel anlamda güvendiğim dağlar tarafından yanıltılmışım. 🙂 Neyse alacağımız olsun. Nasılsa günü geldiğinde acısını fazlasıyla çıkarırım. 😉

Süreyya beyin yönetim tarzının özellikle son bir yıldır Yönetim Kurulu ile uyuşmadığı gözlemlediğimiz bir gerçekti. Sonuçta bugünlere gelindi. Şimdi ne olacak?

Turkcell açısından ne olacağını söyleyelim. Öncelikle 13 Şubat 2015 Cuma gününden önce herhangi bir hareket beklemeyin. Çünkü o gün 2014 yılı son çeyrek sonuçları açıklanacak. Turkcell Yönetim Kurulu’da o tarihten sonra yönetimsel kararları açıklayacak. Neler mi açıklayacak?Söyleyecekleri şu mihvalde olacak. Öncelikle Turkcell’de artık güçlü CEO devri bitti. Genel Müdür yapısına geçiliyor. Türk Hava Yolları yönetiminde uygulanan üçlü model geliyor. Yani aynı zamanda Yönetim Kurulu üyeliği ünvanları da olan üç kişilik bir İcra Kurulu. Bu İcra Kurulu kimlerden mi oluşacak? Tabii ki Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça İcra Kurulunun da Başkanı olacak. İkinci isim finansal geçmişinden dolayı şimdiki Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Bostan. Son olarak aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi de olacak bir tane de Genel Müdür gerekiyor. İşte o isim Akbank’ın şimdiki Yönetim Kurulu Üyelerinden Kaan Terzioğlu idi. İdi diyoruz çünkü 30 Ocak 2015 tarihi akşamı itibariyle böyleydi.

Son bir haftada neler olduğunun detaylarına girmeyeceğiz. Çünkü o detaylardan dizi senaryosu olur desek abartmış olmayız. Ben tüm olanları takip ederken dizi seyretmiş kadar yoruldum. Yorduğu için zaten dizi seyretmeyi de sevmem. Konumuza dönersek Turkcell’in yeni Genel Müdürlüğü için ibre artık Bekir Pakdemirli’den yana. Bekir Pakdemirli 15 Ağustos 2013 tarihli SPK kararıyla Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. Bekir Pakdemirli, Ahmet Akça Başkanlığında kendisiyle aynı tarih ve kararla Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Mehmet Bostan ile yeni İcra Kurulunda Genel Müdürlük görevini üstlenecek.

Süreyya Ciliv açısından ne olacak derseniz onu da söyleyelim. Süreyya beyin önünde üç seçenek var. Birincisi Amerika’ya dönecek olması. İkincisi siyasete girmesi. Üçüncüsü ise bilişim sektöründe faaliyet göstermeyen uluslararası bir şirkete veya bu şirketin de bağlı olduğu ülkemizin büyük gruplarından birine CEO olması. Hemen söyleyelim en zayıf seçenek birincisi. Aksine Türkiye’de kalacak ve iki veya üçüncü seçeneği gerçekleştirecek. Bizce en güçlü seçenek üçüncüsü. Hadi söyleyelim tek seçenek üçüncüsü. 😉 Zamanı geldiğinde onu da sizlerle paylaşacağız.

(Bu yazının bir kısmı 8 Şubat 2015 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı nihayet atandı. @UDHB @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @tcudhb @btkbasin @AydnMfit @hayrisuat

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarlığına Suat Hayri Aka atandı. 21 Haziran 2016 tarihinde yine burada “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı bu hafta belli olur mu?” başlığıyla sizlerle paylaştığımız yazıda bahsettiğimiz atama iki ay gecikmeyle de olsa gerçekleşti.

DEVAMINI OKU
1 2 3 7
EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish