Tag Archives: Turkcell

Turkcell 1Ç’21 Sonuçları ve Analizi

Turkcell 1Ç’20 ile birlikte raporlama yapısında değişikliğe gidiyor. Bu değişikliğin temel sebebi, başlıca iş birimlerinin faaliyet alanlarının iş hacimlerindeki ve müşteri tabanlarındaki değişimlerden kaynaklandı. Bu kapsamda finansal birimler “Techfin” bölümü altında, Dijital iş Servisleri “Turkcell Türkiye” bölümü altında, Perakende satış faaliyetleri ise “Diğer” bölümü altında raporlanmaya başlandı. Aşağıda raporlama bölümleri ve kapsamları detaylı olarak görülebilir.

DEVAMINI OKU

Turkcell 4Ç’20/YS’20 Sonuçları ve Analizi

Tahmin edilemezliklerle dolu, yeni iş modellerinin ve dijitalleşmenin zorunlu olarak hızlanan yolculuğuna hız vermek zorunda kaldığı, endişe ve umutlarla dolu 2020 yılını geride bıraktık. 4Ç’20’de, bu yılın önceki çeyreklerinde de olduğu gibi dijitalleşme, dijital servislerin, dijital iş servislerinin ve klasik telekom faaliyetleri harici faaliyetlerin ne kadar değerli ve faydalı olduğunu tekrar gördük. Klasik telekom faaliyetlerine odaklanmış olan telco’lar yalnızca klasik telekom faaliyetlerinden kaynaklanan gelirlerini büyütmede ve bu büyümenin sürdürülebilirliğini sağlamak konusunda zorluk çekmekle birlikte özellikle içerisinde bulunduğumuz dönemin ortaya çıkartmış olduğu fırsatları da değerlendirememektedir. Bu aşamada, Turkcell’in ve Türk Telekom’un geçmiş dönemden itibaren odak noktalarını klasik telekom faaliyetlerinden, yatay ve dikey yeni faaliyet alanlarına doğru çeşitlendirip geliştirmesi belki geçmiş dönemlerde pek anlaşılamamış olabilir hatta yatırımcıların nezdinde şaşırılmış operasyonlar olabilir ancak bugün pandeminin getirdiği zorunlu etkiler bu stratejilerin ne kadar doğru ve gelecekle ne kadar uyumlu olduğunu gösteriyor.

DEVAMINI OKU

Turkcell 3Ç’20 Sonuçları ve Analizi

Bir çeyreği daha geride bıraktık. Turkcell’de 3.Çeyreğe bir önceki çeyrekte de olduğu gibi, Turkcell’in stratejisinin 3 ana kolu olan Dijital Servisler, Dijital İş Çözümleri ve Fin-Tech alanlarındaki gelişmeler damga vurdu.

DEVAMINI OKU

Bilişimde hareket Ankara’dan başlar

Geçtiğimiz hafta bilişim sektörünün kalbi Ankara’da attı. Aslında bilişimin kalbi genel olarak hep Ankara’da atıyor. Çünkü karar vericiler Ankara’da. Geçtiğimiz hafta Ankara’daki iki etkinlikte konuşulanlar 2017 yılındaki bilişim sektörünün nasıl hareketleneceğinin habercileri.

DEVAMINI OKU

Turkcell 2Ç Sonuçları ve Analizi

Haziran ayının sonunda Covid-19 pandemisinin gölgesinde tamamlanan 2.Çeyrek Turkcell için ayrı bir anlam taşımakta. Elbette 2.Çeyrek Covid-19 Pandemisi’nin etkileri sebebiyle tüm telco’lar için özel olsa da Turkcell burada, senelerdir dijitalleşmeye ve dijital iş segmentine yaptığı yatırımlar sebebiyle özellikle ayrışmakta. Tüm ekonomi dünyasında bu dönemde sıkça dile getirildiği gibi pandemi sürecinde dünya zorunlu olarak hızlanan bir dijitalleşme sürecine girdi ve bu süreç bize bir kez daha “dijitalleşme” kavramının toplantı ve konferanslarda üst düzey yöneticilerin söyledikleri havalı bir kavramdan ibaret olmadığını, hayatımıza ve şirket bilançolarına ciddi biçimde dokunduğunu göstermiş oldu.

DEVAMINI OKU

Vodefone Türkiye’de Head of IT kim olacak?

Vodefone Türkiye, hepinizin bildiği gibi ülkemizdeki üç mobil operatörden biri. Son yıllarda Türk Telekom ve Turkcell sürekli bir şeyler yapıp tüketici ile iletişimini hiç koparmazken Vodafone’u nihayet yıllardır devam eden İstanbul Maratonun’da dün sponsor olarak gördük. Yani bir nevi sahneye çıktı ve milleti köprüden koşturdu. İnsanımızın sağlığını düşündüğü için kendisine teşekkür ederiz. Fakat bu faaliyetini saymazsak son yıllarda büyük bir sessizliğe gömüldüğünü söyleyebiliriz. Öyle bir sessizlik ki Eylül’ün son haftası yaşadığımız deprem sonrası bir geçmiş olsun mesajı bile yayınlamadı.

DEVAMINI OKU

Türk Telekom’un yeni sahibi kim olur?

Hakkında yazmamak için kendimi çok zorladığım, dayanamayıp yazdığımda ise cümlelerime çok dikkat ettiğim, ülkemizin güzide markası Türk Telekom. Yine bir yazımızın konususun. Seni ülkemiz ve benim için değerli yapan iki şey var. Birincisi isminde “Türk” var, yani bu millete aitsin, ikincisi 82 milyona bir şekilde dokunuyorsun.

DEVAMINI OKU

Operatörler ve deprem

17 Ağustos 1999 depremini yaşamış ve ikinci günden itibaren depremin etkilediği tüm coğrafyayı bizzat giderek görmüş biri olarak şunu söyleyebilirim: Depremi hafife almayacaksın.

DEVAMINI OKU

4,5G ihalesi nihayet yapıldı

Hepimizin 4,5G ihalesi diye bildiği ihale nihayet yapıldı. Milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. Tüm bu süreçleri başından beri hazırlayan, yürüten, sonuçlandıran ve içinde kâh oyuncu kâh da düzenleyici olarak rol alan herkese bu ülkenin bir vatandaşı olarak kendi adıma teşekkür ediyorum. Diğer taraftan bu ülkenin milletine ve toprağına aşık bir gazetecisi olarak, bazı cümlelerim kimilerinin canını acıtak olsa da izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

DEVAMINI OKU

Bilişimin 500 incisi açıklandı

M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından yapılan ve artık gelenekselleşen Bilişim 500 araştırmasının bu yıl 16.’sı gerçekleştirildi. Araştırmayı Bilişim 100 olduğu dönemlerden beri bildiğim için bu tören benim için biraz da bilişim sektörünün kat ettiği uzun ve meşakkatli yolu hatırlatan nostalji yolculuğu gibiydi. Araştırmanın ortaya koyduğu ve o günlerde sektör olarak hayal dahi etmediğimiz büyüme rakamlarına bakınca bilişim sektörü olarak Türkiye’de hiç de azımsanmayacak bir gelişme yaşandığını daha net gördüm…

DEVAMINI OKU
1 2 3 8
EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish