Turkcell 2Ç’21 Sonuçları ve Analizi

2021’in 2.Çeyreği Turkcell için finansalların ve verimliğin pozitif gelişme gösterdiği bir çeyrek oldu. Heyecan verici çeyreklerin ardından daha durağan gelişmelerin meydana geldiği bu çeyrek açıkçası bana ne yazmam gerektiğini epey düşündürdü. Öncelikle finansallarla başlayarak, dijital segmente, operasyonel sonuçlara ve son olarak da ESG gelişmelerine değinmek istiyorum.

Devamını oku…

Türk Telekom 2Ç’21 Sonuçları ve Analizi

Türk Telekom 2021’in ikinci çeyreğinde yıldan yıla %30 artışla 1.3 milyar TRL net kar, yıldan yıla %17 artışla 8.2 milyar TRL konsolide gelir, yıldan yıla %24 artışla 4 milyar TRL FAVÖK, yıldan yıla %29,4 artışla 2.5 milyar TRL faaliyet kârı elde etti. Bu çeyrek de 2020 yılındaki diğer çeyrekler ve 2021’in ilk çeyreğinde olduğu gibi finansal sonuçların, operasyonel sonuçlardan daha vurgulayıcı olduğu bir çeyrek oldu.

Devamını oku…

Türk Telekom 1Ç’21 Sonuçları ve Analizi

Türk Telekom 5 Mayıs 2021 tarihinde 1Ç’21 sonuçlarını açıkladı. Şahsi işlerimin de yoğunluğuyla biraz geciken bir analiz olacak. Bu çeyrek finansal performansın, operasyonel performansı gölgelediği bir çeyrek oldu. Öncelikle finansal sonuçlara kısaca göz atacak olursak, FAVÖK marjı, yıllık bazda 2.9yp artışla %50,1 seviyesinde gerçekleşti. net kar işe yıllık bazda %105 büyüme ile 1.356 milyar TRL seviyesine ulaştı. Hedge oranı ise elverişsiz kur ortamına rağmen 1.15x seviyesinde sabit seyretti. Ben bu sonuçların yalnızca başarılı bir çeyrek olmanın ötesinde daha derin anlamlar taşıdığını, özellikle de kurumsal yönetimin önemi hakkında son derece önemli dersler taşıdığını düşünüyorum.

Devamını oku…

Turkcell 1Ç’21 Sonuçları ve Analizi

Turkcell 1Ç’20 ile birlikte raporlama yapısında değişikliğe gidiyor. Bu değişikliğin temel sebebi, başlıca iş birimlerinin faaliyet alanlarının iş hacimlerindeki ve müşteri tabanlarındaki değişimlerden kaynaklandı. Bu kapsamda finansal birimler “Techfin” bölümü altında, Dijital iş Servisleri “Turkcell Türkiye” bölümü altında, Perakende satış faaliyetleri ise “Diğer” bölümü altında raporlanmaya başlandı. Aşağıda raporlama bölümleri ve kapsamları detaylı olarak görülebilir.

Devamını oku…

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish