Tag Archives: UDHB

Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı

Bu haftaki dergimizde (Para, 24-30 Aralık 2017), Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı’nı” yazdım. Bakan Ahmet Arslan tarafından açıklanan Eylem Planı’nda fiber, 4,5G ve genişbant altyapı yatırımlarının daha üst seviyelere çıkarılması için izlenmesi gereken yol haritası ortaya konuyor…

DEVAMINI OKU

Bilişim sektörüne yeni düzenlemeler geliyor

Bilişim sektörünü ilgilendiren en önemli kanunlardan biri olan 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanununda; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yeni değişiklikler yapılıyor. Daha doğrusu yapıldı. 🙂 Şu sıralar son kontrolleri yapılıyor.

DEVAMINI OKU

4G ihalesi ertelendi

Sonuç cümlemiz: 4G ihalesi ertelendi. 4G nedir? Neden ertelendi? Şartname değişecek mi? Gerçekten yapılacak mı? Tekrar ertelenebilir mi?.. vb. üretilen bir çok sorunun cevabını vermeyeceğim. Tüm bunlarla ilgili birçok paylaşımı internet sitelerinde ve sosyal medya araçlarında zaten görebiliyorsunuz. Burada tekrar etmem çok da anlamlı değil diye düşünüyorum.

DEVAMINI OKU

4G ile bu yıl tanışacak mıyız?

Bu hafta en ilginç toplantıyı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan yaptı. Gerçi siz bunu okurken, görevinden (seçim süreci nedeniyle) ayrılmış olacak ama gider ayak, 4G’yi de başlattı. Tabii Dr.Tayfun Acarer’in öncülüğündeki BTK’nın bu konudaki çalışmalarını da unutmamak lazım.

4G, mobil haberleşmede müthiş bir gelişmeye işaret ediyor. 3G’de hızlar 100 Mbs’lerdeyken, 4G tam 1000 katı daha hızlı. Dolayısıyla mobilleşmenin hali hazırdaki en hızlı hali. Bakan Elvan bize ihale takvimi verdi ve en önemli ayrıntılara dair bazı bilgiler sundu. Gerisini ihale döneminde öğreneceğiz.(5G çalışmaları henüz işin başında)

Bakan Elvan, 4G ihalesinin mayıs ayında yapılacağını açıkladı. BTK’nın iş planına bakılırsa, yetkilendirme yönetmeliğinin de aynı dönemde tamamlanması bekleniyor. Operatörlerin hizmet vermeye başlaması ise 2016 yılını bulacak.

Mobil telefon ihalelerinde en önemli konu, frekans tahsisi oluyor. Cep telefonları bildiğiniz gibi, havadaki frekansları kullanıyor. Bakan Elvan 4G ihalesindeki frekans planını şöyle açıkladı; “Vereceğimiz yetkilendirme kapsamında 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz frekanslarını mevcut 3 mobil işletmeci için ihale edeceğiz. İhalede şimdiye kadar verilen toplam frekansın iki katından fazlasını vermiş olacağız. 2600 MHz’den ise mevcut işletmecilerin yanında yeni bir işletmeciye de yer açacağız. Vereceğimiz frekansları teknoloji tarafsız olarak kullanılabilir.”

Biraz da mobil teknoloji nedir bakalım; 4G, Cep telefonu alanında teknolojinin 4. basamağını temsil ediyor. İngilizce “Generation” yani “Nesil” anlamına gelen G harfi ile kısaltılan teknoloji gelişmeleri kısaca bir hatırlayalım:
– 1G 1980’lerde ilk cep telefonu icat edildi ama analog sistemin sorunları çok fazlaydı. Sadece sesli görüşme yapılıyordu.
– 2G digital teknolojiydi ve ilk kez Finlandiya’da 1991’de kullanıldı. SMS yani metin kavramı 2G ile başladı.
– 3G mobil internet ve video görüşmeleri mümkün kılan teknoloji olarak 1998 yılında başlatıldı. İlk seviyede 200 Kbs hıza ulaşılıyordu (Türkiye’de 2009’da başlatıldı).
– 4G artan mobil internet ve video ihtiyacına parallel olarak daha geniş bantları mümkün kılan teknoloji olarak 2008 yılında başlatıldı. 100 Mbs hıza ulaşılıyor. Türkiye’de 2016’da başlayacak.
– 5G henüz üzerinde konuşulan bir teknoloji ama ilk öngörülen, çok sayıda kişiye, çok büyük bant genişliklerini ve dengeli bir şekilde sağlamayı sözveren sistemler olacağı şeklinde. Örneğin stadyumda maçı canlı seyrederken, aynı anda cep telefonunuzdan golü yakın sahne izlemek gibi. 2020’lerde kullanımın başlaması öngörülüyor.

Bu arada 4G konusunda ülkemiz yararına bir olaydan bahsedelim. Türkiye ilk defa bir teknolojide önde koşuyor.  4G daha küçük hücrelerle çalışan bir teknoloji ve dolayısıyla 4G’de evlerimize küçük baz istasyonları (başka deyişle erişim noktaları) koyacağız. Türkiye FemtoCell denilen bu teknoloji konusunda dünyadaki 3-4 teknoloji geliştiren firmalardan birisine ve hatta bir işbirliğine sahip.

Argela firmasının yazılımını yaptığı, Aselsan-Netaş ile birlikte hazırlanan “4G Advance” baz istasyonları “ULAK” ilk defa dünyanın önünde koşan bir teknoloji. Standardı bile ITU tarafından temmuz ayında yayınlanacak ve plana gore “ULAK” kasım ayı civarında hazır olmuş olacak.

Umarız Türk devleti bu ürünün kıymetini anlar. Bunu desteklemek ve büyük bir ürün haline gelmek yolunda, elinden geleni esirgemez. Belki bir ayrı şirket halinde paketler ve önemini anlar. Yüksek teknoloji ürünü dediğimiz şey işte bu.

(Bu yazının bir kısmı 8 Mart 2015 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu taşındı? @btkbasin @UDHB

Hepimizin BTK diye kısaltarak adlandırdığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu nihayet kendi binasına taşındı. 28 Eylül 2016 tarihinde yayınladığımız “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu nereye taşınıyor?” başlıklı yazımızda BTK’nın, TİB’in (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) İncek’teki binasına taşınacağını yazmıştık. Öyle de olmuştu.

DEVAMINI OKU

Haberleşme Genel Müdürü değişiyor… @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @UDHB @btkbasin

Bilişim ve telekom sektörlerindeki hengamede, şimdi yazacağım haberi bilenler gözümden kaçtı sanmasınlar. Sürekli hareket halinde olunca her şeyi yazmak mümkün olmuyor. 🙁

DEVAMINI OKU

Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulunun atamaları yapıldı @UDHB @btkbasin

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesindeki Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulunun (KAİK) yeni dönem atamaları yapıldı. Bilişim sektörünün yakından tanıdığı Tayfun Acarer yeni dönemde de KAİK Başkanlığı görevine atandı. Yeni dönem atamalarında önceki dönemdeki tüm isimler bir kişi hariç yerini korurken eksik olan iki üyelikte dolduruldu.

DEVAMINI OKU

İnternet Geliştirme Kurulunun atamaları yapıldı @UDHB @btkbasin

Dört yıl önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kurulan ve birinci dönemi geçtiğimiz aylarda sona eren İnternet Geliştirme Kurulunun ikinci dönem üye atamaları yapıldı. Yeni dönem atamalarında bir isim haricinde değişiklik yok.

DEVAMINI OKU

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu nereye taşınıyor? @btkbasin @UDHB

Hepimizin BTK diye kısaltarak adlandırdığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu taşınıyor. Maltepe’deki BTK binasında yoğun bir taşınma telaşı var. Bu hafta sonuna taşınma işleminin bitirilmesi hedefleniyor.

DEVAMINI OKU

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı nihayet atandı. @UDHB @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @tcudhb @btkbasin @AydnMfit @hayrisuat

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarlığına Suat Hayri Aka atandı. 21 Haziran 2016 tarihinde yine burada “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı bu hafta belli olur mu?” başlığıyla sizlerle paylaştığımız yazıda bahsettiğimiz atama iki ay gecikmeyle de olsa gerçekleşti.

DEVAMINI OKU
1 2 3 4
EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish