Tarihin en büyük (siber) saldırısı

“Önceki hafta tarihin en büyük siber saldırılarından biri gerçekleşti. Bu saldırı Rusya’nın Google’ı olarak bilinen Yandex’e siber dünyada yapıldı. Bu saldırıda saniyede 22 milyon talep oluşturulmasıyla gerçekten kendi alanında bugünkü şartlarla tekrarı zor bir rekora imza atıldı…”

Devamını oku…

Türk Telekom 2Ç’21 Sonuçları ve Analizi

Türk Telekom 2021’in ikinci çeyreğinde yıldan yıla %30 artışla 1.3 milyar TRL net kar, yıldan yıla %17 artışla 8.2 milyar TRL konsolide gelir, yıldan yıla %24 artışla 4 milyar TRL FAVÖK, yıldan yıla %29,4 artışla 2.5 milyar TRL faaliyet kârı elde etti. Bu çeyrek de 2020 yılındaki diğer çeyrekler ve 2021’in ilk çeyreğinde olduğu gibi finansal sonuçların, operasyonel sonuçlardan daha vurgulayıcı olduğu bir çeyrek oldu.

Devamını oku…

Türk Telekom 1Ç’21 Sonuçları ve Analizi

Türk Telekom 5 Mayıs 2021 tarihinde 1Ç’21 sonuçlarını açıkladı. Şahsi işlerimin de yoğunluğuyla biraz geciken bir analiz olacak. Bu çeyrek finansal performansın, operasyonel performansı gölgelediği bir çeyrek oldu. Öncelikle finansal sonuçlara kısaca göz atacak olursak, FAVÖK marjı, yıllık bazda 2.9yp artışla %50,1 seviyesinde gerçekleşti. net kar işe yıllık bazda %105 büyüme ile 1.356 milyar TRL seviyesine ulaştı. Hedge oranı ise elverişsiz kur ortamına rağmen 1.15x seviyesinde sabit seyretti. Ben bu sonuçların yalnızca başarılı bir çeyrek olmanın ötesinde daha derin anlamlar taşıdığını, özellikle de kurumsal yönetimin önemi hakkında son derece önemli dersler taşıdığını düşünüyorum.

Devamını oku…

Fiber Homepass – Fiber Abone Oranı konusunda Türk Telekom nerede yanlış yapıyor?

Yazıya geçmeden önce yazıda geçen söz konusu kavram ve terimlere aşina olmayanlar için bu ufak kısma bakmak faydalı olacaktır.
-Modülasyon: Telekomünikasyon altyapılarında iletilecek sinyalin işlenme türüdür. Çeşitli modülasyonlar çeşitli özelliklere sahiptir ve çeşitli performanslar gösterirler.
-Fiber Erişim Altyapısı: Telekomünikasyon altyapılarında fiber internet hizmeti verilebilmesi için gerekli olan altyapı türlerini ifade eder.
-Fiber Homepass: Fiber erişim sistemlerine bağlı hane sayısını, daha basit bir tabirle fiber internet kullanabilecek olan hane sayısını ifade eder.
-Penetrasyon: Hanehalkı veya hane bazlı olarak hesaplanabilen yaygınlık oranı verisidir. Örneğin Türkiye’de hane halkı bazlı sabit internet penetrasyonu %64’tür yani ülkemizdeki her hanede ortalama 3,4 kişi yaşadığı varsayılırsa sabit internet kullanan hanelerin tüm hanelere oranı %64’tür.
-Bina ankastresi: Sokaktan gelen bakır telefon kablolarının bina içerisindeki bakır telefon kablolarıyla birleştirildiği, genellikle bina girişlerinde bulunan telekomünikasyon altyapısı teçhizatıdır.
-Saha Dolabı: Telekomünikasyon altyapılarında bölgelere hizmet veren, içlerinde istenilen hizmetlerin sunulmasını sağlayacak teçhizatların bulunduğu genellikle sokaklarda bulunan dolapları ifade eder.
-Lokal Hat: Telekomünikasyon altyapılarında saha dolapları ile binalar arasında irtibatı sağlayan hatları ifade eder.
-Enterferans: İnternet hizmetinin iletildiği lokal hatlar üzerinde kullanım yoğunluğuna bağlı olarak değişebilen ve sinyal kalitesini ve şebeke performansını olumsuz etkileyen fiziksel etkisi ifade eder.

Devamını oku…

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish