Tag Archives: BTK

Fiberde ortak altyapı

Temmuz ayının son haftası Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ve üyelerini temsilen TELKODER (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği) ortak bir basın toplantısı düzenlediler ve fiber altyapıda yatırımları da içerek şekilde ortak bir şirket kurmak üzere görüşmelere başladıklarını açıkladılar. Yıllardır sektörü takip eden biz bilişim gazetecilerinin çeşitli ortamlarda hep dile getirdiği bir konuydu. O yüzden olsa gerek gazeteciler toplantıya yoğun ilgi gösterdi.

DEVAMINI OKU

Yeni Türk Telekom ve finans mühendisliği

Günümüzde iletişim ve haberleşme olmazsa olmazımız. Bu alanda yıllardır ülkemize hizmet sunan en değerli markalarımızdan Türk Telekom, yaklaşık iki yıldır sürdürdüğü yeniden yapılanma çalışmalarını tamamladı. Geçtiğimiz hafta başlattığı büyük etkinliklerle de bunu ilan etti. Tabii ki öncelikle biz basın mensuplarına görkemli bir basın toplantısı yaptı. Günlük medyada “Tek Telekom” sloganıyla TTNet ve Avea’nın Türk Telekom ile birleşmesi, diğer yandan yeni oluşuma uygun olarak logonun değiştirilmesi genel olarak daha çok ön plana çıktı. Dolayısıyla logonun anlamından, kaç yılda hazırandığına ve kaç para verildiğine dair tüm haberleri medyada okumuşsunuzdur. Bunların yanı sıra bir çok detayı da. Bense size farklı bir pencere açmak istiyorum.

DEVAMINI OKU

4G ihalesi yaklaşırken, son durum…

Ankara kulisleri siyasetle uğraşa dursun, Telekom sektörünün gündeminde çok önemli bir ihale var. 26 ağustosta yapılması beklenen 4G ihalesi, sektör açısından yeni eşik. Kısaca hatırlatalım; IMT (Uluslararası Mobil Telekomünikasyon) hizmet ve altyapılarına ilişkin mobil elektronik haberleşme şebekesi kurulması, geliştirilmesi, işletilmesi ve yetkilendirme süresi sonunda BTK ya da göstereceği bir kuruluşa çalışır vaziyette ve bedelsiz devredilecek olan sistem için, 5 farklı bantta 20 ayrı frekans paketi ihale edilecek ve lisanslar 20 nisan 2029 tarihine kadar yani 14 yıl için geçerli olacak.

DEVAMINI OKU

Bilişimin 500 incisi açıklandı

M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından yapılan ve artık gelenekselleşen Bilişim 500 araştırmasının bu yıl 16.’sı gerçekleştirildi. Araştırmayı Bilişim 100 olduğu dönemlerden beri bildiğim için bu tören benim için biraz da bilişim sektörünün kat ettiği uzun ve meşakkatli yolu hatırlatan nostalji yolculuğu gibiydi. Araştırmanın ortaya koyduğu ve o günlerde sektör olarak hayal dahi etmediğimiz büyüme rakamlarına bakınca bilişim sektörü olarak Türkiye’de hiç de azımsanmayacak bir gelişme yaşandığını daha net gördüm…

DEVAMINI OKU

Başkanlara teşekkür ediyorum

Soldan sağa: KVKK Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, Zirve Başkanı Musa Savaş, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan

28 Ocak’ta kutlanan 12. Veri Koruma Günü dolayısıyla 25 Ocak 2018 Perşembe günü Ankara’da yaptığımız e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi’ne katılarak desteklerini esirgemeyen Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’a çok teşekkür ediyorum.

DEVAMINI OKU

4G ihalesi ertelendi

Sonuç cümlemiz: 4G ihalesi ertelendi. 4G nedir? Neden ertelendi? Şartname değişecek mi? Gerçekten yapılacak mı? Tekrar ertelenebilir mi?.. vb. üretilen bir çok sorunun cevabını vermeyeceğim. Tüm bunlarla ilgili birçok paylaşımı internet sitelerinde ve sosyal medya araçlarında zaten görebiliyorsunuz. Burada tekrar etmem çok da anlamlı değil diye düşünüyorum.

DEVAMINI OKU

İlginç bir Vodafone tesadüfü

15 Aralık 2017 Cuma günü ikindi namazına müteakip uğurladığımız Mustafa Akgül hocamızın cenazesi için İstanbul’dan gelen siber güvenlikçi bir arkadaşım (ki kendisini 21 yıldır tanırım) Yüksek Hızlı Trende yaşadığı bir olaydan söz etti.

DEVAMINI OKU

4G ile bu yıl tanışacak mıyız?

Bu hafta en ilginç toplantıyı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan yaptı. Gerçi siz bunu okurken, görevinden (seçim süreci nedeniyle) ayrılmış olacak ama gider ayak, 4G’yi de başlattı. Tabii Dr.Tayfun Acarer’in öncülüğündeki BTK’nın bu konudaki çalışmalarını da unutmamak lazım.

4G, mobil haberleşmede müthiş bir gelişmeye işaret ediyor. 3G’de hızlar 100 Mbs’lerdeyken, 4G tam 1000 katı daha hızlı. Dolayısıyla mobilleşmenin hali hazırdaki en hızlı hali. Bakan Elvan bize ihale takvimi verdi ve en önemli ayrıntılara dair bazı bilgiler sundu. Gerisini ihale döneminde öğreneceğiz.(5G çalışmaları henüz işin başında)

Bakan Elvan, 4G ihalesinin mayıs ayında yapılacağını açıkladı. BTK’nın iş planına bakılırsa, yetkilendirme yönetmeliğinin de aynı dönemde tamamlanması bekleniyor. Operatörlerin hizmet vermeye başlaması ise 2016 yılını bulacak.

Mobil telefon ihalelerinde en önemli konu, frekans tahsisi oluyor. Cep telefonları bildiğiniz gibi, havadaki frekansları kullanıyor. Bakan Elvan 4G ihalesindeki frekans planını şöyle açıkladı; “Vereceğimiz yetkilendirme kapsamında 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz frekanslarını mevcut 3 mobil işletmeci için ihale edeceğiz. İhalede şimdiye kadar verilen toplam frekansın iki katından fazlasını vermiş olacağız. 2600 MHz’den ise mevcut işletmecilerin yanında yeni bir işletmeciye de yer açacağız. Vereceğimiz frekansları teknoloji tarafsız olarak kullanılabilir.”

Biraz da mobil teknoloji nedir bakalım; 4G, Cep telefonu alanında teknolojinin 4. basamağını temsil ediyor. İngilizce “Generation” yani “Nesil” anlamına gelen G harfi ile kısaltılan teknoloji gelişmeleri kısaca bir hatırlayalım:
– 1G 1980’lerde ilk cep telefonu icat edildi ama analog sistemin sorunları çok fazlaydı. Sadece sesli görüşme yapılıyordu.
– 2G digital teknolojiydi ve ilk kez Finlandiya’da 1991’de kullanıldı. SMS yani metin kavramı 2G ile başladı.
– 3G mobil internet ve video görüşmeleri mümkün kılan teknoloji olarak 1998 yılında başlatıldı. İlk seviyede 200 Kbs hıza ulaşılıyordu (Türkiye’de 2009’da başlatıldı).
– 4G artan mobil internet ve video ihtiyacına parallel olarak daha geniş bantları mümkün kılan teknoloji olarak 2008 yılında başlatıldı. 100 Mbs hıza ulaşılıyor. Türkiye’de 2016’da başlayacak.
– 5G henüz üzerinde konuşulan bir teknoloji ama ilk öngörülen, çok sayıda kişiye, çok büyük bant genişliklerini ve dengeli bir şekilde sağlamayı sözveren sistemler olacağı şeklinde. Örneğin stadyumda maçı canlı seyrederken, aynı anda cep telefonunuzdan golü yakın sahne izlemek gibi. 2020’lerde kullanımın başlaması öngörülüyor.

Bu arada 4G konusunda ülkemiz yararına bir olaydan bahsedelim. Türkiye ilk defa bir teknolojide önde koşuyor.  4G daha küçük hücrelerle çalışan bir teknoloji ve dolayısıyla 4G’de evlerimize küçük baz istasyonları (başka deyişle erişim noktaları) koyacağız. Türkiye FemtoCell denilen bu teknoloji konusunda dünyadaki 3-4 teknoloji geliştiren firmalardan birisine ve hatta bir işbirliğine sahip.

Argela firmasının yazılımını yaptığı, Aselsan-Netaş ile birlikte hazırlanan “4G Advance” baz istasyonları “ULAK” ilk defa dünyanın önünde koşan bir teknoloji. Standardı bile ITU tarafından temmuz ayında yayınlanacak ve plana gore “ULAK” kasım ayı civarında hazır olmuş olacak.

Umarız Türk devleti bu ürünün kıymetini anlar. Bunu desteklemek ve büyük bir ürün haline gelmek yolunda, elinden geleni esirgemez. Belki bir ayrı şirket halinde paketler ve önemini anlar. Yüksek teknoloji ürünü dediğimiz şey işte bu.

(Bu yazının bir kısmı 8 Mart 2015 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

DEVAMINI OKU

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu taşındı? @btkbasin @UDHB

Hepimizin BTK diye kısaltarak adlandırdığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu nihayet kendi binasına taşındı. 28 Eylül 2016 tarihinde yayınladığımız “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu nereye taşınıyor?” başlıklı yazımızda BTK’nın, TİB’in (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) İncek’teki binasına taşınacağını yazmıştık. Öyle de olmuştu.

DEVAMINI OKU

İnternet Geliştirme Kurulunun atamaları yapıldı @UDHB @btkbasin

Dört yıl önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kurulan ve birinci dönemi geçtiğimiz aylarda sona eren İnternet Geliştirme Kurulunun ikinci dönem üye atamaları yapıldı. Yeni dönem atamalarında bir isim haricinde değişiklik yok.

DEVAMINI OKU
1 2 3 7
EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish