Tag Archives: Avea

Yeni Türk Telekom ve finans mühendisliği

Günümüzde iletişim ve haberleşme olmazsa olmazımız. Bu alanda yıllardır ülkemize hizmet sunan en değerli markalarımızdan Türk Telekom, yaklaşık iki yıldır sürdürdüğü yeniden yapılanma çalışmalarını tamamladı. Geçtiğimiz hafta başlattığı büyük etkinliklerle de bunu ilan etti. Tabii ki öncelikle biz basın mensuplarına görkemli bir basın toplantısı yaptı. Günlük medyada “Tek Telekom” sloganıyla TTNet ve Avea’nın Türk Telekom ile birleşmesi, diğer yandan yeni oluşuma uygun olarak logonun değiştirilmesi genel olarak daha çok ön plana çıktı. Dolayısıyla logonun anlamından, kaç yılda hazırandığına ve kaç para verildiğine dair tüm haberleri medyada okumuşsunuzdur. Bunların yanı sıra bir çok detayı da. Bense size farklı bir pencere açmak istiyorum.

DEVAMINI OKU

4,5G ihalesi nihayet yapıldı

Hepimizin 4,5G ihalesi diye bildiği ihale nihayet yapıldı. Milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. Tüm bu süreçleri başından beri hazırlayan, yürüten, sonuçlandıran ve içinde kâh oyuncu kâh da düzenleyici olarak rol alan herkese bu ülkenin bir vatandaşı olarak kendi adıma teşekkür ediyorum. Diğer taraftan bu ülkenin milletine ve toprağına aşık bir gazetecisi olarak, bazı cümlelerim kimilerinin canını acıtak olsa da izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

DEVAMINI OKU

4G ihalesi ertelendi

Sonuç cümlemiz: 4G ihalesi ertelendi. 4G nedir? Neden ertelendi? Şartname değişecek mi? Gerçekten yapılacak mı? Tekrar ertelenebilir mi?.. vb. üretilen bir çok sorunun cevabını vermeyeceğim. Tüm bunlarla ilgili birçok paylaşımı internet sitelerinde ve sosyal medya araçlarında zaten görebiliyorsunuz. Burada tekrar etmem çok da anlamlı değil diye düşünüyorum.

DEVAMINI OKU

4,5G ihalesi nihayet yapıldı… @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @Avea @tcudhb @btkbasin

image

Para dergisinin bu haftaki sayısında köşemi, 26 Ağustos 2015 tarihinde yapılan 4,5G ihalesine ayırdım. İlgilenenlerin bilgisine…

DEVAMINI OKU

4,5G İhalesi nihayet yapılıyor… @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @Avea @tcudhb @btkbasin

Bugün saat 10:30’da BTK binasında 4,5G ihalesi nihayet yapılıyor. İletişim kesilmesin diye binanın etrafı ek mobil baz istasyonları ile takviye edildi. Her şey yolunda görünüyor.

Bugünkü durum, ihalenin ertelenmesini isteyenler için bir hayal kırıklığı oldu. Şimdi onlar için ikinci raunt başlayacak. Acaba ihaleyi yapıldıktan sonra iptal ettirebilir miyiz? Bu konuyla ilgili bir kaç gün içinde yazacağım.

Şimdilik bu ihalenin milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dileyelim. Başkanlığa atanmasının ikinci gününde böyle büyük bir ihalenin sorumluluğunu omuzlarında bulan yeni BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’a da başarılar diliyoruz.

DEVAMINI OKU

Aklımda deli sorular… @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @Avea @tcudhb @btkbasin @standardpoors @FitchRatings @KAPbilgi

Türk Telekom’un yatırımcılarına yönelik bir internet sitesi var. Adresi http://www.ttinvestorrelations.com şeklinde. Bu sitede kredi notları bölümüne bakınca ilginç bir tablo ile karşılaşıyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch’in 30 Haziran 2015 tarihli değerlendirmesi ile ilgili bilgiler yer alıyorken, Standard&Poor’s’un ise hâlâ 24 Temmuz 2014 tarihli değerlendirmesi duruyor. (http://www.ttinvestorrelations.com/tr/bono-tahvil/kredi-notlari.aspx)
turk-telekom-kredi-notlari
Bunları görünce aklımıza şu soru geldi: Standard&Poor’s 2015 yılında bir değerlendirme yapmadı mı? Bunun üzerine (KAP) Kamu Aydınlatma Platformu’na (www.kap.gov.tr) bakalım dedik. Bakınca ne gördük dersiniz? Türk Telekom 10 Ağustos 2015 tarihinde Standard&Poor’s’un değerlendirmesiyle ilgili bilgiyi KAP’a göndermiş. Kısa bir açıklama: “Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poors Ratings, yaptığı rutin gözden geçirme çalışmaları sonucunda şirketimizin TL ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “BBB-” (yatırım yapılabilir seviye), görünümünü olumsuz, Öncelikli Teminatsız Borç Notunu (senior unsecured rating) da “BBB-” olarak teyit etmiştir.”
turk-telekom-kap-duyurusu
Şimdi sizlere Standard & Poor’s derecelendirme skalası ile ilgili kısa bilgi vereyim. En iyiden en kötüye, şöyledir: AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C, D. BBB’nin altındaki hisse senetleri spekülatif veya yüksek riskli sayılır.

Sizler başka sonuçlara varabilirsiniz fakat bir iktisatçı olarak yukarıdaki bilgiler ışığında benim vardığım sonuç şudur: 2015 Yılının değerlendirme notu 2014 yılına göre daha iyi gibi gözükse de, yatırım yapılabilir seviyenin en alt basamağında yer aldığı için çok olumlu bir değerlendirme sayılmaz.

İşin en ilginç tarafı ise Standard&Poor’s’un Türk Telekom için yaptığı 2015 değerlendirmesi basına nasıl yansıdı diye merak ettiğimizde ortaya çıktı. Arama motorlarında “Standard Poors Türk Telekom Kredi Notu” şeklinde arama yaptığımızda tüm internet sitelerinde 2014 değerlendirmesini buluyoruz. Bu da aklımıza basın tarafıyla ilgili bambaşka sorular getiriyor… Bir gazeteci olarak bu konuda (şimdilik) susma hakkımı kullanıyorum.

Not: Bugün Ulaştıma Bakanlığında kayda değer bir şey olmadı. Fakat yarın büyük hareketlilik başlayacak. Tüm operatörlerin üst düzeyi, BTK yetkilileri ile birlikte Bakanlıkta olacak.

DEVAMINI OKU

4,5G İhalesinde sona yaklaşılıyor… @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @Avea @tcudhb @btkbasin

image

Para dergisinin bu haftaki sayısında köşemi 26 Ağustos 2015 tarihinde (üç gün sonra) yapılacak 4,5G ihalesine ayırdım. İlgilenenlerin bilgisine…

DEVAMINI OKU

4,5G İhalesinde sürpriz oyuncu… @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @Avea @tcudhb @btkbasin

4,5G İhalesine bildiğimiz üç mobil operatör firması haricinde dördüncü bir yerli firmada giriyor. Bizim merak ettiğimiz konuysa şu: Ankara merkezli bu firma şayet ihalede hedeflediği frekansı alırsa gerekli yetkilendirme BTK tarafından yapılabilecek mi? 😉

DEVAMINI OKU

4,5G ihalesinde son durum… @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @Avea @tcudhb @btkbasin

4,5G İhalesi ile ilgili baştan şunu belirteyim. Bu ihale bir bakıma frekansların dağıtımı ihalesi. Yani tüm operatörlere belirlenen frekanslar dağıtılacak. En çok parayı veren, en iyi frekansı alacak. Sözün kısası, herkese frekans var. Ana problem şu: Operatörlerden birisi, bu ihalede ödemesi muhtemel parayı, ihaleye girip ödediği takdirde yılsonunda ortaklarına kâr dağıtamayacak. Bunu göze alamıyor. Dış kaynak kullanımında da bazı problemleri var. O yüzden ertelensin istiyor.

Not: Toplantılar bugün de devam ediyor. 🙂

DEVAMINI OKU

Bayram değil, seyran değil, bu toplantılar nereden çıktı Ulaştırma Bakanlığı? @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @Avea @tcudhb @btkbasin

Hepimizin bildiği adıyla “4,5G İhalesi” 26 Ağustos 2015 tarihinde yapılacak. Teklif verme süreci bugün başlıyor fakat bakanlıkta iki gündür ekstra bir hareketlilik var. En iyisi doğrudan sorularımı sorayım.

1.İki gündür, ihaleye teklfi verecek operatörlerin (en) üst düzey yetkilileri ile Ulaştırma Bakanlığı ve BTK yetkilileri neyin toplantısını yapıyorlar?

2.Son bir yıldır Türk Telekom Grubu içinde yapılan düzenlemelerden sonra adı var kendi yok hale getirilen Avea (ve TTNet) adına teklifi kim, nasıl verecek?

DEVAMINI OKU
1 2 3 4
EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish