Bir gün herkesin bir KEP’i olacak

17 Aralık 2013 0 Yazar: Musa Savaş

İnternetin sektörlerin tamamını değiştirdiği gibi, şimdilerde de Noter’lik mesleğinin en önemli fonksiyonlarından birini değiştiriyor. Şirketlere ya da kişilere yapılan tebligatlar artık elektronikleşiyor.

Geçtiğimiz hafta Ankara’da düzenlenen TBD 30’uncu Bilişim Kurultay’ındaki konulardan birisi buydu. Düzenlenen panellerden birisinde konuşulan Adalet Bakanlığı verilerine bakılırsa, 2013 verilerine gore şirketlere 8 milyon, kişilere 24 milyon tebligat yapılıyor. Bu tebligat olayı basit bir konu değil. Bugün ülkemizde sonuca ermeyen ya da yıllarca süren davaların en önemli nedenlerinin başında, tebligatların yapılamayışı ya da geç yapılışı geliyor.

Tabi yanlış ya da sahte tebligatlar da başka bir konu. Örneğin boşadığı karısının yerine tebligatı kendisi imzalayanlar gibi konular da mevcut.

Dolayısıyla, elektronik tebligatın yararı çok fazla; şöyle ki, bundan sonra tebligatı aldım, almadım, şu gün aldım, bugün aldım, Ahmet almıştı, Kaynanam almıştı gibi bahaneler tarihe karışacak.  Kurulan sistemde, elektronik tebligatın ne zaman sizin sunucunuza ulaştığı, ulaştıktan sonra ne zaman okuduğunuz gibi pek çok bilgi detayları ile kaydedilmiş oluyor.  Kaçış kalmıyor.

Yanısıra, kağıt tasarrufu, işgücü tasarrufu, davaların daha hızlı görülmesi, davalardaki haksız ve yanlışlıkların giderilmesi gibi yararları da cabası.

Elektronik tebligatlar, açılımı “kayıtlı elektronik posta” olan KEP’ler vasıtasıyla alınacak. Şirketlerin KEP alması zorunlu. KEP için yetkilendirilmiş hizmet sağlayıcı (KEPHS) 3 firma var. Eskiden beri tebligat konusunun paydaşları olan PTT ve Noterler Birliği, yanısıra sadece bu konu ile ilgili kurulan TürkKEP firmaları mevcut.

Kişiler ya da firmalar bu firmalardan birisinden KEP mail adresini aldıktan sonra, adresine gelen tebligatları takip etmek zorunda. Aksi takdirde belirli sürelerin sonunda bu tebligatlar ulaşmış Kabul ediliyor.

Bugünlerde çeşitli kurumlar, kendilerine bağlı şirketlere bu adresleri almaları için uyarı yapıyor. Örneğin BTK gönderdiği uyarı ile telekom firmalarının KEP temin etmelerini istedi. Bu hafta RTÜK de yayıncı kuruluşları KEP almaları için uyardı.

Ama henüz önemli bir sorun var. O da bu üç firma arasında entegrasyonun sağlanamamış olması. Yani birisinden KEP almışsanız, diğerinden KEP’i olana tebligat gönderemiyorsunuz. Umarız en kısa zamanda sorun halledilir. Elektronik Tebligat konusunda ise henüz ilgili kanun çıkmadı. Onu da bekliyoruz.

(Bu yazının bir kısmı 8 Aralık 2013 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)