Bir tuhaf EHABS ihalesi! @tcudhb @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @Avea

Haberleşme Genel Müdürlüğü Genel Seçimin hemen ardından kritik bir ihale yapıyor. Kısaca EHABS (Elektronik Haberleşme Altyapı Bilgi Sistemi) olarak adlandırılan ihale daha önce iki defa ertelenmişti. Şimdi ise 11 Haziran 2015 Perşembe günü yani 7 Haziran 2015 Pazar günkü Genel Seçimin hemen ardından yapılacak olması uzmanlar tarafından “zamanlama manidar” olarak yorumlanıyor.

EHABS nedir derseniz kısaca anlatalım. EHABS, Türkiye’de iletişim için mevcut tüm altyapının yönetildiği bir yazılım platformudur. Uzmanlar ise projeyi birden fazla kamu ve özel sektör kuruluşunu tek çerçevede birleştirdiği için kritik, stratejik ve zor bir proje olarak tanımlıyor.

Kamu kurumlarında bu zamana kadar bu tip kritik projelerin alt yapısında hep yabancı firmalar kullanıldı. Bu projeninde görünen tarafında değil ama en temelinde yine bir yabancı yer alıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından çıkılan EHABS ihalesinde bu işi yapabilecek çapta firmalarımız olmasına rağmen şartname dolayısıyla teklif dahi veremiyorlar.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, kendisi tarafından koyulan 2023 yazılım hedeflerine alt kurumu olan Haberleşme Genel Müdürlüğünün bu tutumuyla nasıl ulaşacak merak ediyorum.

Daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Sadece “bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” diyorum.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
4,5G ihalesi nasıl iptal olur? @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @Avea @tcudhb @btkbasin
Turkcell’de tarihi günün gündemi
4 Comments

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: