Bir tuhaf EHABS ihalesi! @tcudhb @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @Avea

Haberleşme Genel Müdürlüğü Genel Seçimin hemen ardından kritik bir ihale yapıyor. Kısaca EHABS (Elektronik Haberleşme Altyapı Bilgi Sistemi) olarak adlandırılan ihale daha önce iki defa ertelenmişti. Şimdi ise 11 Haziran 2015 Perşembe günü yani 7 Haziran 2015 Pazar günkü Genel Seçimin hemen ardından yapılacak olması uzmanlar tarafından “zamanlama manidar” olarak yorumlanıyor.

EHABS nedir derseniz kısaca anlatalım. EHABS, Türkiye’de iletişim için mevcut tüm altyapının yönetildiği bir yazılım platformudur. Uzmanlar ise projeyi birden fazla kamu ve özel sektör kuruluşunu tek çerçevede birleştirdiği için kritik, stratejik ve zor bir proje olarak tanımlıyor.

Kamu kurumlarında bu zamana kadar bu tip kritik projelerin alt yapısında hep yabancı firmalar kullanıldı. Bu projeninde görünen tarafında değil ama en temelinde yine bir yabancı yer alıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından çıkılan EHABS ihalesinde bu işi yapabilecek çapta firmalarımız olmasına rağmen şartname dolayısıyla teklif dahi veremiyorlar.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, kendisi tarafından koyulan 2023 yazılım hedeflerine alt kurumu olan Haberleşme Genel Müdürlüğünün bu tutumuyla nasıl ulaşacak merak ediyorum.

Daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Sadece “bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” diyorum.

“Bir tuhaf EHABS ihalesi! @tcudhb @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @Avea” üzerine 4 yorum

  1. Merhaba musa bey, nereye yazacağımı bilmeediğim buraya yazıyorum o yuzd3n kusura bakmayın. Turk Telekom bolge müdürlükleri hakkinda mart ayinda bir yazi yazmistiniz bazi bilgiler bekliyorum diye aradan 4 ay gecti hemen hemen, bizde sabırsızlıkla bekliyoruz. Acabq bu konu hakkında bir paylaşımda bulunacakmisiniz? Ayrıca bölge ve il müdürleri bir rotasyona ugrayacakmi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyoruz. Iyi çalışmalar.

  2. Merhaba Mehmet bey. Sözümü unutmuş değilim. Bana çok az daha zaman verin. Bu ay bitmeden tüm sorularınızı cevaplayacağım. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: