Bitcoin’i izlemeye devam

16 Aralık 2013 0 Yazar: Musa Savaş

Bu yılın Nisan ayında dergimizde “Geleceğin para birimi” başlıklı bir yazımız yayınlanmıştı. Konumuz Bitcoin isimli internet ortamındaki bir para birimiydi. Hızlı yükselişinden bahsetmiştik.

Bitcoin ile ilgili kısa bir hatırlatma bilgisi verelim. Bitcoin, herhangi bir merkez bankası tarafından basılmayan ve bir resmi kurum tarafından takibi yapılmayan elektronik bir para birimi. Bitcoin takası tamamen elektronik doğrulama sistemleri sayesinde gerçekleşiyor ve oldukça karmaşık bu sistemlerde hesaplamayı yapan kişiye çok küçük bir komisyon aktarılıyor.

Geçen zaman içinde Bitcoin ile ilgili yüzlerce olumsuz haber çıktı. Fakat tüm bunlara rağmen Bitcoin yükselişini sürdürdü. Bugünlerde birim değeri 700 dolarları gören ve 1000 dolarlara doğru yükselişini sürdüren Bitcoin’in gelecekte ne olacağı uzmanlar tarafından tartışılmaya başlandı.

Bitcoin değerinin yükselmesiyle birlikteyse, Botnetler bu alanı hedef almaya başladı ve kullanıcı farkında bile değilken Bitcoin hesaplamaları yaparak Bitcoin toplamaya başladı. Buna Bitcoin hasadı deniyor.

Olumsuzluk sadece hasad ile kalsa iyi. Bitcoin’in yükselişiyle birlikte uyuşturucu trafiği, çocuk pornosu ve kötü niyetli yazılım ticareti gibi pek çok yer altı faaliyetnde de artık bu internet parası kullanılmaya başlanmış durumda. En ilginç örnek ise, daha önce FBI baskını ile kapatılan Silk Road’da da olduğu üzere kiralık katil ve suikastçı tutmak için yeni pazarlar oluşması. Üstelik, bu işlemi farklılaştıran ve tıpkı Kickstarter projesi gibi kitlesel fon toplama aracılığıyla yapan platformlar da oluşmaya başlamış durumda.

Konuyu biraz daha açalım. “Assassination Market” adlı web sitesi, bu yeni platformların ilk örneklerinden birisi. Yaklaşık dört aydır online olan bu web sitesinde kullanıcılar siyasi bir figürü suikast listesine konulması için önerebiliyor ve sonrasında bu kişi için bir fon oluşturulmaya başlanıyor. Örneğin son 4 aydır teknik takip ve dinleme skandallarıyla gündeme gelen NSA kurumunun yöneticisi Keith Alexander, ABD başkanı Obama ve ABD Federal Merkez Bankası başkanı Ben Bernanke gibi isimler şu anda suikast listesindeler. Siteyi yöneten Kuwabatake Sanjuro takma adlı kişi, listeyi oluştururken normal adalet sisteminin işlemeyeceği ve yaptıkları yüzünden bu dünyada cezalandırılamayacağına inandıkları kişileri göz önünde bulundurduklarının altını çiziyorlar. Hadi çıkın işin içinden…

Söz konusu sistem, TOR iletişim altyapısını kullanıyor ve bir suikast pazarı olduğunu gizlemediği için internetin karanlık yüzü olan “dark web” sitelerden birisi olarak anılıyor. Ancak bu pazarın gerçekten çalışıp çalışmayacağı ve Bitcoin ödemesi ile kiralık katil tutma işinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği muallak. Analistler, bu tip sitelerin yer altı kültüründen beslenen çeşitli oluşumlar tarafından kurulmuş olabileceği gibi bazı amaçlar için istihbarat kuruluşları tarafından da tuzak amaçlı kurulmuş olabileceğini söylüyorlar.

Bitcoin’in bu durumları artık kamu kurumları tarafından da sıkı takip edilip bir yere oturtulmaya çalışılıyor. ABD Senatosunda çeşitli komitelerde Bitcoin ile ilgili toplantılar yapılıyor. Diğer taraftan Amerika’da çeşitli devlet kurumlarının Bitcoin ile ilgili görüşlerini komitelere sundukları belirtiliyor ama FED Başkanı Ben Bernanke Bitcoin’i düzenleme gibi bir planları olmadığını, gözlemlemeye devam edeceklerini söylüyor.

Anlaşılan, bizlerde gözlemleye devam edeceğiz. Bitcoin bu gidişatıyla ilginç bir internet kavramı olacak gibi görünüyor. İzlemeye devam…

(Bu yazının bir kısmı 24 Kasım 2013 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)