Bu işi neden yapıyoruz? @merlinmurat

Başlıktaki sorunun cevabını en iyi anlatan yazı. Meslektaş olmaktan onur duyduğum başta Merlin’in Kazanı olmak üzere Techno Labs ve CIO Türk sitelerinin kurucusu ve sahibi Murat Oktay’ın kaleminden… Noktasına, virgülüne dokunmadan…

“Arada arkadaşlarım soruyor “Madem kazanamıyorsun, bu işi neden yapıyorsun?”. Hadi sebebini açıklayayım.

Öncelikle bunun bir gönül, aşk işi olduğunu söylemem lazım. Bir haber/içerik vs girildiğinde, onun binlerce insana ulaşacak, onları da heyecanlandıracak olması 25 yıldan uzun bir süredir oyun sektöründe olmamın en büyük sebebi. Her sabah kalktığımda raporlara bakıp “Dün şu kadar kişiye hizmet sunabilmişiz” demek, benim için en büyük mutluluklardan biri.

Bir diğer nokta ise, bunu ailem ile paylaşabiliyor olmam. Benim her mutluluğumu, her heyecanımı onlar ile paylaşabilmek, desteklerini her an yanımda hissetmek tarifi mümkün olmayan bir duygu. Kimi zaman bir haber bulduğumda, onu yayına alabilmem için eşimin o an yao’ptığım her işi üzerine alması, sonrasında da o heyecanı benimle paylaşması, bir sonraki içerik için beni hep motive ve mutlu eder. Hele ki anne-babamın başta karşı çıkıp, sonrasında en az benim kadar gurur duyması var yaaaa… Hissettiklerimi anlatmam mümkün değil.

Kimi zaman yolda yürürken, insanlar yanıma gelip “Abi, ben seni biliyorum. Bir fotoğraf çekilelim mi?” diye soruyorlar. Elbette bugüne kadar hiçbirini geri çevirmedim. Aynı keyifle sırıtıp, pozumu verdim. Bazen de eposta ile ulaşıp, projeleri hakkında bilgi ya da destek isteyenler oldu. Mümkün olduğunca hepsini yanıyladım, destek oldum. Bir tanesi geliştirdiği oyunda teşekkür bile etti. Hatta hiç unutmuyorum, bir seferinde proje görüşmesi için bir firmsaya gitmiştik. Firmanın pazarlama yöneticisi bana “Ben Merlin ile büyüdüm, yıllarca sizin içeriklerinizi bedava okudum. Şimdi size borcumu ödeme vakti” dediğinde, aslında insanlara ne kadar çok dokunduğumuzu fark ettim. Ufak bir not. Benim o kişiye cevabım “Eğer bizimle çalışmanın size değer vereceğine inanıyorsanız iş yapalım” olmuştu. Elbette çalıştık.

Bu heyecanımı yıllardır kaybetmedim. Arada ufak tefek sarsıntılar geçirsem de, yukarıda verdiğim örnekler aklıma geldiğinde hep kendimi ilk günkü sevdama döndürebildim.

Bugün Merlin nerede ise 20 yıllık bir yayın olmak üzere. Bu süreçte birlikte yol arkadaşlığı yaptığımız belki de yüzden fazla dostum oldu. Kimilerinin yerine kimseyi koyamayacağım gibi, kimilerinin yüzünü dahi görmek istemiyorum. (Eğer, o yol arkadaşlarımdansan ve buraya kadar okuduysan, zaten yerini biliyorsundur) Ancak günün sonunda, üzülerek de olsa görüyorum ki nerede ise hiç kimse bu aşkı benim gibi yaşayamıyor. Olsun. Ben var olduğum sürece (Allah, bir sıkıntı vermezse) bu işin devam edeceğini bilmek bile güzel.

Hep bu siteyi yaşatmak için verdiğim uğraşın karşılığının geleceğini düşünmüştüm. Aslında hatalıymışım. O karşılığı her gün alıyormuşum.

– Evet itiraf ediyorum. Bunun tamamını cep telefonumdan yazdım 🙂 “

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: