Daha çok sosyal sorumluluk

3 Aralık 2013 0 Yazar: Musa Savaş

Hatırlamaya çalışın 2011 yıının Ekim ve Kasım aylarını. O aylarda başta Van olmak üzere tüm o bölge iki büyük deprem felaketi yaşamıştı. Tüm ülkemizi yasa boğan bu iki deprem felaketinin ardından öncelikle Van olmak üzere bütün deprem bölgesinde hayatı normale döndürebilmek için büyük bir seferberlik başlamıştı.

Bu seferberlik esnasında en çok özel sektör şirketlerinin çalışmaları dikkatimi çekmişti. Özellikle telekom operatörlerinin her biri örnek çalışmalara imza attılar. Bunların içinde Turkcell’in çalışması ise içeriği açısından farklı bir anlam taşıyordu. Depremin hemen ardından harekete geçerek öncelikle teknolojik altyapısını hayat kurtarmak için kullanan Turkcell, ilerleyen dönemde depremzedelerin yaralarını sarmak için Van’da bir seferberlik başlatmıştı. Bu seferberliğin ardından Turkcell’in 5 milyon TL bağışladığı, TEV işbirliği ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) himayesinde hayata geçirilen tüm Türkiye’nin de el ele verip sahiplendiği “Van İçin Türkiye Kumbarası” projesi oldukça dikkat çekmişti.

Öğretmenler yuva sahibi oldu

Turkcell’in 5 milyon TL bağışı ile başlayan Van İçin Türkiye Kumbarası’na 350 bin bağış SMS’i geldi, 1500 bağış havalesi yapıldı ve 35 hayırsever kişi ve kurum ev bağışında bulundu. İlk etapta 100 öğretmene sıcak bir ev sağlama hedefiyle yola çıkılan ve bağışlarla büyüyebilir şekilde tasarlanan Öğretmen Kampüsü 192 öğretmene yuva oldu.

Turkcell-TEV Öğretmen Kampüsü, sosyalleşme ve aktivite alanlarıyla tam bir yaşam merkezi şeklinde tasarlandı ve hayata geçirildi. Kampüs 11 bin metrekareyi aşan bir alan üzerine kurulu. 712 ton çeliğin kullanıldığı evler 2+1 dairelerden oluşuyor. Turkcell grup şirketi Superonline da öğretmenlere ücretsiz fiber internet kullanımı sağlıyor.

Öğrencilere hem yurt hem burs sağlandı

Van İçin Türkiye Kumbarası’nda biriken bağışlarla Van merkezinde inşa edilen Öğrenci Yurdu, 1500 metrekarelik bir alana yayılıyor ve 132 kişi kapasiteli. İçinde öğrenciler için sosyal alanları da barındıran Öğrenci Yurdu; genç dostu, depreme dayanıklı güvenli bir yapı şeklinde tasarlandı. Turkcell Superonline yurda fiber internet altyapısını sağladı.

Yurtta lisede okuyan erkek öğrenciler kalıyor. Öğrencilerin seçimi, Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda ihtiyaç sahipliği göz önünde bulundurularak gerçekleştiriliyor.

Van İçin Türkiye Kumbarası kapsamında Endüstri Meslek Liseleri’nde okuyan 100 öğrenciye de eğitim bursu sağlandı.

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğretmenlerin sıcak yuvalarına kavuştuğu Öğretmen Kampüsü’nün resmi açılışı Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay’ın katılımıyla gerçekleşti. Açılışa kampüste yaşayan öğretmenler ev sahipliği yaptı.

Tüm bunları yerinde görünce insan özel sektör şirketleri ve sivil toplum kuruluşları ile ayrı bir gurur duyuyor. Tabii ki sosyal sorumluluk projeleri sadece felaket zamanlarında hatırlanan bir olgu değil. Turkcell’in sosyal projelerine baktığımızda bunu açıkça görüyoruz.

Tüm özel sektör şirketlerimizden daha fazla sosyal sorumluluk projesi istiyoruz.

(Bu yazının bir kısmı 6 Ekim 2013 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)