Dizüstünüz patlar mı?

Hepimiz için vaz geçilmez hale gelen dizüstü bilgisayarlarımız aslında bir bombadan farksız olabilir. Nedeni ise son üç aydır bilişim dünyasını kasıp kavuran dizüsütlerin pil problemi. İlk açıklama Dell’den geldi. Dell Ağustos’ta yaptığı açıklamada ürettiği dizüstülerdeki bazı pillerin tehlikeye sebep olacağını, dolayısıyla da bu pilleri değiştireceğini açıkladı. Seri numaralarını açıkladığı pillerin toplam sayısı 4 milyonun üzerindeydi.

Bu açıklamanın arkasından Apple, Fujitsu-Siemens, Lenovo ve Toshiba da bazı ürünlerinde problemli piller olduğunu açıkladılar. Gerçi bu açıklamaları yaparken ücretsiz değiştireceklerini de duyurdular ama ortalık bir anda karıştı. Çünkü açıklanan sayılar üst üste konulduğunda çıkan rakam gerçekten ürkütücüydü. Tam 7,5 milyon dizüstü bilgisayar potansiyel bir bomba idi. Düşünsenize alışanlar için bir vaz geçilmez olan dizüstü bilgisayarınız aslında celladınız olabilir.

Nitekim bu pil problemi haberlerinin yayınlandığı günlerde Google’ın ABD’deki ofisinde problemli pilleri kullanan dizüstülerden biri alev aldı. Patlama ve yangın ihtimaline karşı bina hemen boşaltıldı ve olaya itfaiye el koydu. Anlayacağınız dizüstüler hemen patlamıyor. Yanmaya başlıyor. Şayet hemen önlem alınmazsa patlama olması ihtimali oldukça yüksek.

Önümüzdeki yıllarda satış rakamlarının masaüstü bilgisayarları geçmesi beklenen dizüstülerdeki bu problem bir anda bu ürünlere karşı olan ilgiyi büyük ölçüde sarstı. Bu ilginin ne kadar sarsıldığını önümüzdeki aylarda dizüstü satış rakamları açıklandıkça daha net görebileceğiz. Fakat ortada bir gerçek var ki en büyük sarsıntı Sony’de oldu. Çünkü dizüstü bilgisayarların bir numaralı pil sağlayıcısı Sony. Sadece bu pil değiştirme operasyonunun yol açtığı zarar Nasdaq’daki Sony hisselerine % 17’lik düşüş olarak yansıdı. Sony’nin uzun vadede uğrayacağı zararı ise hasaplayabilen bir ekonomist henüz çıkmadı. Çünkü bu dizüstü üreticileri yaşanan bu problemden sonra Sony’den pil satın almaya devam edip etmeyecekleri konusunda şüpheleri olduğunu açıkladılar.

Dizüsütünüz markasına göre pilinizde problem olup olmadığını şu adreslerden sorgulayabilirsiniz.

Apple http://getir.net/rq

Dell www.dellbatteryprogram.com

Fujitsu – Siemens http://getir.net/vy

Lenovo www.lenovo.com/batteryprogram

Sony Vaio www.clubvaioturkiye.com

Toshiba www.bxform.toshiba.com

(Bu yazının bir kısmı 5 Kasım 2006 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Nasıl yani?
Güvenlik, güvenlik, güvenlik

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: