Dünyamı değiştiren rapor

4 Kasım 2010 0 Yazar: Musa Savaş

İşimiz gereği ilgi alanımıza giren birçok raporu okuruz. Fakat ilk kez teknoloji ve ekonomi haricinde bir rapor ilgi alanıma girdi. Okudum! Dünyam değişti…

Rapor, BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Uzmanlar Grubu tarafından hazırlanmış. Grupta 130 ülkeden 2500’ün üzerinde bilim adamının bulunuyor. “İklim Değişikliği 2007” raporu tüm bu bilim adamlarının katkısıyla 6 yıllık bir çalışma sonucunda hazırlandı.

Raporda iki madde de özetlersek şöyle deniyor:

-Ortalama küresel sıcaklığın 1,5 ila 2,5 santigrat derece daha yükselmesi halinde bitki ve hayvan türlerinin yaklaşık yüzde 20-30’u yok olabilecek. Bu küresel ısınmanın getireceği sıcak hava dalgaları, seller, kasırgalar, yangınlar ve kuraklık özellikle yoksulları çaresiz bırakacak.

-Küçük adalar yükselen denizler tarafından yutulacak, kasırgalar artacak, sahillerdeki erozyon hayati altyapıyı, yerleşim birimlerini ve insanların yaşamını tehdit edecek.

BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Uzmanlar Grubu, bu konuyla ilgili 2001 yılında da bir çalışma yapmıştı. Grup, bu yılın şubat ayı başındaki toplantısında ise fiziki bilimsel kanıtları değerlendirerek, 19’ncu yüzyıldan bu yana ortalama küresel sıcaklığın 0,76 santigrat derece arttığını bildirmişti. Ayrıca bu yüzyılda ise sıcaklıkların 1,1 ila 6,4 santigrat derece artacağını belirten Grup, küresel ısınmaya neyin neden olduğunu da tek kelime ile dile getirdi: İnsanlar!

Unutmayın, doğanın çok hassas bir dengesi var. Fakat biz insanlar bu dengeyi bozduk. Birçok canlının neslini tükettik. Para için doğayı öylesine hor kullandık ki ortalık kirlilikten geçilmiyor. Bu dünyanın çocuklarımıza devredeceğimiz bir emanet olduğunu unuttuk, atalarımızdan miras kalmış gibi davrandık. Tam bir mirasyedi gibi davrandık. Hazıra dağ dayanmaz derler. Biz insanlara da dünya dayanamadı. Tükendi. Artık dünyanın insanlara tahammülü kalmadı. Dünya insansız da varlığını sürdürebilir. Fakat biz insanlar dünyasız varlığımızı sürdürebilir miyiz? Ne dersiniz?

Üç cesur yürek

Rıza Öz, Emrah Aydoğdu ve Neşet Arıkoğlu. Bu isimleri bir kenara not edin. Çünkü bu üç cesur yürek Eylül ayında bir tekne ile dünyayı dolaşmak için yola çıkacaklar. Macera olsun diye değil. Amaçları, çocuklarımıza daha temiz ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmak. Dolayısıyla gittikleri her yerde, her limanda insanları yukarıda bahsettiğimiz küresel felaket konusunda uyaracaklar. Toplumun ilgisini küresel felaket konusuna çekmeye çalışacaklar. Onlara destek olanlar arasında yer almak istiyorsanız basit bir şey yapacaksınız. Bilgisayarınızın başına oturup www.globalwarner.org adresine girerek desteğiniz göstereceksiniz. Bu siteden onların tüm yolculuğunu izleyebilecek ve onlara mesaj ulaştırabileceksiniz.

Bu üç cesur yüreğe rüzgarınız bol olsun diyoruz.

(Bu yazının bir kısmı 15 Nisan 2007 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)