Hızlı internet mi? Hadi oradan!

6 Aralık 2010 0 Yazar: Musa Savaş

Bu hafta başında gazetelere ve internet sitelerine bir haber düştü. Kimi başlık “İnternetçilere müjde” diyerek davul zurna çalarken, kimi başlıksa “VDSL2 ile Telekom’dan 8 kat hızlı internet” şeklinde daha ciddiydi. Fakat başlıkların altındaki haber hepsinde aynıydı. Belli ki hepsi aynı basın bültenini kullanmıştı.

Haber özetle şöyleydi: “Türk Telekom (TT), mevcut hız kapasitesini 200’e katlayan VDSL2 servisini başlatmaya hazırlanıyor. Artık 4 dakikada 1 film yüklenecek. Hızlı internet erişimi ADSL’de altyapı yatırımlarını artıran Türk Telekom (TT), mevcut hız kapasitesini 200’e katlayan VDSL2 servisini başlatmaya hazırlanıyor

Hızlı internet erişimi ADSL’de altyapı yatırımlarını artıran Türk Telekom (TT), mevcut hız kapasitesini 20’ye katlayan VDSL2 servisini başlatmaya hazırlanıyor. TT’nin ocak ayında çıkaracağı VDSL2, ilk etapta 100 bin aboneye ulaştırılacak ve 30 megabit hızda olacak. Böylece ADSL’de 4 megabit olan hız da bir anda 8’e katlanmış olacak.

TT ayrıca internet erişimindeki hız kapasitesini de kademeli olarak artıracak. Planlara göre, bu sıralama 8, 12, 16, 20, 24 ve 30 megabit olacak. 30 Mbitlik paketin fiyatını açıklamayan TT yetkilileri, hız artışıyla birlikte ADSL ücretlerinde düşüş olacağını söyledi.

İlk etapta 30 megabit olan hız seviyesi, 70 megabite kadar çıkacak. Şirketin 2008 sonu hedefi bu servisi 250 bin kullanıcıya ulaştırmak. Bunun için ciddi altyapı yatırımı yapan firma, yurtdışı çıkış hatlarını da kuvvetlendirmek için çalışma başlattı. Bu kapsamda New York, Londra ve Paris’te POP noktaları kurulacak. Bu sayede gerek duyulduğunda buralardan da hizmet alınmış olacak.

VDSL2 sayesinde, kullanıcılar Triple Play denilen ses, görüntü, veri, yüksek çözünürlüklü televizyon (HDTV) ve interaktif oyunlardan da yararlanabiliyor.”

Haber gayet moral verici ve motive edici. Fakat haberde asıl eksik olan Türk Telekom’un VDSL için gerekli fiber optik altyapının ne kadarına sahip olduğu ve 2008 sonuna kadar ne kadarlık bir fiber optik yatırımı yapacağıydı. Çünkü VDSL ve ADSL arasındaki en temel fark VDSL’in fiber optik altyapıya ihtiyaç duymasıdır. ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line – Asimetrik Sayısal Abone Hattı) ile bakır kablolardan oluşan bir altyapı üzerinde standart olarak 6 km uzaktaki bir kullanıcıya hizmet verebilirsiniz. VDSL (Very High Bit-Rate Digital Subscriber Line – Çok Yüksek Hızda Sayısal Abone Hattı) ise bakır altyapı üzerinde maksimum 500 metre uzaklığa kadar dağıtılabilir. Yani VDSL’in bakır kablolu altyapıya değil fiber optik bir altyapıya ihtiyacı var.

Türk Telekom’un ne kadarlık bir fiber optik altyapı yatırımı yapması gerektiğini hesaplamayı ise sizlerin hayal gücüne bırakıyorum. Yoksa Türk Telekom bu altyapı yatırımını yaptıda bizim haberimiz mi yok.

(Bu yazının bir kısmı 7 Ekim 2007 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)