Huawei, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? @Huawei @HuaweiDevice @HuaweiDeviceTR

Huawei, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? @Huawei @HuaweiDevice @HuaweiDeviceTR

20 Haziran 2016 0 Yazar: Musa Savaş

Çin teknoloji firması Huawei, futbol alanında sponsorluklarına bir yenisini daha ekledi. Firma, İsveç futbol takımı Dal Kurd FF ile sponsorluk anlaşması imzaladı.

Gerek IP-Multimedya Alt Sistemleri kategorisinde Pazar lideri olan gerekse akıllı telefon cihazları ile dünya genelinde ilk üçte yer alan Huawei, Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika’da futbol takımlarının sponsorluğu konusunda da çalışmalar yürütüyor. Türkiye’de Galatasaray’ın yanı sıra, dünya genelinde Arsenal, Atletico Madrid, Borussia Dortmund gibi dünyanın önde gelen takımlarıyla da sponsorluk anlaşması bulunan Huawei; İsveç’te 2004 yılında Kürtler tarafından kurulan, İsveç’in ikinci ligi Superettan’da mücadele eden Dal Kurd FF’nin de (http://dalkurd.se/en/our-sponsors/) sponsorları arasında yer alıyor.

Şimdi burada duralım. Küresel ölçekteki bir şirket tabii ki bir çok ülkede çeşitli sponsorluk ilişkilerine girebilir. Bu konuda bir şey deme hakkımız yok. Fakat şu da bilinen bir gerçek ki yurt dışında Kürtler tarafından kurulan bir kısım şirket ve organizasyonlar, yaklaşık kırk yıldır ülkemizin en büyük problemi olan terörist örgütlere kaynak sağlama amacı taşıyor. Dolayısıyla; şahsen ben, Huawei gibi bir şirketin yılda yaklaşık 600 milyon dolar kazandığı (ki bul yıl beklentisi bir milyar dolar) bir ülkenin bu hassasiyetini otomatikman dikkate almasını beklerdim. Şayet bu kulübün ülkemizdeki terörist örgütle bir ilişkisi varsa ve Huawei bunu atlamışsa birileri çıkar ve der ki: “Huawei, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?”