İlginç bir Vodafone tesadüfü

İlginç bir Vodafone tesadüfü

19 Aralık 2017 0 Yazar: Musa Savaş

15 Aralık 2017 Cuma günü ikindi namazına müteakip uğurladığımız Mustafa Akgül hocamızın cenazesi için İstanbul’dan gelen siber güvenlikçi bir arkadaşım (ki kendisini 21 yıldır tanırım) Yüksek Hızlı Trende yaşadığı bir olaydan söz etti.

Trende bilgisayarıyla çalışmak için Vodafone hatlı cep telefonunun (hotspot) yardımıyla internete bağlanıyor. Arama motorunda yaptığı bir arama sonrası tıkladığı bağlantının, Wikipedia sayfası olduğunu görünce şaşırıyor. (İlgili olan herkesin bildiği gibi Wikipedia’ya ülkemizden erişim yasağı var.)

Cenaze sonrası sohbetimiz esnasında bana anlattı ve canlı olarak gösterdi. Şaşırdım tabii ki.

Sonuç olarak; ben, Vodafone üzerinden hotspot yapıldığında kullanılan bazı IP bloklarının, gözden kaçan bazı teknik sebeplerden dolayı böyle bir sonuç doğurduğunu düşünüyorum. Yukarıdaki ekran görüntüleri bu yazıyı yazarken yaptığım denemenin sonuçları. Başka erişim yasağı olan sitelere de izin var mı araştırmadım. Fakat eminim ki Vodafone yetkilileri ve teknik uzmanları tüm bunları hızlıca düzeltecektir.

Not: Bu yazının önünde arkasında kimse bir şey aramasın. Kötü niyetli bir gazeteci olsaydım bu yazının başlığını “Vodafone BTK yasağını dinlemiyor” gibi bir şekilde atar içeriğini de ona göre yazardım. Umarım kurumsal iletişimciler, halkla ilişkilerciler ve özellikle de “küçük dağları ben yarattım modunda takılı kalan sevgili meslektaşlarıma” derdimi anlatabilmişimdir.