İnternet kullanım alışkanlıklarına video etkisi

22 Eylül 2011 0 Yazar: Musa Savaş

İnternet hayatımıza girmekle yetinmedi. Önce kendisi bizlerde alışkanlık yaptı. Sonrasında ise beraberinde getirdikleri ile tüm alışkanlıklarımız kökten değiştiriyor. Bu değişen alışkanlıklarımızın neler olduğunu ise çeşitli firmalar yaptıkları araştırmalarla ortaya koyuyorlar. Ağ teknolojileri konusunda önde gelen firmalardan biri olan Cisco’nun yaptırdığı Cisco Görsel Ağ Endeksi isimli araştırmada bunlardan biri.

Bu araştırmaya göre, günümüzde ortalama küresel genişbant bağlantısı ayda 11.4 Gigabyte büyüklüğünde internet trafiği oluşturuyor. Araştırma sonuçlarına göre, servis sağlayıcı ağlar çok yüksek oranda görsel ağ trafiği taşıyor. Ortalama küresel genişbant bağlantısının üçte birinden fazlası her ay video, sosyal ağ ve ortak çalışma uygulamalarını destekliyor.

Araştırma sonuçlarını özetlersek:

  • Ortalama genişbant bağlantısı bir ayda küresel olarak yaklaşık 11,4 Gigabyte’lık internet trafiği oluşturuyor. Bunun büyük bölümünü, bireysel kullanıcılar oluşturuyor. Bu miktar, günde bağlantı başına, yaklaşık 3.000 adet metin içerikli e-posta, 100 adet MP3 müzik dosyası ya da sadece metinden oluşan 360 e-kitabın indirilmesine denk düşüyor.

  • Ortalama genişbant bağlantısı bir ayda küresel olarak video, sosyal ağlar ve ortak çalışma uygulamaları gibi gelişmiş hizmetlerden oluşan, yaklaşık 4,3 Gigabyte’lık görsel ağ uygulamaları kullanıyor. Bu miktar, günde bağlantı başına, yaklaşık 20,5 kısa internet videosu ya da 1,1 saatlik internet videosuna denk düşüyor.

  • Küresel abonelerin ilk yüzde 1’lik dilimi, tüm internet trafiğinin yüzde 20’sinden fazlasını oluşturuyor.

  • Küresel abonelerin ilk yüzde 10’luk dilimi ise, tüm internet trafiğinin yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor.

En yüksek genişbant kullanımı “prime time”da gerçekleşiyor… Ortalama bir günde, internette “prime time” olarak adlandırılan süre, televizyondan farklı olarak, 21:00 – 01:00 saatleri arasında kabul ediliyor. Küresel internet trafiğinin yüzde 25’i – ya da günde bağlantı başına 93,3 Megabyte – “prime time”da meydana geliyor.

Internette en yoğun saatlerde, kullanımın yoğun olmadığı saatlere kıyasla yüzde 20 daha fazla trafik gözleniyor. Internetin en yoğun kullanıldığı saatlerde bağlantı başına bir saatte 18 Megabyte’lık trafik oluşurken, kullanımın yoğun olmadığı saatlerde bu miktar 15 Megabyte’a düşüyor. Internette görsel ağların en yoğun kullanıldığı saatte, bir saatlik ortalama internet trafiğine kıyasla yüzde 25 oranında fazla trafik oluşuyor.

Araştırma sonuçlarına göre, internette trafik artışı sosyal ağlar ve genişbant video kullanımından kaynaklanıyor. Fakat hayatımıza girmek için gün sayan IPTV teknolojisinin oluşturacağı IP ağların bu kullanım değerlerini kökten değiştireceğini de unutmamak gerekiyor.

(Bu yazının bir kısmı 6 Aralık 2009 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)