Internet lüksü

30 Kasım 2010 0 Yazar: Musa Savaş

İstanbul 7 milyon civarında turist ağırlıyor. Her sınıftan turiste hizmet verecek konaklama tesisleri de mevcut. Fakat biz beş yıldızlı otellerde internete erişim ücretlerini merak ettik. Radison SAS, Ortaköy Princess, The Marmara, Dedeman ve Çırağan misafirlerine internet erişimini ücretsiz sağlıyorlar. Diğer oteller ve uygulamaları şöyle:

CROWNE PLAZA: Otelde kablosuz internet bağlantısının bir saati 3 Euro, 24 saati 15 Euro, haftalık 60 Euro, 15 günlük ise 90 Euro üzerinden ücretlendiriliyor.

CONRAD: Otelin birinci ve sekizinci katları arasında sadece kablosuz, dokuz ve 15. katları arasında kablolu ve kablosuz internet hizmeti veriliyor. Odalarda günlük sınırsız internet kullanımı 20 Euro. Fakat aynı hizmet Business Center’da yarım saat için 12.5 dolar oluyor.

HILTON: Otelde, 1 saatlik, günlük, haftalık ve aylık paketlerle internet hizmeti veriliyor. Bir saatlik 150 MB download kapasiteli paket 12 Euro, 400 MB kapasitesi bulunan 24 saatlik paket 22 Euro, limitsiz 24 saatlik paketin fiyatı da 27 Euro oluyor. Haftalık limitsiz paket 108 Euro, aylık limitsiz paket de 230 Euro olarak ücretlendiriliyor.

HOLIDAY INN: Otelde kablosuz internet bağlantısının bir saati için 5 Euro ödemek yeterli.

RITZ CARLTON: Odalarda kablolu, ortak alanlarda ise kablosuz internet bağlantısına imkan sağlanıyor. Business Center’da saati KDV hariç 15 Euro, lobide KDV hariç 20 Euro, odalarda ise KDV hariç 19.5 Euro karşılığında erişim hizmeti veriliyor.

SWISS: Kablosuz bağlantıda fiyat bir saat için 6 YTL. Odalarda kablolu bağlantı 29.5 euro, business Center’da ise 15 dakikası 5.90 Euro’dan ücretlendiriliyor.

MÖVENPICK: Odalarda kablolu, ortak alanlarda kablosuz internet hizmeti verilen otelde, günlük bağlantıda 15 Euro. Bir saatlik kullanım için ise 7 Euroyu gözden çıkarmanız gerekiyor.

FOUR SEASONS: Bir saate kadar ücretsiz internet kullanımı mümkün. Bir günlük kullanım bedeli 28 doları buluyor. Lobide kablosuz internetin bulunduğu otelde, odalarda kablolu modemle internete bağlanılabiliyor.

CEYLAN: Internet hizmeti için günlük 25 Euro ücret alınıyor. Business Center’da ise 10 dakika kullanım için ücret talep edilmiyor. Odalarda kablolu, ortak alanlarda kablosuz internet kullanım imkanı sağlanıyor.

HYATT REGENCY: Ortak alanlarda kullanılan kablosuz internetin iki saati 33 YTL olarak ücretleniyor. Odalara kablolu internet hizmeti verilen otelde, günlük ücret KDV hariç 20 Euro. Business Center’da ise yarım saat için 23 lira talep ediliyor.

(Bu yazının bir kısmı 26 Ağustos 2007 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)