Keşke 10 saniyeliğine Başbakan olsam

7 Temmuz 2011 0 Yazar: Musa Savaş

Hikayeyi belki bilirsiniz. İstanbul henüz fethedilmemiş, Bursa’nın başkent olduğu Osmanlı yılları. Bursalının biri çok acıkmış ve yakınındaki şeftali bahçesine dalmış. Tam karnını doyururken bahçenin sahibi bunu yakalayıp öldüresiye dövmüş. Dayak yiyen adam o dayağı hiç unutmamakla birlikte önüne gelen her yerde “Keşke padişah beni çağırsa ve asasını havaya atsa. O asa yere düşene kadar padişah ben olsam.” Bu cümleleri o kadar çok sarf etmiş ki padişahın kulağına gitmiş. Padişahta bunu çağırıp isteğini yerine getirmiş. Adam asa yere düşene kadar tek bir emir vermiş: “Tüm Bursa şeftalileri halkın malıdır!”

Günümüzde padişahlık yok ama mevcut yönetim sistemimizde en kudretli makamlardan biri Başbakanlık. Dolayısı ile 10 saniyeliğine Başbakan olmak istiyorum. Neden mi? İnternette okuduğum aşağıdaki haberi okuyunca eminim ki siz de olmak isteyeceksiniz.

“Dünyada bir ilki gerçekleştirmek isteyen ABD’nin Telekomünikasyon Kurumu FCC, tüm Amerikalılara ücretsiz geniş bant erişimi sağlamak için düğmeye bastı.

FCC’nin ihale yoluyla gerçekleştirmek istediği plana göre, ihaleyi alan şirket, geniş bant erişimini 4 yıl içerisinde Amerika’nın yarısında sağlayacak. Ülkenin, hemen hemen tümünde ise erişimin en geç 10 yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor. Servis sağlayıcıya (ISP) verilecek lisansın, pornografi gibi uygunsuz içeriğin filtrelenmesini de içermesi bekleniyor.

Mobil operatörlerden T-Mobile, plan dahilinde sistemin test edilmesinin mevcut şebekeleri etkileyebileceğini öne sürerek, planın daha ileriki bir tarihe ertelenmesi talebinde bulundu.

FCC sözcüsü Robert Kenny, komisyonun, şu anda test sonuçlarını yeniden gözden geçirdiğine dikkati çekerek, teklif üzerinde yeni değişiklikler yapılmasının gerekip gerekmediği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

FCC Başkanı Kevin Martin, teklifi Haziran ayında komisyon üyelerine göndermiş ve kamuoyunun görüşünün alınması için bir çalışma başlatmıştı. Geçtiğimiz günlerde tamamlanan çalışmanın sonuçlarının ne şekilde ortaya çıkacağı merakla bekleniyor.

FCC Başkanı Kevin Martin, komisyonun kendi içerisinde kamuya böyle bir hizmetin sunulmasına dair bir uzlaşmayı en geç sene sonuna kadar sağlayabileceğine inandığını dile getirdi. Komisyonun, T-Mobile’ın isteği doğrultusunda daha fazla şebeke testinin yapılmasını da karara bağlaması bekleniyor. Bundan sonraki aşamayıysa ihale şartnamesinin hazırlanması oluşturuyor. İhalenin, en erken 2009’un ikinci yarısında başlayacağı sanılıyor.

Amerika’daki, dijital uçurumun asgariye indirilmesinde temel çözümlerden biri olarak önerilen ücretsiz geniş bant erişim ağının, büyük ölçüde reklam yoluyla finanse edilmesi öngörülüyor.”

10 saniyeliğine Başbakan olursam ne isteyeceğimi anladınız değil mi? Ben de internetimi ücretsiz istiyorum. Mevcut hükümetin teknolojik yatırımlara öncelik veren politikaları beni fazlasıyla ümitlendiriyor. Dolayısı ile ümit ederim Sayın Başbakanımız bu isteğimizi duyar ve gerekli talimatları verir de ben 10 saniyeliğine nasıl Başbakan olurum diye kafa yormam.

Yoksa 23 Nisan’da Başbakan olacak çocuklara söyleyeceğim.

(Bu yazının bir kısmı 7 Eylül 2008 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)