KOSGEB’ten 300 Milyon TL’lik KOBİGEL Destek Programı

KOSGEB’ten 300 Milyon TL’lik KOBİGEL Destek Programı

16 Nisan 2020 0 Yazar: Musa Savaş

KOSGEB’i iş dünyasının içinde olup da duymayan yoktur. Uzun ismi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB destek programlarıyla küçük işletmelerin her zaman takip ettiği bir kurum niteliğinde. Nitekin son olarak KOSGEB, KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) kapsamında 3 konu başlığı ile toplam 300 milyon TL bütçeli 3 yeni proje teklif çağrısı açıkladı. ‘Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin Geliştirilmesi, Hızla Büyüyen KOBİ’lerde Kapasite Geliştirme ve KOSGEB Destekli Girişimlere İvme’ isimli bu 3 proje için başvurular, 1 Temmuz 2016’ya kadar elektronik ortamda yapılacak.

Belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren, yeterlilikleri sağlayan ve ilan edilen diğer başvuru koşullarına uyan işletmeler projeye başvurabilecek.

KOBİGEL ile bilişim teknolojileri alanında üretim ve yazılım geliştirme faaliyetlerinde bulunan KOBİ’lerin desteklenmesi amaçlanıyor. Ayrıca proje sayesinde KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi hedefleniyor.

Bizim alanı ziyadesiyle ilgilendiren program hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. “Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin Geliştirilmesi Projesi” programı bizim sektörün ilgisini çekecek nitelikte.

Bu programa; bilgisayar, elektronik ve optik ürün imalatı ya da bilgisayar programlama ve danışmanlık alanında faaliyet yürüten firmalar; veri işleme ve barındırma gibi alanlarda çalışan KOBİ’ler; web portalı alanında kendini geliştirmek isteyen işletmeler başvurabilir.

Ayrıca başvuru yapacak şirketin 1 Ocak 2016’dan önce kurulması, 2015 mali verilerine göre net satış hasılatı en az 100 bin TL olması ve 2014–2015 yıllarından herhangi birinde ‘brüt satış kârı’ elde etmesi gibi şartlar da aranıyor. Öte yandan proje süresinin de en az 6 ay, en fazla 12 ay olması gerekiyor.

Proje Konuları
• Bilişim teknolojileri sektöründeki işletmelerin; üretim süreçlerinin ve ürün kalitesinin iyileştirilmesi ile üretim kapasitesi ve kabiliyetlerinin geliştirilmesine yönelik projeler.
• Mevcut pazarlara sunulabilecek ya da yeni pazarlar yaratabilecek; yeni bir ürün, hizmet, uygulama, yöntem veya iş modeli fikri ile oluşturulan süreçlere yönelik projeler.
• Yeni teknolojilerin kullanımı konusunda yetkinliklerini artırmaya yönelik projeler.
• Tasarım ve yeni ürün geliştirme yetkinliklerinin artırılmasına yönelik projeler.
• Yeni yazılım, oyun ve mobil uygulamalarının geliştirilmesine yönelik projeler.
• Ulusal/uluslararası zorunluluklardan doğan kalite ve bilgi güvenliğine ilişkin belgelendirme/altyapı/e-imza entegrasyonunun oluşturulması ve güçlendirilmesine yönelik projeler.
• Çevreye duyarlı ve enerji verimliliğini artıran ürünlerin geliştirilmesine yönelik projeler.
• İhracata başlama veya ihracatın artırılmasına yönelik projeler.

Proje destek üst limiti; geri ödemesiz 100.000 TL, geri ödemeli 150.000 TL, toplamda 250.000 TL. Destek bölgesi ayrımı yok. Tüm bölgelerde yüzde 60.

Şartlarınız tutuyorsa, bence sizler için iyi bir fırsat. Bu programın ve diğer programların detaylarını KOSGEB’in internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

(Bu yazının bir kısmı 12 Haziran 2016 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)