Linuxçular!.. Evet. Siz, siz oturan penguenler!

23 Ağustos 2010 0 Yazar: Musa Savaş

Buradan tüm adli ve güvenlik birimlerini göreve çağırıyorum. Kendilerine Linuxçu diyen bir grup bölücü bilgisayar kullanıcısı var. Bunlar olur olmaz yerde ilm-i siyasete sadık kalarak dolaylı yoldan Microsoft’a küfür etmekte ve diğer bilgisayar kullanıcılarını provoke etmeye çalışmaktadırlar.

Bu bölücüler, diğer tüm bölücü odaklarda olduğu gibi yurt dışından beslenmektedirler. Akıl hocası Richard M. Stallman olan Linus Torvalds diye İsveç kökenli bir Finlandiyalının temellerini attığı bu bölücü örgütün sempatizanları, gerek dünyada gerekse de ülkemizde hızla çoğalmaktadır. 60’lı yıllardaki “savaşma seviş” sloganıyla yola çıkan ve tüm dünyayı kasıp kavuran tabu devirenlerin bilişim dünyasındaki tezahürü olan bu Linuxçuların sloganı da “özgür yazılım”dır. Neymiş efendim? Bilgisayarda kullandığımız işletim sistemleri özgür yani kaynak kodları açık olmalıymış. Herkes istediği gibi bu kaynak kodlarını geliştirebilmeliymiş. Oysa bunlar bilgisayarın namusu diyebileceğimiz işletim sistemi kaynak kodlarına düpedüz göz dikerek, serbest piyasa ekonomisinin tüm girişimci değerlerine alenen saldırmaktadırlar.

Biraz da bu bölücülerin militanlarının genel özelliklerinden bahsedelim. Bunlar genelde kod manyağı olup işleri güçleri açık kaynak kodlarını geliştirmeye çalışmaktır. Ortaya çıkardıkları Fedora, Debian, SuSe, Mandriva, Slackware gibi ürünlerle bilişimi kendine meslek edinmek isteyen gençleri zehirlemektedirler. Düzen tarafından sahip çıkılmayan bu gençler süreç içinde aidiyet duygusunun da tetiklemesiyle azılı birer Linuxçu olup kendilerini toplumdan soyutlayarak habire kod yazan klavye canavarlarına dönüşmektedirler. İnternet’i de yoğun olarak kullanan bu militanlar yazdıkları kodlarla neredeyse bilgisayarların amuda kalkmasını sağlamaktadırlar. Fakat bir araya geldiklerinde Linux’un Microsoft’tan ne kadar üstün olduğu konusunda birbirlerine gaz verip züğürt mastürbasyonu yapmakta, bu ürünlerin son kullanıcıya (kodlarla uğraşmak istemeyen sıradan bilgisayar kullanıcıları) sevdirilmesi ve benimsetilmesi konusunda beyin hücrelerine hiçbir düşünce antrenmanı yaptırmamaktadırlar. Bunlar o kadar politize olmuşlardır ki, Microsoft’un çıkardığı ürünlerin alternatiflerini işlevsellik açısından çok daha üstün olarak üretebilmişken, bunların gerek sunumu gerekse tanıtımı açısından uygun stratejileri geliştirememişlerdir. Oysa biraz kodlardan başlarını kaldırsalar çözümü çok daha rahat göreceklerdir. Yapmaları gereken tek şey Microsoft’un gerek işletim sistemleri gerekse ofis programlarını kullanan insanların alışkanlıklarına hitap etmektir. Nasıl ki sol alt köşede tek bir “başlat” butonu var. Siz de öyle yapın kardeşim. Birden fazla masaüstünde keramet olsaydı Microsoft yapmaz mıydı? Ağ komşularıma sağ tuşla tıkladığımda açılan menünün aynısını Linux’ta göremiyorsam niye kullanayım ki? Kelime işlem programında Ctrl+U ile bir kelimenin altını çizebiliyorken bu alışkanlığımı OpenOffice’de de devam ettirebilmeliyim. Windows’ta Firefox’u update etmek istediğimde nasıl ki İnternet’ten indirip bir tıklamayla kurabiliyorsam kod yazmak zorunda kalmadan aynısını Linux ürünlerinde de yapabilmeliyim. Daha birçok şey sayabilirim ama bu kadarı şimdilik yeter sanırım. Kod yazmak istemeyen benim gibi son kullanıcılar böyle düşünüyor. Bilmem anlatabiliyor muyum sayın arifler?..

Ayrıca belirtmeliyim ki bu Linuxçular devlete de sızmış bulunmaktadırlar. Bunlar TÜBİTAK’tan bir araştırma projesi için ödenek ayarlamış ve Pardus adında bir işletim sistemi çıkarmışlardır. Bu Pardus devletin menfaatine midir yoksa değil midir kimse bilmemektedir. Ayrıca kaç kişi çalışmaktadır? Bütçeleri nedir? Ne kadar para harcanmıştır? Devlet bu paranın ne kadarını finanse etmiştir? Bu Pardus devletin nerelerinde kullanılmaktadır? Tüm bunların da araştırılmasında fayda vardır.

Diğer taraftan bunlar sivil toplum örgütleri kurarak da insanlarımızı zehirlemektedirler. Türkiye Linux Kullanıcıları Derneği bunların yasallaşma çabalarının bir uzantısıdır. Bunlar zaten tüm herşeylerini İnternet sitelerinde alenen ifşa etmektedirler. www.lkd.org.tr ve www.linux.org.tr sitelerini incelerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Sayın görevliler, bu Linuxçuları tanımanız çok kolaydır. Bunlar hayvan severdirler de!.. Oturan abuk suratlı bir Penguen resmi (ki bu sayfadaki gibi) nerede görürseniz anlayın ki bunlardandır. Penguen neden oturuyor diye düşünmeyin (bunlarda hep oturarak kod yazdıklarından olsa gerek) hemen gerekeni yapın. Bu arada Denizbank’ın dinamik penguenleriyle karıştırmayın.

Şimdi bir vatandaş olarak görevimi yapmanın huzuru içindeyim.

(Bu yazının bir kısmı PC Magazine dergisinin Ağustos 2006 sayısında yayınlanmıştır.)