MÜ-YAP ne iş yapar?

10 Kasım 2011 0 Yazar: Musa Savaş

Hemen söyleyelim. MÜ-YAP, üyelerinin çıkarlarını koruduğunu ileri sürerek site kapattıran bir meslek birliğidir. Toplumların yol gösterici ışığı olan sanatçıların oluşturduğu bu birliğin saçma sapan kararlar almasına üyelerinden hiç kimse nasıl sesini çıkartmaz? Anlamıyorum.

Sizler sanıyor musunuz ki insanlar internette dinlemek istedikleri müziğe erişemezse gidip o albümü satın alacak? Çok beklersiniz. Kendimden örnek vereyim. Ben çok fazla müzik dinleyen biri değilim. Fakat son bir yıl içinde şarkıları ile benim ruh dünyamı yakalayan Mustafa Ceceli’nin CD’lerinden kaç tane aldım hatırlamıyorum. Bunu hiç almadım şeklinde algılamayın. Çok aldım şeklinde anlayın. Çünkü hoşuma giden şeyleri kendime aldığım gibi alıp yakın dostlarıma da hediye ederim. Fakat aldığım CD’lerini bir kez bile müzik setine veya bilgisayarıma takmış değilim. Neden mi? Çünkü zamanımın çoğu ya hareket halinde ya da bilgisayar başında geçiyor. Dolayısı ile cep telefonuma ve bilgisayarıma da internetten indirerek yükledim şarkılarını. İstediğim zaman dinliyorum. Şimdi ben suç mu işliyorum?

Fizy ne yapmış? Fizy insanların sevdikleri şarkılara ve sanatçılara ulaşmalarını sağlamış. Bunu yaparken de üstüne düşen ödemeleri gerçekleştirmiş. Kısa sürede insanların sevgilisi olmuş. Çok hızlı büyümüş. Dünyanın en prestijli internet ödüllerinden Mashable Awards’da ödül kazanmış. 6 Ocak 2011 tarihinde bu ödülü almak için ABD’ye gidecek. Artık oradaki ödül töreninde kürsüye nasıl bir psikoloji ile çıkacaklarını varın siz tahmin edin.

Beyler (MÜ-YAP) kendinize gelin. Fizy konusunda haksızsınız. Neden mi? Şu sorulara dürüstçe cevap verin haklı olup olmadığınızı sizde anlayacaksınız.

-Fizy hizmete girdikten bir süre sonra sizlerin (MÜ-YAP’ın) çağrısıyla kendisine sunulan bir tarife üstünden lisans aldı mı almadı mı?
-Sitenin aslen bir arama motoru olduğunu siz de biliyorsunuz değil mi? Yani dinlettiği şarkıların hiçbirini barındırmıyor. Hepsini çeşitli (Grooveshark, Youtube, Soundcloud, Dailymotion vb.) gibi dış kaynaklardan aktarmıyor mu?
-Fizy, sanatçıya duyduğu saygıdan dolayı sizinle yaptığı anlaşmanın benzerini yurtdışı için Sony Music vb. kuruluşlarla da yapmış mı?
-Fizy, sözleşme yenileme zamanı geldiğinde sizlerle (MÜ-YAP) görüşmeye başlamadı mı?
-Siz (MÜ-YAP) bu yeni görüşmelerde lisans bedelini önceki anlaşmanın sekiz katına çıkarmadınız mı?
-Siz (MÜ-YAP) bu şekilde davranarak mecraların eşitliği kuralını bozmadınız mı?
-Fizy sizin yeni teklifinizi kabul etmedi mi?
-Fizy teklifinizi kabul ettiğini bildirmesine rağmen yeni şartlar masaya getirmediniz mi?
-Fizy’nin telefonlarına çıkmamazlık etmediniz mi?
-Bazı büyük grupların baskısı altında kalarak mı Fizy’yi kapattırdınız?
-Bu sitenin tamamen yerli bir proje ve bir Türk sitesi olduğunu bilmiyor musunuz?

Bu soruları daha da çoğaltabiliriz. Fakat gerek yok. Bunlara bile cevap verebilirlerse bazı şeyleri anlamaları için yeterli olacak. Her şeyi bir kenara bırakın basına yaptığı açıklamada 2000 civarında siteyi kapattırmakla övünen bir MÜ-YAP var karşımızda. Basına yaptığı ve internette de yayınladığı açıklamayı okuyanlar MÜ-YAP’ın doğruları söylemediğini düşünüyor. Bizler ülkemizin çıkarları adına MÜ-YAP’ı doğruları söylemeye davet ediyoruz.

Bu işler böyle olmamalı. Bu işte kaybeden maalesef “yalnız ve güzel ülkemiz” Türkiye olmuştur.

(Bu yazının bir kısmı 5 Ocak 2011 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)