Online yeraltı ekonomisi

9 Ağustos 2011 0 Yazar: Musa Savaş

Symantec firmasını bilgisayarla biraz ilgisi olan herkes duymuştur. Genelde onu Norton isimli antivirüs programıyla tanıyoruz. Symantec’in son raporlarından birisi online yer altı ekonomisi ile ilgili. Online yer altı ekonomisi nedir diye merak ettiyseniz okumaya devam edin.

Raporda, gün geçtikçe daha popüler ve global bir pazara dönüşen “online yeraltı ekonomisi” hakkında internet kullanıcılarına detaylı bilgi sunuluyor. Rapor, Symantec’in Güvenlik Teknolojileri ve Yanıt Organizasyonu tarafından, 1 Temmuz 2007 ile 30 Haziran 2008 tarihleri arasında online ekonomi sunucularından toplamış olduğu verilere dayanıyor.

Raporun hazırlandığı bu dönemde, online yeraltı ekonomisinde pazarlanan ürünlerin potansiyel değeri toplamda 276 milyon doları bulduğunu söyleyelim de durumun vahametini görün. İlk sırada kredi kartları yer alıyor. Kredi kartı bilgileri, yüzde 31’lik bir oranla yeraltı ekonomisinde en çok pazarlanan kalem. Bu bilgileri sağlayan hizmetler de online yeraltı ekonomisi içinde yine en çok pazarlanan birimi oluşturuyor.

Çalıntı kredi kartı numaraları, kart başına 10 cent ile 25 dolar arasında değişiklik gösteren oldukça fahiş fiyatlara alıcısına ulaşıyor. Raporlama süresince yeraltı ekonomisinde pazarlanan çalıntı kredi kartlarının ortalama limiti ise Symantec’in bulgularına göre 4 bin dolardan fazla. Yeraltı ekonomisinde pazarlanan kredi kartlarının toplam değeri ise, yine Symantec’in bulgularına göre 5.3 milyar doları buluyor.

Online yeraltı ekonomisinde kredi kartı bilgilerinden sonra en çok pazarlanan bir diğer kategori ise yüzde 20’lik bir oranla finansal hesaplardan oluşuyor. Çalıntı banka hesap bilgileri, 10 dolar ile bin dolar arasında değişiklik gösteren fiyatlarla alıcısına ulaşıyor. Online yeraltı ekonomisinde pazarlanan çalıntı banka hesaplarının bakiyesi ise ortalama 40 bin dolar civarında seyrediyor.

Online yeraltı ekonomisinde pazarlanan banka hesaplarının ortalama bakiyesi ve çalıntı banka hesap bilgilerinin online pazardaki satış fiyatı bir arada hesaba katıldığında, raporlama süresi boyunca yeraltı ekonomisinde pazarlanan banka hesaplarının toplam değeri ise 1.7 milyar doları buluyor.

Raporlama süresince Symantec, online yer altı ekonomisinde 69 bin 130 adet birbirinden farklı ve aktif pazarlamacı ve yeraltı forumlarına postalanan toplam 44 milyon 321 bin 095 adet mesaj tespit etti. En aktif 10 pazarlamacı tarafından online yeraltı ekonomisinde pazarlanan ürünlerin toplam değeri, kredi kartları için 16.3 milyar dolar, banka hesapları için ise 2 milyar dolar olarak kaydedildi. Raporlama süresince, en aktif tek bir pazarlamacı tarafından online yeraltı ekonomisinde pazarlanan ürünlerin toplam değeri ise Symantec tarafından 6.4 milyar dolar olarak belirlendi.

Bunlar oluyor diye kredi kartı veya banka hesabı kullanmayacak mıyız? Tabii ki kullanacağız. Neticede güvenlik birimleri de boş durmuyor.

(Bu yazının bir kısmı 30 Kasım 2008 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)