Şimdi ödüllü olduk…

30 Ağustos 2010 0 Yazar: Musa Savaş

Bilişim alanında ülkemizin en büyük sivil toplum örgütü olan Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Bilişim Yazarı kategorisinde bana ödül verdi. Gerçi İstanbul’daki yoğun iş programım yüzünden Ankara’ya gidip ödülü almak kısmet olmadı. Fakat yüzyılımızın gözde sektörü Lojistik imdadımıza yetişti.

Önce size dernek hakkında kısa bir bilgi vereyim. Kısa adıyla TBD 1971 yılında kurulmuş ve 1994’ten beri Kamu Yararına Çalışan Dernekler arasında. Merkezi Ankara’da olan derneğin İstanbul, Bursa ve Eskişehir’de şubeleri bulunuyor. Üye sayısı ise bir çok sivil toplum örgütünü kıskandıracak seviyede. Toplam 8000 üyeye sahip. Dernek yöneticileri bu sayıyı 10.000’lere taşımak için yoğun bir çalışma içindeler. Dernekle ilgili tüm detayları görmek isterseniz www.tbd.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu ödülün benim için üç ayrı anlamı var. Birincisi kendi adıma çok mutlu oldum. Çünkü 16 yıldır çalıştığım Bilişim Medyası alanında böyle bir ödülü hem de Bilişim sektörünün nabzını gayet iyi tutan bir sivil toplum örgütünden alıyorum. Yani bir bakıma karşılık beklemeden, sadece sevdiğim bir alan olduğu için girdiğim bir sektörde çalışmalarımın karşılığını manevi olarak görmüş olmanın verdiği mutluluğu yaşıyorum.

İkinci olarak, bu ödülü PC Magazine gibi bir yayında yazdıklarımla almak. Meraklılarının bildiği gibi PC Magazine daha önce 10 yıl kadar ülkemizde yayınlanmıştı. Son 4 yıldır ise yayınlanmıyordu. Merkez Dergi Grubu olarak Haziran ayından itibaren PC Magazine’i tekrardan yayınlıyoruz. Yani henüz çiçeği burnunda bir yayın olan PC Magazine’de çalışan bir yazar olarak bu ödülü almak ise doğru yayında olduğumu göstermesi açısından da beni ayrıca mutlu ediyor.

Üçüncü ve son olarak ise Türkiye’nin en iyi Bilişim dergiciler ile çalıştığımı görmenin verdiği mutluluk. Merkez Dergi bünyesinde kurduğumuz Bilişim Grubunda birlikte çalıştığım her bir arkadaşımın bu ödülü almamda büyük payı var. Çünkü hepsi kendi alanında Türkiye’nin en iyileri ve kendileri ile çalışmaktan büyük keyif alıyorum.

Madem bu ayki konumuza ödülle başladık biraz yaramazlık yapalım bu ay. Size biraz kendimizden söz edelim. Ekibimizde kimler olduğunu sizler gayet iyi biliyorsunuz. Her biri kendi alanında Türkiye’nin en iyilerinden. Nitekim bu kalitenin dergiye yansıması kaçınılmazdı. Dolayısıyla PC Magazine çıktığı günden bu yana her ay içerdiği konularla Bilişim sektörünü ciddi olarak silkeledi. Özellikle şu an elinizde tuttuğunuz bu sayının kapak konusu dizüstü dünyasında bir devrim olduğunu anlatıyor. Şu an bu yazıyı yazdığım tarihlerde diğer dergilerin kapak konularını bilmiyorum. Fakat eminim ki bizim bu ay yaptığımız bu kapak konusunu rakiplerimiz ancak sonraki aylarda yapabileceklerdir. Bu farkımız gücümüzden kaynaklanıyor. Gücümüz ise tabii ki dünyanın en büyük bilişim medya şirketi Ziff-Davis ve Türkiyenin en büyük iki medya şirketinden biri olan Ciner Grubundan geliyor.

Satışlarımız istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Bizle birlikte altı dergi olan kulvarımızda üçüncü sıradayız. Tabii ki şimdilik. Hedefimiz bu uzun koşuda önce ikinciliği ele almak sonra ise tabii ki birinci olmak ve hep orada kalmak. İddialıyız, çünkü biz Merkez Dergiyiz.

Çıktığımız günden itibaren siz okurlarımızdan yazdığımız her şey ile ilgili bir çok eleştiri aldık. Bu eleştirilerin övgü dolu olanları tabii ki daha çok hoşumuza gitti ama biz olumsuz eleştirileri ise daha bir dikkate aldık. Arkadaşlarımla hep daha iyisini aradık. İçeriğin daha iyisini. Sayfa yapısının daha iyisini. Kapağın daha iyisini. Daha iyinin tabii ki sonu yok. Fakat biz her ay daha iyisini yapmak için buradayız…

(Bu yazının bir kısmı PC Magazine dergisinin Aralık 2006 sayısında yayınlanmıştır.)