Şirketinizin 51 milyar doları olsa ne yapardınız?

31 Ekim 2011 0 Yazar: Musa Savaş

Yanlış okumadınız. Basit bir soru. Fakat cevabı hiç kolay değil. Eminim bir çok şey aklınızdan hızla geçmiştir. Diğer taraftan böyle bir şeyin olamayacağını düşünerek şöyle bir silkinmişsinizdir. Çünkü Birkaç milyar dolar makul ve elde edilebilir bir para iken 51 milyar dolar size hayali geldi değil mi?Hayal değil. 51 milyar dolarlık nakite sahip bir şirket var. Nakit olmayan rezervleri ise saymıyorum bile. İsmi de Apple. Hani şu herkesin kullanmak için deli olduğu iPhone telefonların sahibi olan firma. Tabii ki tek ürünü iPhone değil. Bilgisayarlarla haşır neşir olan herkes bir şekilde Macintosh ile de temas etmiştir. Apple’ın anlamı bildiğiniz gibi elma. Öğrendiğime göre Macintosh’da bir elma türüymüş. Fakat konumuz tabii ki bunlar değil.

Konumuz, Apple’ın 2010 mali yılı 4. çeyreği raporlarının açıklandığı toplantı ile ilgili. Toplantıda hazır bulunan Apple CEO’su Steve Jobs’a şirketin 51 milyar dolarlık nakiti ve rezervleri ile ilgili planlarının ne olduğu soruldu.

Soruyu “Yararlanmak için benzersiz bir konumda olacağımız bir ya da birden fazla stratejik fırsatın geleceğine kuvvetle inanıyoruz” diyerek cevaplayan Jobs, “Nakit paranın cepteki bir delik nedeniyle yok olmasına ya da aptal satın almalar yapılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Apple’ın rakamlarına bir bakalım. Apple’ın 4. çeyrek net karı yüzde 70 arttı. Karın artmasında, iPhone satışlarının etkisi oldu.

Geçen yıl dördüncü çeyrekte 2,5 milyar dolar (hisse başına 2,77 dolar) olan şirketin karı, bu yıl söz konusu çeyrekte 4,3 milyar dolara (hisse başına 4,64 dolar) çıktı. Gelirler ise söz konusu dönemde 12,2 milyar dolardan yüzde 67 artışla 20,3 milyar dolara yükseldi.

Tüm mali yıl genelinde de Apple’ın net karı yüzde 70 artarak 8,2 milyar dolardan (hisse başına 9,08 dolar) 14 milyar dolara (hisse başına 15,15 dolar) yükseldi. Gelirler de söz konusu dönemde yüzde 52 artarak 42,9 milyar dolardan 65,2 milyar dolara çıktı.

Apple, Temmuz ile Eylül ayları arasında 4,2 milyon adet yeni tablet stili bilgisayar, 14,1 milyon adet iPhone sattı. Devasa rakamlar değil mi? Bu kadar parası olan bir teknoloji şirketine sahip olsaydınız yani Steve Jobs’ın yerinde siz olsaydınız ne yapardınız?

Apple’ın ne yapacağı ise Steve Jobs’ın soruya verdiği cevapta gizli. Jobs’un bu açıklamaları çeşitli spekülasyonlara yol açtı. Fakat Jobs’un, sosyal ağ sitesi Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ile geçtiğimiz günlerde yaptığı görüşme dikkate alındığında Apple’ın nasıl bir yön çizeceği belli oluyor. Şöyle bir düşünün; Apple ile Facebook’un işbirliği yaptığını. Hadi daha ileri gidelim. Apple, Facebook’u satın alırsa ne olur? Bu sorunun cevabını düşünürken Facebook’un Skype ile yapmak üzere olduğu işbirliğini de dikkate almanızı öneririm.

Kullanıcılarını nerede ise yok parasına birbiri ile görüştüren Skype nereden çıktı demeyin. Facebook ile Skype bir süre önce işbirliği yaptı. Bu işbirliğine göre Skype yazılımının görsel ara birimi içine bir sekme konacak ve bunun adı Facebook olacak. Yani Facebook kullanıcıları oradaki arkadaşları ile bir duyuma göre Skype üzerinden ücretsiz telefon görüşmeleri yapacak.

Şimdi Apple’ın yerine kendinizi koyun. Güçlü bir donanım üreticisisiniz. Üstelik kendi donanımınızı kendi yazılımınız ile destekliyorsunuz. Sosyal ağların en güçlü oyuncusunu bünyenize kattığınız zaman bugüne kadar olmadığınız bir alana doğrudan lider girmiş olacaksınız.  Skype tarafını hiç saymıyorum bile. Tüm bunların gerçekleşme ihtimali oldukça yüksek. Gerçekleştiğinde bilişim sektörünün taşları yeni yerlerine oturmuş olacak.

(Bu yazının bir kısmı 31 Ekim 2010 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)