Sokaktaki Türk Telekom ve gizli kulaklar…

22 Aralık 2014 0 Yazar: Musa Savaş

Türkiye’nin en büyük sabit telefon ve internet alt yapı sağlayıcısı gözbebeğimiz tabii ki Türk Telekom. Fakat nedense beni hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor.

Bildiğiniz gibi yüksek hızlı internet talebi son yıllarda Türk Telekom’da fiber kablo alt yapı yatırımlarını hızlandırmıştı. Gerçi bu son yıla ait bize ulaşan fiber kablo yatırım rakamları eğer doğruysa benim için tam bir hayal kırıklığı. O rakamlardan emin olduktan sonra ilerleyen zamanda sizlerle paylaşacağım.

Değinmek istediğim konu sokaklardaki Türk Telekom kabinleri. Bu kabinlerden (nam-ı diğer kutu) 😉 sokaklarda 52.000 adet kadar var. Her yıl bu adet 10.000 civarında artıyor. Bu durum her yönden büyük ve işletmesi zor bir operasyon. Bunu kabul ediyorum. Fakat…

Bu operasyonun zorluğu şimdi yazacaklarım için bir mazeret olamaz, olmamalı.

Hatırlıyorum, eskiden kapısında silahlı nöbetçilerle korunan santral binalarında hizmet verilirdi. Şimdi ise bırakın silahlı nöbetçiyi, nöbetçi görürseniz ne âlâ… Türk Telekom tarafından sokağa konan yukarıda bahsettiğim bu kabinlerin her birinden birkaç binden fazla abone hizmet alıyor. İşin komik tarafı ise tüm bu kabinler tek bir cins anahtarla açılıyor ve bu anahtarlar taşeron personelin elinde. Üstelik bu durumun kontrolsüz olduğunu göz önüne aldığınızda “Bizi bekleyen gizli kulaklara gün doğmuyor mu?” diye sormadan edemiyor insan. Çünkü sokaktaki bir kabinin içine sizi dinleyen minik bir kara kutu (!?) konulması çok kolay ve mümkün.

İşin içimi acıtan diğer tarafı ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK). BTK’nın tüm altyapı sağlayıcalara güvenlik önlemlerinin alınması hususunda uyarı ve genelgeleri var. Fakat Türk Telekom’un bu rahatlığı ister istemez BTK’nın kendi genelgelerini denetlemediği ve yeterince yaptırım uygulamadığı fikrinin bende doğmasına yol açıyor.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim. Dinlemelerin hala gündemden düşmediği içinde bulunduğumuz süreçte bu konu sadece Türk Telekom’un değil BTK ve TİB’in de (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) başını ağrıtacak gibi görünüyor.