Türk Telekom hakkında @UDHB @btkbasin @Turk_Telekom @VodafoneTR @Turkcell

Yaklaşık son 10 gündür bazı meslektaşlarımız Türk Telekom’un borçlarından bahsetmekteler. Arkadaşlar, sizlere neyin haber olacağını ben öğretecek değilim. Haddim değil. Fakat dikkatimi çeken noktaları ve bazı tecrübelerimi sizlerle paylaşma gereği duyuyorum. Umarım sizlerin de dikkatini çeker.

İlk olarak dikkatimi çeken şey bu haberlerin zamanlaması. Yazdığınız konular kulislerde hep konuşulurken ne oldu da birden sayfalar da yer bulmaya başladı? Daha yeni yönetim tam olarak atanmamışken bu tür haberlerin yapılmasında ki amaç yeni yöneticilere ayar vermek amaçlı mı, yoksa eski yönetimi beceriksiz ilan etme çabası mı? Yoksa sadece reyting yapmak mı? İnanın bana sizleri okurken anlamakta zorlanıyorum.

İkinci olarak; diyelim ki yazdıklarınız doğru. Peki sizin bunları yazarken kullandığınız üslup ne kadar doğru? Arkadaşlar, kendinize gelin. Türk Telekom bu ülkenin en değerli markalarından birisi. 30 bin çalışanıyla 100 bin kişilik bir aile. Üstelik 80 milyon insanımızın her birine hizmetleriyle bir şekilde dokunuyor. Lütfen üslubunuza dikkat edin. Haberi okutan başlıktır ama o attığınız başlıklar içerikle örtüşmüyorsa okurlar tarafından adisyonunuza yazılıyor. Gün gelir okurlarınız faturayı önünüze koyar.

Üçüncü olarak; İstanbul gazetecisi olsam da Ankara’yı içinde yaşıyormuşcasına 😉 bilen birisiyim. İstanbul’un “Bizans Oyunlarını” Ankara’nın “Ali Cengiz Oyunlarını” görebilecek kadar tecrübeli olduğumu düşünüyorum. Şimdi size soruyorum. Devletimizin Türk Telekom’u özelleştirirken ileride yaşanabilecek muhtemel olumsuzlukları hesaba hiç katmadığını mı düşünüyorsunuz? Arkadaşlar, her devletin temel karakteristiği her vatandaşı ve her kurumu (özel, kamu farketmez) ile ilgili adisyonu eksiksiz tutmasıdır. Zamanı geldiğinde faturayı kesme konusunda da tereddüt etmez. Bunları, sizleri korkutmak için söylemiyorum. Korkmayacağınızı biliyorum. Fakat bildiğim bir şey daha var ki; hiç bir insan hele de hiç bir gazeteci fatura ödemeyi sevmez. 😉 Yoksa yanılıyor muyum?

Dördüncü olarak; dün (26 Ekim 2016) Türk Telekom’un PR ajansı Desibel tarafından hepimize gönderilen aşağıdaki basın bültenini kaçınız yayınladı veya bir şekilde kullandı? Lütfen söyleyin bana, taşı ilk atan günahsız(?) hangimiziz?

“Değerli basın mensubu,

Son günlerde bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan; “Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin borçlarını vaktinde ödeyememesi” konulu haberlerin gerçeği yansıtmaması nedeniyle basın açıklaması yapılması gereği doğmuştur.

Türk Telekom olarak LTE ve fiber altyapı yatırımlarımızı artan bir hızla sürdürürken, finansal ve operasyonel olarak başarılı sonuçlar almaya devam etmekteyiz. 2016 yılı üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarımızda açıkladığımız üzere, şirketimiz gelirlerini yıllık bazda %11,4 artırarak 4,1 milyar TL’ye yükseltmiş ve FAVÖK rakamını da bir önceki yılın aynı dönemine göre %14,5 artışla 1,5 milyar TL’ye taşıyarak rekor seviyede çeyreksel FAVÖK kaydetmiştir.

Şirketimizin sağlam finansal performansı sonucunda oluşan güçlü nakit akışı, yatırım yapılabilir kredi notu ve global telekom sektörü ortalamalarının altında seyreden net borç/FAVÖK oranı, borçluluk seviyesi açısından paydaşlarına karşı olan yükümlülüklerini yerine getirme konusunda şirketimizin güçlü bir konumda olduğunu göstermektedir.

Bu kapsamda, bazı medya yayınlarında yer alan Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin borçlarını vaktinde ödeyememesi konulu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Borç yükümlülüklerinin vaktinde ödenmemesi ile ilgili çıkan söz konusu haberlere dayanak oluşturulan gelişmeler, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile ilgili bir durum değil, 13 Ekim 2016 tarihinde de açıkladığımız üzere hissedarlarımızdan Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) ile ilgilidir.

Daha önce, yukarıda belirtilen tarihte açıkladığımız üzere OTAŞ ile ilgili gelişmelerin şirketimizin günlük faaliyetleri, taahhütleri veya yükümlülüklerine bir etkisi beklenmemektedir. Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve iştiraklerinin finansman anlaşmalarında hissedarlarının borçlarını vaktinde ödeyememelerinden doğabilecek mütekabil temerrüt (cross-default) hükmü bulunmamaktadır. OTAŞ’ın şirketimizin hiçbir finansman sözleşmesinde garantörlüğü bulunmamaktadır. Şirketimizin OTAŞ lehine verilmiş herhangi bir teminatı bulunmamaktadır.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla,

Türk Telekom”

Son olarak; Türk Telekom özelinde yazsamda ülkemizin tüm markaları için düşünün ve bu yazdıklarımın önünde arkasında bir şey aramayın. Ülkemizin bu en değerli markasını tabii ki hepimiz takip edeceğiz ve haber yapacağız. Eleştireceğiz. Fakat kırmadan, dökmeden. Yoksa, ne şiir olsak yazılırız, ne acı olsak çekiliriz. 🙁

Not-1: Bu yazı, sitemizdeki 1000. yazı. Bugün itibariyle sizlerle birlikte yazdığımız 629 yorum var. (Lütfen yorum yazmaya devam edin.) 1000. yazıyı çok farklı düşünmüştüm. Şöyle gazetecilik egosunu tatmin eden tarzda. 😉 Fakat kısmet Türk Telekom’a imiş. 🙂 Neyse, ay sonunda yazarım artık o yazıyı.

Not-2: Yazılarıma ara vermiş değilim. 🙂 Kimse beni susturmaya falan da çalışmıyor. 🙂 İçiniz rahat olsun. Nefes aldığım sürece buradayım. 🙂 Eğer yazmayı bırakmaya karar verirsem de burada sizlerle paylaşırım. 🙂 Türk Telekom’daki atamalarla ilgili bu hafta herhangi bir hareket beklemiyorum. Fakat her ihtimale karşı takibe devam ediyorum. Sizlerden ricam burada yorumlarınıza ve sorularınıza devam edin. Fakat kırmadan, dökmeden, hakaret etmeden olsun. Biliyorsanız eğer, birbirinizin sorularına cevap verin. Her şeyi benden beklemeyin canım. 😉

“Türk Telekom hakkında @UDHB @btkbasin @Turk_Telekom @VodafoneTR @Turkcell” üzerine 15 yorum

 1. Pişmiş aşa su katıldı.Herşey belli iken kartlar yeniden karıldı.Oyun tekrar kuruluyor.Ok yaydan çıktı bir kere.Kim kazanacak göreceğiz.

 2. Musa Bey öncelikle olaylara bakis, analiz ve yansitmada kendinize has çizginizi korudugunuz için Tebrikler.
  Gelismeleri en yakindan takip eden biri olarak sayin Paul Doany’nin 1 aydan fazla bir sürede öyle ya da böyle birtakim nedenlerden dolayi halen tepe organizasyonu netlestirememesini bir nevi Basarisizlik olarak degerlendirip degerlendirmediginizi merak ediyorum? Karizmatik, sektörü ve sirket dinamiklerini bilen tartismasiz böylesine deneyimli birinin, arka planda her ne yasaniyorsa yasansin herkesin sonuç bekledigi yönetim kurulundan sonuçsuzlukla çikip üstünden 10 gün geçmesime ragmen halen çözüme gidememesi hem yönetim kurulu, hem yatirimcilar, hem de bizler karsisinda pozitif bir durum olmasa gerek. Umalim ki bir an evvel sn Paul Doany konuyu bitirsin ve 10 gün önce org. netlesmeden? yönetim kurulunda onaylattigi 2017 sirket bütçesini uygulayacak olan tepe ekip ise koyulsun.

 3. 4 kasımda yapılacak olan yönetim kurulundan önce oganizasyonda değişiklik olmaz diye düşünüyorum. ancak sonrasında yaprak dökümü başlar.

 4. Türk Telekom’da her gün onlarca kişi sessiz sedasız işten çıkarılıyor. Sadece geçen hafta 100’den fazla çalışan işten çıkarılmıştır. Gerekçe aynı: “bakanlıktan gelen liste”
  İlgisi olan olmayan sepete dolduruluyor.
  Bu ailelere ateş düşüyor ama onlar dışında herkes habersiz ve sessiz. Atılan kişiler suçlarının ne olduğunu öğrenemiyor. Bir suç var ise bırakın yargı gereğini yapsın. Fakat sadece, geçmişte herkesin kol kola olduğu bir bankada hesabı varmış, bir gazeteye aboneymiş, çocuğunu bir özel okula göndermiş gibi saçma gerekçelerle insanların ekmeğiyle oynanıyor.
  Gerçekten suç olan eylemler kanunlarda var. Türk Telekom’da da bu suçları işleyenler olmuş, yargılanıyorlar. Fakat bu keyfi işten çıkarmalar, zorla istifa ettirmeler insan hakkına, kul hakkına tecavüz. Şu anda TT’dan gönderilen bir kişinin BT piyasasında iş bulma ihtimali sıfır. Bunu bile bile acımadan basıyorlar tekmeyi. Ne diyelim hak yerini bulur inşallah.

 5. Henüz ne Yönetim Kurulu toplanti tarihi, ne de bu toplantinin ön kosulu olan Organizasyon netlesmedi diye biliyoruz. 4 Kasim tarihi net midir? Bence degil Musa Bey’in de dile getirdigi 2 hafta önceki toplantida sayin Doany’den aksiyon almasi istenen noktalarda ilerleme saglandi mi ki?

 6. Ne 4 kasımda ne de bu ay bir yönetim kurulu toplantısı planlanmıyor.Kimse boşa beklentiye girmesin.En erken toplantı 9 Aralık’ta.

 7. 1- YK 4 kasımda değil büyük ihtimal bir sonraki hafta

  2- Telekomdan su anda cikarilanlar bosa eyyam yapmasinlar; liste bakanliga istihbarattan geliyor. Istihbarat kriterleri de net… By Lock, Bank Asya vs vs…

 8. Musa Bey;
  Yeni yazı için çok beklermiyiz.?
  Raconu kesip gittiniz.Ses çıkmıyor hala 🙂

 9. Musa Savaş’a;
  Abi buraya yazdıklarını okuyorum da tahminlerin isabet kaydetmiyor malesef.1000 tane yazı yazdığını söylemişsin.Tahminlerin ya da istihbaratın hiç tuttu mu ? Merak ediyorum doğrusu.

 10. MUsa bey, Yeni bir yazı yazacak mısınız?yazacaksanız zamanı belirtir misiniz?
  Ayrıca artık net birşeyler söylersiniz sanırım

 11. Bir zamanlar okuyucularına kahve ısmarlayan Musa Bey,artık cevap yazmaya bile tenezzül etmez oldu.Üzüyorsun bizi Musa Bey…..

 12. Evet bencede geçtiğimiz hafta satış kanalında değişimler belli oldu ama Musa beyden gerçekden ses yok. Burda bencede merak gidermek yerine konu tartışmak daha uygun. Böyle bir ortam havası var. Saygılar sunarım.

 13. Mete Bey Merhaba;
  Geçtiğimiz hafta satış kanalında gerçekleşen değişimlerle ilgili bilgilendirme yapabilirmisiniz ?

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: