Türk Telekom’da ertelenen Olağan Genel Kurul bugün yapılıyor @UDHB @btkbasin @TurkTelekom

Türk Telekom’un 24 Mayıs 2017 tarihinde yapılacağı duyurulan Olağan Genel Kurulu bugüne (21 Haziran 2017) ertelenmişti. Şimdi tüm gözler doğal olarak bu toplantıya yöneldi. Neden mi? Çünkü Türk Telekom 80 milyonun tamamına bir şekilde dokunuyor.

Fakat sektörün ilgisinin altında ise başka sebepler var. Kulislerde Türk Telekom ile ilgili konuşulan iki konudan birisi Paul Doany’nin durumu, diğeri de Türk Telekom’un hissedarı Oger’in uluslararası piyasalardaki kredi borçlarının Türk Telekom’u nasıl etkileyeceği. Bu iki konuyla ilgili herkes olumlu veya olumsuz bir şeyler söylüyor. Fakat tüm bu söylemlerde Türk Telekom’dan sıradan bir şirketmiş gibi söz ediliyor. Oysa gerçek olan şudur: Türk Telekom yerli ve bize ait bir şirkettir. Bu şirket ile ilgili bir şeylerden bahsederken pozitif ayrımcılık yapmalı ve nasıl daha iyi oluru düşünüp konuşmalıyız. Bu bağlamda şimdi kendi düşüncelerimi yazacağım.

Paul Doany’nin durumu ile ilgili düşüncem şudur: Paul Doany ve yönetici ekibi göreve geleli daha bir yıl olmadı. Bence mevcut yönetime (yani Genel Müdür ve Yardımcılarına) fırsat verilmeli. Çünkü mevcut yönetim geçmişten gelen yapısal problemleri daha yeni yeni sonuçlandırıyor. Henüz bitirebilmiş değiller ama sona yaklaştılar. Bitirmeleri ve sonuçlarını görmeleri için fırsat tanınmalı. Hatta mevcut yönetime olan güvenin tam olduğunu gösterecek bir hamle yapılır mı? Örneğin, Paul Doany Yönetim Kuruluna alınır mı? Yani hem Yönetim Kurulu üyesi hem de Genel Müdür olabilir mi?

İkinci konu olan, Oger’in uluslarası kredi borçları konusunda ise net bir karar alınabilir ve bu borçların Türk Telekom’u bağlayıp, bağlamadığı veya ne kadar bağladığı kamuoyu ile anlaşılır bir dilde paylaşılabilinir.

Şimdi gelelim kafanızdaki soruya: Paul Doany Yönetim Kuruluna alınırsa, Yönetim Kurulundan kim çıkabilir? Cevabımızı hemen verelim. Mevcut Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Eren’in TRT Genel Müdürü olarak atanmasına kimsenin itirazı olmayacağını düşünüyorum. İbrahim Eren TRT Genel Müdürlüğüne aday olarak belirlenen üç kişiden biri. Üstelik TRT’deki mevcut konumu da düşünüldüğünde en güçlü aday.

Sonuç olarak diyeceğim şudur. Tüm bu yazdıklarım, ne kimseye mesaj vermek, ne de başka bir amaç için yazılmamıştır. Yıllardır Türk Telekom’u takip eden biri olarak benim düşüncelerimdir. Genel Kurul’da her ne karar alınırsa alınsın, Türk Telekom’un ve ülkemizin yararına olacağına inanıyorum.

“Türk Telekom’da ertelenen Olağan Genel Kurul bugün yapılıyor @UDHB @btkbasin @TurkTelekom” üzerine 4 yorum

  1. Turk telekom bizim yerli göz bebeğimiz idi. Ama birtakim dış kaynak şirketlerinin tarlası olmuş. Yeni yönetimin gercekten olumlu isleride var olumsuz işleri de var. Ama bir tüketici olarak bize hiç deger vermiyor. Kendi haline terkediyor. Bizim sokak yalovanin merkezinde 3 tane yeni bina var hiçbirine internet aktyapsi icin kutu koymuyor. Tam 6 ay oldu tik yok. Neyleyeyim bu telekomu.

  2. Musa Bey toplanti sonucu duyum var mi. Kurumdaki FETO culer mi konusulmus yada FETO culerin isten attigi kisilere iadei itibar yapilacakmis

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: