Türk Telekom’da finaller başlıyor @UDHB @btkbasin @Turk_Telekom @VodafoneTR @Turkcell

Başlık ilk okunduğunda ilgisiz gibi görünse de ve ben yazarken her ne kadar öğrencilik yıllarım aklıma geldiyse de okuduğunuzda sınavlarla ilgisi olmadığını, kelimeleri gerçek anlamında kullandığımı göreceksiniz.

Türk Telekom’da haftalardır beklenen üst düzeydeki değişiklikler nihayet bu haftadan itibaren başlıyor. Yarın (8 Kasım 2016) yapılacak olan Yönetim Kurulu toplantısından sonra önceki Yönetim Kurulunda hazırlanan yeniden yapılanma ile ilgili tüm süreçler hızlıca hayata geçirilecek.

“Nedir bunlar?” sorusunun cevabını şöyle vereyim. Daha önce yazıdğımız, Genel Müdür Yardımcısı sayısının 18’den sekize ineceğine dair bilgiyi, dokuz olacak şeklinde güncelleyelim. Bunun sebebi, son Yönetim Kurulu toplantısında gündeme gelen Ü.Ö’nün de Genel Müdür Yardımcılığına atanmasının istenmesi şeklinde açıklayabiliriz. Bu durum o zamana kadarki tüm mevcut yeniden yapılanmanın yeni baştan yapılmasına sebep oldu. Dolayısıyla da araya bu kadar zaman girdi. Neden bir suskunluk dönemi olduğunun cevabını da böylece vermiş oluyoruz.

Yönetim Kurulu toplantısından sonra uygulanmaya başlanacak yeniden yapılanma bazı çalışanları doğal olarak üzecek. Örneğin, yılbaşında sözleşme süresi dolacak olan bazı çalışanlarla sözleşme yenilenmeyecek. Dolayısıyla da ihbarlar bu haftadan itibaren gönderilmeye başlanacak. Diğer yandan toplam çalışan sayısında çok ciddi bir azalma olacak. Bize gelen bilgilere göre tüm grupta yapılacak tenkisât yüzde 30’u bulabilecek. Gerçi son üç haftadır grup bünyesinde işten çıkarmalar yaşanıyordu. Fakat bunların geneli (istisnalar tabii ki var) FETÖ terör örgütü ile ilişkisi olduğu, güvenlikle ilgili kamu kurumlarından Türk Telekom’a bildirilen çalışanlardan oluşuyordu.

Sonuç olarak; Türk Telekom’un ülkemizin en değerli markalarından biri olduğunu unutmayalım. Şu anki durumu çok iyi olmasa da genel gidişata bakıldığında, kurumun geleceğinin daha iyi olması adına bazı kararlar şimdiden alınmalı. Yönetimin yaptığı da budur. Yani hangi yönetim göreve gelse benzer kararlar almak zorunda olacaktı. Sizlere akıl vermek haddim değil. Fakat, bence olacakların önünde arkasında başka bir şey aramayın.

Not – 1: Neden bu yazıyı bugüne bıraktığımı sanırım anladınız. İç açıcı konulara değinmiyorum. Bari hafta sonu çalışanların tadı kaçmasın istedim. Yazıyı bugüne bırakmakla umarım yanlış yapmamışımdır.

Not – 2: Yazımız bugün erken saatlerde hazırdı. Fakat bu saate gecikmesinin sebebi ise sabah erken saatte aldığım ve hâlâ doğrulatamadığım bir bilgi. Sanıyorum akşama doğru doğrulatırım. O bilgi de yarınki Yönetim Kurulu toplantısının, bazı üyelerin yurt dışında olması sebebiyle 18 Kasım 2016 tarihine ertelendiği şeklinde. Dediğim gibi henüz doğrulanmış bir bilgi değil.

“Türk Telekom’da finaller başlıyor @UDHB @btkbasin @Turk_Telekom @VodafoneTR @Turkcell” üzerine 32 yorum

 1. Musa Bey yazi için Tesekkurler. Yönetim Kurulu Toplantisi 18 Kasim’da yapilacak, 8 Kasim degil. Son 11 gün diyebiliriz.

 2. Yüzde 30 bu kadar büyük bir şirket için olağanüstü bir rakam 9.000 çalışana denk geliyor.rakam abartı gibi geldi bana

 3. Musa Bey;
  Siz ne yazacağınızı bilen çok değerli bir yazarsınız.Elbette ne yazacağınızı bizden öğrenecek değilsiniz.Haddimizde olmaz.Fakat şirketin hisseleri borsada işlem görmektedir.30 000 kişik şirketten 9000 kişinin çıkarılmasının şirketin borsadaki değerinde yaratacağı tahribatı sizin değerli taktirlerinize bırakıyorum.Şirketin erimesini kim göze alabilir.

 4. Ali’ye cevap: Bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim Ali bey. Bana gelen bilgilerde 18 Kasım 2016 diyor.

 5. Murat’a cevap: Bana söylenen yüzde 30’a kadar çıkabileceği, kesinlikle yüzde 30 olacak denilmedi.

 6. Yüzde 30 sanırım merkez operasyonlarını veya yönetim kademesini kapsıyor zira tüm 30000 çalışanın içinde hepsi sözleşmeli değil. Ve Telekom’un kasasında bu kadar para yok izinlerin bile ödenmesi çok büyük tutar.

 7. Aleylim’e cevap: Öncelikle belirtmek isterimki 10 yıldır Borsa İstanbul ile hiç ilgilenmemiş birisiyim. Hâlâ da ilgilenmiyorum. Fakat bir iktisatçı olarak baktığımda telaffuz ettiğimiz rakamlar Borsa İstanbul’da anlık alım satım yapanların değerlendirecekleri bir argüman gibi duruyor. Borsa ile ilgilenenler daha iyi bilirler fakat ben Türk Telekom’u borsada derinliği de olan bir hisse diye biliyorum. (Yanlış biliyorsam, bilenler lütfen doğrusunu yazsın.) Dolayısıyla anlık etkilense de orta ve uzun vadede daha da iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü alınan kararlar ve tedbirler zaten iyi olan Türk Telekom’un önümüzdeki yıllarda sıkıntıya girmemesi ve daha da iyi olması için alınıyor. Yatırımcılar bunların da hesabını mutlaka yapacaktır diye düşünüyorum.

 8. Kara’ya cevap: Bilgi için teşekkür ederim. Benim atladığım bir detay. Araştıracağım.

 9. Telekomda yonetim degisikliginden ziyade yonetim kurulu degisikligi ihtiyac..

 10. Personelin % kaçı gider bilemeyeceğim.Ama İstanbul 1satıştan gidecek 6 satış yöneticisini isim isim biliyorum.Fakat bunu yazmak için henüz erken.Cuma gününü bekleyin.İfşaatlarım gelecek…..19 kişiden 6 kişi….Hangi 19 kişi derseniz bu 19 kişiden 6 sı.

  A.A, B.A, B.A, B.Ş, C.K, D.E.T, E.Y, F.A, F.F, K.A, M.G.Y, M.Ö ,M.S.O, M.Y ,Ö.T, R.T.Y, S.B,S.K, Y.N

 11. Daha önce işe alınan ön lisans ve açıköğretim mezunlarının işsiz kalacağını üzülererk belirtmek isterim.Öncelikli politika niceliği azaltıp,niteliği artırmak olacaktır.

 12. nitelik sadece diplomayla olmuyor.Kaç yıllık çalışma hayatı bilgi birikimi olan insanlar sadece açık öğretim yada ön lisans mezunu diye gönderilmez.

 13. İfşaatçıya cevap;
  Yukarıda yazdıklarının sonuçlarını umarım düşünerek yazmışsındır.Tüm kurum bu yazılanları okuyor.Birçok kişiyi nasıl bir psikolojiye soktuğunun farkındamısın ? Yazmış olduğun sy lerin Türkiye’nin en başarılı ekibi olduğunu biliyormusun ? Grup müdürlerine ne kadar bağlı olduklarını,ast üst ilişkisinden ziyade abi kardeş hukukuna sahip olduklarını da bilmiyorsundur.Bırak bu birimden personel almayı kedi alamazlar.

  Senin kim olduğunu ve hezeyananını tahmni edebiliyorum.Mazlumdan değilde zalimlerin yanında olduğun için tasfiye olmuş,ex müdür E.C isimli şahsın başka bir birimde devam eden uzantısısın.Kenetlenmiş bir ekibin motivasyonunu bozamayacaksın.Yazdıklarının hepsi de palavra.Algı yönetimi.Varsa ispatın beni mahçup et….

 14. Musa Bey;
  Perşembe veya Cuma yazı paylaşmayı düşünüyormusunuz ? Yoksa bir sonraki haftayı mı bekliyoruz ?

 15. Birileri bu başlık altında hesap görmeye çalışıyor sanırım.
  Neler oluyor Musa Bey ? Bir iç çekişmenin ortasına mı düştük ? Ne dersiniz ?

 16. Musa Bey;
  Siz birşeyler yazana kadar sanırım organizasyon tamamlanacak:)
  Teknolojiden sonra finansta açıklandı.Bu iki haberi de atladınız .Son haftalarda form düşüklüğü görüyorum sizde:)

 17. Musa Bey’e haksızlık yapmayın.Yazdıkları arasında “24 saat içinde” cevap yazacağım cümlesi genelde tutuyordu.:D
  Son günlerde sorulan sorulara cevap vermeyişine bakılırsa bu da tutmamışa benziyor:D

  Ama olsun….Bir ayda bilmem kaçta ziyaretçi geliyor,bilmem kaçtane yorum yazılıyor ya…Bunlar yeterli…..

 18. Murat’a cevap: Bahsettiğiniz Yönetim Kurulu değişikliği de olacak. Fakat yakın zamanda değil. En erken önümüzdeki yıl içinde. 🙂

 19. Mete’ye cevap: Kurum yeterince tedirgin zaten. Tansiyonu olumlu veya olumsuz etkileyecek yazılar yazmak doğru olmaz diye düşünüyorum. O yüzden çok önemli bir şey olmazsa bu hafta Türk Telekom ile ilgili yazmayı planlamıyorum.

 20. Kutup Ayısı’na cevap: Raklam alma işini hâlâ beceremedik. Şuan için yayınlanan reklamlardan gelenle ikimiz bir AVM’de ancak birer bardak çay içebiliriz. Varsa raklam konusunda bir önerin dinlemeye hazırım. 🙂

 21. Bahtsız Bedevi: Kimin kimle hesabı var bilemem. Fakat senin adın ‘Bahtsız Bedevi’, burada iğneli yorumlar yazan diğer arkadaşın ismi ‘Kutup Ayısı’. İlginç bir rastlantı diyerek geçmek istiyorum ama geçemeyeceğim. Umarın bir rastlantıdır ve ayrı kişilersinizdir. Yoksa bendeki düşünce şöyle; sakın ola ki siz ikinizin (veya ikinizde aynı kişisiniz) benle bir hesabı olmaya! Varsa benle bir hesabın(ız) onun görüleceği yer burası olmamalı. [email protected] adresime yer ve zamanı belirterek bir e-posta gönderin. Geleyim. Konuşalım veya her ne istiyorsanız o olsun. 🙂

 22. Suzan’a cevap: Hiç bir şeyi atlamıyorum. Sadece kurumla ilgili çok fazla detaya benim girmem doğru olmaz diye düşünüyorum. Onları sizlerin yazmasını ve tartışmasını bekliyorum. Form düşüklüğü konusunda size katılıyorum. Seyahat programımın yoğun olması tam dinlenenememe sebep oluyor. Yorgunken de yazmak istemiyorum. Çünkü yorgunken, maksadını aşan kelimeler yazabiliyorum. Umarım beni anlarsınız. 🙂

 23. Kutup Ayısı’na cevap: Önce reklam, şimdi ziyaretçi sayım üzerinden iğneleme… İlginç. Yoksa kıskanıyor musun beni? 😉 Güzel kardeşim sana ben bir şey demiyeceğim. Fakat atalarımız sana gereken cevabı vermiş: “Nazar etme ne olur; çalış, senin de olur.” 🙂

 24. Sayin Savaş, teknoloji biriminde ne tip yapilanmalar olacak, ana hatlari ile paylasma imkaniniz var midir ? Syglar

 25. 3 gün önce 19 kişiden 6’sının gideceğini yazmıştım.Bugün gidecek kişilerin isimlerini paylaşacağımı belirtmiştim.Tabi haber kaynağımdan müsaade alarak.Fakat haber kaynağımda bu siteyi takip ediyor.En azından bu haftalık benden isim paylaşmamamı rica etti.Bu nedenle bu haftalık affınıza sığınıyorum.Sözümün arkasındayım.Önümüzdeki haftayı bekleyeceğiz.İlk benden duyacağınızın sözünü de veriyorum.(Ayrılacaklar da dahil.)

  @Gayrettepeli Alpi ve Arkadaşları’na cevap:
  Yazdıklarını hergün açıp defalarca okuyorum.
  Tabi bakıp bakıp gülmek için.:)
  Yazdıklarına sen inanıyormusun gerçekten ?

 26. Musa Bey;
  Yarın(pazartesi) sabah yeni yazı var mı ? Yoksa 18 Kasım sonrasına kadar bekliyormuyuz ?

 27. Jay’e cevap: Öğrendiklerimi doğrulatınca paylaşacağım. Eksik veya yanlış bilgi vermek istemiyorum.

 28. Ceylin’e cevap: Yarın (14 Kasım 2016, Pazartesi) yeni yazı var. Fakat sabah değil. Bu sefer akşam. 🙂

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: