Türk Telekom’un yeni CEO’su kim olacak? (23 Eylül 2016) @UDHB @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @btkbasin

Türk Telekom’un yeni CEO’su kim olacak? (23 Eylül 2016) @UDHB @Turk_Telekom @Turkcell @VodafoneTR @btkbasin

23 Eylül 2016 5 Yazar: Musa Savaş

Türk Telekom’un yeni CEO’su P.D’nin bugün resmi olarak açıklanması kuvvetli bir ihtimal. Bazı evrak işlerinin yetiştirilmesi halinde açıklanacağı şeklinde bilgi aldık. Tabir-i caizse eli kulağında. Belki bugün, belki yarın.

Diğer yandan gerek Direktörlükler, gerekse de Grup Müdürlükleri hakkında bir çok soru geliyor. Sitemize yorum olarak yazılanların yanı sıra özelden de bir çok mesaj ve e-posta alıyorum. Ben de yeni yapılacak oluşumla ilgili çalışacak insan sayısına dair rakamlar henüz yok. Benim bildiğim karar vericilerin yönlendirmeleri doğrultusunda yapılacak tüm değişiklikleri yeni CEO göreve başladıktan sonra yapacak.

Geçtiğimiz günlerde dar kapsamlı (yani az kişinin katıldığı küçük toplantı) bir toplantıda Başbakanımız Binali Yıldırım’ın, Türk Telekom’daki Direktör sayısı ile ilgili şöyle bir ifade de bulunduğu bilgisi bize ulaştı: “O kadar Direktör ne yapıyor orada?” Buradan çıkartılacak sonuç; yeni dönemde Direktörlüklerin azaltılacağı şeklinde. Ne kadar azaltılır? Ben bilemem. Fakat 18’den sekize düşürülmesi planlanan Genel Müdür Yardımcılıklarını bir hareket noktası olarak alarak bir tahminde bulunabiliriz. Bu durumda 300 civarındaki Direktörlük sayısının 130 seviyesine inmesi öngörülebilir. Aynı hesabı tüm birimlere uygulayabilirsiniz. Kabaca şunu söyleyebiliriz: Türk Telekom’un belli bir kademenin üstündeki çalışan sayısında yüzde 55 civarında bir azalmaya gidilecek. İşte o kademe yani sınır kabul edilen kademe neresi olacak? Henüz bilmiyoruz. Şayet bahsettiğimiz kadro azaltmaları gerçekleşirse TTNet ve Avea birleşmesiyle oluşan şu anki kadrosal durum ya ciddi bir konsolidasyona uğrayacak ya eski hale dönülüp markalar yeniden ayrılacak ya da üçüncü bir çözüm bulunacak. Fakat tüm bunlar yeni CEO’nun çözmesi gereken sorunlar. Takip edip, göreceğiz.

Sonuç olarak; Türk Telekom bu ülkenin en değerli markalarından birisi. Türk Telekom demek benim için Türkiye demek. Hiç birimiz onun herhangi bir şekilde zarar görmesini istemeyiz. Yapılacak her şeyin hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum.