Turkcell’in yeni CEO’su kim olacak?

Öncelikle bu işin hikayesini anlatmak istiyorum. Ocak ayının ilk haftası Ankara’da yaptığım bazı görüşmelerde aldığım bilgiler, 28 Ocak 2015’de Turkcell’de yapılacak olan Yönetim Kurulu toplantısında sekiz yıldır CEO’luk görevini sürdüren Süreyya Ciliv ile yolların ayrılacağı şeklindeydi. Bunu da 5 Ocak 2015 tarihli “Bir bilmecem var…” başlıklı küçük ve de espirili bir yazıyla kendi internet sitemde (www.musasavas.com.tr) sizlerle paylaşmıştım. Dergimizde paylaşmayı istemiştim fakat günlerden Pazartesiydi, dergimiz haftalıktı ve Pazar günleri çıkıyordu. Yani bir hafta vardı. O yüzden kendi internet sitemde değerlendirmeyi uygun görmüştüm. Konumuza dönersek. Süreyya bey ile ilgili aldığım bu bilgi şaşırdığım bir haber değildi. Çünkü son dört yıldır her yıl sonunda her şeyi bilen(!) biz gazeteciler 😉 tarafından Süreyya Ciliv gönderiliyordu. Her bozuk saatte günde iki defa doğru zamanı gösterdiğine göre, bu gazeteciler yanılıyor olamazdı.

Ben bu bilgilerin doğruluk derecesini kuvvetlendirmek için görüşmeler yapmaya başlayınca birileri(?) bana Turkcell Yönetim Kurulu toplantısının 30 Ocak 2015’e ertelendiğini iletti. Gerekçe olarakta, Turkcell’in hem Amerika hem Türkiye borsalarında işlem gördüğünü ve CEO’luk gibi bir değişim haberinin hafta içi duyurulması halinde riskli olacağını söyledi. Dolayısıyla borsaların kapandığı saatte ve hafta sonunu da içerecek şekilde verilmesinin ekonomik olarak herkes açısından daha uygun olduğunu da ekledi. Bir iktisatçı olarak baktığımda mantıklıydı. Fakat şimdi görüyorum ki tarihsel anlamda güvendiğim dağlar tarafından yanıltılmışım. 🙂 Neyse alacağımız olsun. Nasılsa günü geldiğinde acısını fazlasıyla çıkarırım. 😉

Süreyya beyin yönetim tarzının özellikle son bir yıldır Yönetim Kurulu ile uyuşmadığı gözlemlediğimiz bir gerçekti. Sonuçta bugünlere gelindi. Şimdi ne olacak?

Turkcell açısından ne olacağını söyleyelim. Öncelikle 13 Şubat 2015 Cuma gününden önce herhangi bir hareket beklemeyin. Çünkü o gün 2014 yılı son çeyrek sonuçları açıklanacak. Turkcell Yönetim Kurulu’da o tarihten sonra yönetimsel kararları açıklayacak. Neler mi açıklayacak?Söyleyecekleri şu mihvalde olacak. Öncelikle Turkcell’de artık güçlü CEO devri bitti. Genel Müdür yapısına geçiliyor. Türk Hava Yolları yönetiminde uygulanan üçlü model geliyor. Yani aynı zamanda Yönetim Kurulu üyeliği ünvanları da olan üç kişilik bir İcra Kurulu. Bu İcra Kurulu kimlerden mi oluşacak? Tabii ki Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça İcra Kurulunun da Başkanı olacak. İkinci isim finansal geçmişinden dolayı şimdiki Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Bostan. Son olarak aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi de olacak bir tane de Genel Müdür gerekiyor. İşte o isim Akbank’ın şimdiki Yönetim Kurulu Üyelerinden Kaan Terzioğlu idi. İdi diyoruz çünkü 30 Ocak 2015 tarihi akşamı itibariyle böyleydi.

Son bir haftada neler olduğunun detaylarına girmeyeceğiz. Çünkü o detaylardan dizi senaryosu olur desek abartmış olmayız. Ben tüm olanları takip ederken dizi seyretmiş kadar yoruldum. Yorduğu için zaten dizi seyretmeyi de sevmem. Konumuza dönersek Turkcell’in yeni Genel Müdürlüğü için ibre artık Bekir Pakdemirli’den yana. Bekir Pakdemirli 15 Ağustos 2013 tarihli SPK kararıyla Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. Bekir Pakdemirli, Ahmet Akça Başkanlığında kendisiyle aynı tarih ve kararla Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Mehmet Bostan ile yeni İcra Kurulunda Genel Müdürlük görevini üstlenecek.

Süreyya Ciliv açısından ne olacak derseniz onu da söyleyelim. Süreyya beyin önünde üç seçenek var. Birincisi Amerika’ya dönecek olması. İkincisi siyasete girmesi. Üçüncüsü ise bilişim sektöründe faaliyet göstermeyen uluslararası bir şirkete veya bu şirketin de bağlı olduğu ülkemizin büyük gruplarından birine CEO olması. Hemen söyleyelim en zayıf seçenek birincisi. Aksine Türkiye’de kalacak ve iki veya üçüncü seçeneği gerçekleştirecek. Bizce en güçlü seçenek üçüncüsü. Hadi söyleyelim tek seçenek üçüncüsü. 😉 Zamanı geldiğinde onu da sizlerle paylaşacağız.

(Bu yazının bir kısmı 8 Şubat 2015 tarihli Para dergisinde yayınlanmıştır.)

Bir Cevap Yazın

EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: